PDA

View Full Version : crewforum.ro   VS  ainostrii.ro

adrielectric
18-02-2009, 06:20 PM
salut,

Am intrat pe diferite site-uri despre marinari si cred ca sunt 2 site-uri de referinta pentru pregatirea si trecerea examenului cu capitenia sau cu diverse firme prin care se pleaca. acestea sunt www.crewforum.ro si www.ainostri.ro
Cred k crewforum.ro ar fi mai de folos daca ar fi posibil adaugarea de teste on-line pentru cei care sunt mai pe la inceputuri sau celor care vor sa isi reinoiasca brevetele si ar mai da o raita prin subiecte sa isi aduca aminte despre ce se da examenul.

cine e de parere ca ar trebui sa se faca o schimbare in acest sens e rugat sa lase un comentariu de orice fel.

salutari

Constantin_Radu
11-03-2009, 11:55 AM
8-)Noutatile le iei de la CERONAV pentru cursuri si examene.

poseidonstar
14-04-2009, 07:35 PM
+1 :)

Succes!

Dasa_Mircea
30-07-2009, 07:42 AM
Buna tuturor ,

... De ce un site versus altul ???? Sa nu fi inteles eu numele topicului ?
ORICE SITE , INFO , DESPRE MARINARI CU INFO CAT MAI MULTE ESTE BINE VENIT !
...Mai ales ca fiecare ADMIN incearca idei noi si sa descopere cat mai multe modalitati de a ne informa si de ce nu de a ne ajuta !
.... Cred ca topicul ar fi trebuit sa se numeasca " site 1 + site 2 + ...." = MAI BINE PENTRU NOI BENEFICIARII PRINCIPALI AI ACESTOR INFO ATAT DE NECESARE MAI ALES CAND ESTI UN PIC DEPARTE DE SURSA ( ... malul marii .... malul dunarii ...) si nu poti fi permanent fizic in contact cu noutatile HOT !
Ce ziceti nu am dreptate ?
Bafta la toti , voiaje bune si bani multi !
CO

Chiru
30-07-2009, 06:44 PM
Da da...asa e ;) nu cred ca exista vreunul dintre noi sa nu le acceseze pe toate cand are nevoie de ceva.Cat mai multe surse pentru o informare mai buna !

R3mu5
13-08-2009, 05:07 PM
Salut...Ma am si eu o intrebare...urmeaza sa intru in anul I la academia navala sectia civila la electromecanica navala...si vreau sa va`ntreb ash putea din anul 2 sa ma transfer de la marina civila la marina militara ?...ce pashi trebuie parcurshi ?

R3mu5
13-08-2009, 05:08 PM
sunt aceleashi probe eliminatorii sau este mai ushor ? ca sa stiu la ce sa ma astept :D

redbull
30-08-2009, 01:09 AM
ainostri vad ca au scos forumul ca s-au apucat "ainostri" marinari sa le faca de kkao sponsorii, onor agentiile de crewing !

junkyboy71
04-09-2009, 02:00 AM
Apropos RedBull, ce s-a intimplat cu Elektra? Consecventa, meticulozitate si activitate ca a ei mai rar... Kind of miss her  :'(  :(

google
04-09-2009, 09:18 AM
S-o fi maritat si ea sau e pe mare 8-)

wasabbby
08-09-2009, 10:24 PM
Pe ainostri sunt mai multe oferte de munca, aprope zilnic apar noi anunturi cu joburi pt navigatori. Se pare ca agentiile de crewing prefera site-ul ainostri dintr-un motiv sau altul.

Crew
09-09-2009, 04:37 PM
Check this out : http://www.crewforum.ro/yabb24/YaBB.pl?custompage=jobs

