Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52

Thread: CARDINAL SHIPPING SERVICES

Junior Member

CARDINAL SHIPPING SERVICES

cardinal shipping services ce pare aveti despre ei? miau propus timonier 1400$, al doilea voiaj pe functie 3rd deck off

Junior Member

cardinal

am fost plecat cu ei si e firma serioasa banii la timp dar acum depinde ptr ce armatori te trimit conditiile la bord asa si asa daca pleci pe pasagere voiaj bun se merita

Moderator