DasaMircea
10-09-2009, 06:55 AM
Check this out : http://www.crewforum.ro/yabb24/YaBB.pl?custompage=jobs
... Ieri am picat si eu dintr-un scurt voiaj si bineinteles mancariciul de internaut nu m-a lasat in pace
si la 4 dimineata ( ... in loc sa intru in cart am intrat pe al vostru site , ca de obicei !!!!)
BRAVO , MAI BAIETI PENTRU NOUA SECTIUNE DE JOBURI CARE VA FACE , DUPA PAREREA MEA ,
O ACCESARE CEL PUTIN DUBLA A SITEULUI !
CE MAI IN SUS IN JOS MAI BINE PENTRU TOATA LUMEA ....
ERA SI TIMPUL ... DEOCAMDATA AM INTRAT FOARTE PUTIN
DAR SE PARE CA E BINE STRUCTURAT SI GANDIT !
... M-AM OPRIT PUTIN O MICA PAUZA , SA MA LAMURESC TOTAL .... SI NU POT SA ZIC DECAT ,
FELICITARI ... SUNTETI BUNI CE MAI !
TINETI-O TOT ASA !
IDEEA DE A TRIMITE CV-UL SI A APLICA ASTFEL LA UN JOB
ESTE EFECTIV , PAREREA MEA , O IDEE DE 1 MILION DE PUNCTE !
CO MIRCEA DASA

Andy_Fox
03-11-2009, 11:51 PM
Nene Mircea, mai las[ch259] frate [ch537]i matale CAPSLOCK-ul [ch259]la în pace, c[ch259] ne dor ochii. E o regul[ch259] nescris[ch259] dar binevenit[ch259]. Când scrii cu CAPS parc[ch259] strigi.
S[ch259] nu ne fie cu sup[ch259]rare.

[ch536]i ca s[ch259] fiu în topic: Ainostri.ro e un site ce promoveaz[ch259] doar agen[ch539]iile de crewing, nu vor s[ch259] asculte [ch537]i opinia noastr[ch259], de aia au scos [ch537]i forumul. Plus c[ch259] e operator de date cu caracter personal, date care devin publice în momentul în care te-ai înscris pe site. [ch536]i a[ch537]a te treze[ch537]ti c[ch259] te sun[ch259] Shipwreck Crewing SRL s[ch259] te trimit[ch259] la vapor la Alang (Bhavnagar) pe func[ch539]ie de operator cabestan ca mai jos:

http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/39952000/jpg/_39952253_drag_2x300.jpg

Andy_Fox
07-11-2009, 02:15 PM
Pardon, regula e scris[ch259], uite ce am g[ch259]sit pe wiki:

”Another rule is to avoid typing in all caps, which is considered to be the equivalent of shouting or yelling”

google
05-02-2010, 12:09 PM
Dupa cate vad eu Crewforum este un fel de sindicat al marinarilor pe cand ainostri e mai mult o agentie de crewing. Nu-mi surade deloc ideea sa-mi dau detaliile unui alt operator de date cu caracter personal cu care poate face ce vrea (vezi politica sitului)...pe care LE PUNE la dispozitia oricui, fara vointa mea expresa, inclusiv unor mafioti cum sunt cei de la Gesmar/Dobson/bullshit...

TheSaint
05-02-2010, 12:29 PM
Eu zic ca se completeaza unul cu altul.
Daca pe ai nostri gasesti mai multe oferte, le poti ulterior discuta aici. Ca doar de-aia ii spune .. forum :)
Unul fara celalalt nu cred ca ar fi la fel de interesant si complet.
Multe oferte de acolo le-am cautat aici, ca si discutii despre firme vorbesc. Plus ca aici apar in discutii niste firme care nu exista pe site la ainostri.

Concluzia mea ... se completeaza unul pe altul, si chiar nu are rost sa decidem care este mai bun :) In functie de punctul de vedere si interesul fiecaruia, sansele sunt egale. :)

google
05-02-2010, 04:37 PM
www.crewforum.ro a inceput prin iulie 2005. tin minte pt ca au aparut niste articole despre cazuri de luare de mita in crewing si in invatamantul romanesc de marina care au starnit multe controverse(inclusiv niste articole in ziarele locale). intr-un timp trimiteau la vapoare un buletin de stiri intitulat "Ai nostri". de la acest buletin autorul sitului ainosti a luat ideea si prin noiembrie 2006 a infintat situl. parca prin 2007 a avut un forum pe care l-a scos repede de pe site pt ca multi navigatori reclamau cazurile de coruptie din crewing, care firme de crewing sponsorizau si inca sponsorizeaza situl ainostri.

IceBlue
25-02-2010, 04:07 PM
sunt de acord cu thesaint, ainostri este un site cu oferte in schimb aici navigatorii pot discuta diferite probleme si afla informatii despre firme direct de la sursa. tin sa felicit adminii acestui site bravo si tineti-o tot asa

el-dan
27-05-2010, 03:34 PM
Ce s-a întâmplat cu siteul?A devenit site de joburi?
Când intru,a pagina e cu joburi, forumul devenind se pare ceva secundar.

??

Neinspirată mișcare,din punctul meu de vedere.

Andy_Fox
27-05-2010, 03:38 PM
Fă-ți un bookmark direct la forum și nu mai ai probleme. Ce vrei, e criză!

el-dan
27-05-2010, 11:27 PM
Nu-i mare lucru să sar peste pagina aia, bineînțeles.

Ziceam doar că nu-i chiar insipirat pentru un site numit crewforum să țină chiar forumul într-o pagină secundară.

Andy_Fox
28-05-2010, 10:40 AM
Site-ul, să nu uităm, e privat. Asta înseamnă costuri (domeniu, hosting, licențe soft, etc.) Și chiar dacă conține reclame, nu cred că acoperă costurile. Așa că nu vă plângeți, părerea mea e că adminul pune bani din buzunar să-l țină. Și-i mulțumesc pentru asta în numele tuturor utilizatorilor. E normal să facă un pic de reclamă firmelor ca să facă față concurenței. Inspirat sau nu, asta e.

redbull
28-05-2010, 01:00 PM
Brea nea cadetul minune el-dan, matale tot timpul ai nevoi speciale. Schimba frate adresa daca nu-ti place. Te tine cineva fortat pe forumul asta ??? Ce e rau in faptul ca sunt joburi pe prima pagina. Daca tu ai de munca si nu te intereseaza lasa-ne prietene in pace!

el-dan
01-06-2010, 09:17 AM
Nu am nici o nevoie specială măi redbull, dar tu ai cred că ai: să înveți să vorbești civilizat și să-ți temperezi tonul ăsta de doi lei, că nu-i nici forumul tău și nici nu am aruncat cu noroi în el.
Și chiar dacă aș avea vreo nevoie, cât timp sunt user al forumului sunt liber să mi-o exprim, chiar dacă ție ți se pare anormal. Nu e loc de îmbunătățire decât dacă este vizibil și feedbackul userilor, nu? Și feedbackul ăsta poate fi uneori mai puțin laudativ.Da` nu e ceva rău, să știi. Chiar poate fi lucrativ.
Ai o atitudine gen ”take it or leave it”. Nu e caracteristic forumurilor sau administratorilor de forumuri. Ești cumva comandant?Pari un tip rigid.Nu că ar avea vreo importanță,dar așa ți-aș înțelege atitudinea.
Dacă am sau nu de muncă e irelevant.Pagina cu joburi era oricum de multicel pe acolo.
Mi s-a părut doar neinspirată mișcarea asta, de mutare în pagină secundară.ATÂT. Din punctul meu de vedere e foarte OK mutarea mai spre comercial.E în firea lucrurilor private.
Așa cum a zis și yk17fox, e normal să facă reclamă pentru a acoperi costurile, că doar adminii nu fac muncă patriotică. Mai mult,dacă le rămân bănuți în plus aș fi chiar încântat, înseamnă că se dau clickuri pe reclame,înseamnă trafic înseamnă o comunitate activă, o informare mai bună a marinarilor. Deci toată lumea mulțumită.

În fine...o furtună într-un pahar.

Mocanu Marius
09-10-2010, 07:00 PM
site 1 + site 2 + ... + site n + cadet de Romania (http://ro-cadet.blogspot.com/2010/08/cadet-de-romania.html) = un pic mai bine pentru beneficiari. un blog pentru cadeti unde sunt asteptati cei ce au experienta pe mare si pot da o mana de ajutor studentilor-marinari in formarea lor.

TheSaint
14-10-2010, 11:48 AM
WowW .. :)
Asta da exprimare.
Un nebrevetat (INCA) asa ca mine .. poate nu intelege exact despre ce e vorba :)

Una peste alta, am observat o scadere a interesului navigatorilor pentru acest forum .. cel putin pe partea de discutii despre firmele de crewing.
Posibil ca unele din ele sa "isi fi revenit" ... altele serioase sa fi cazut in dizgratie.

Eu .. ce sa mai zic .. ma chinui sa plec de zor .. si sa gasesc o firma unde sa si pot face ceva vechime. Un contract pe mare si 8 luni acasa nu e de viitor.

Succesuri .. cum zice cineva de pe aici .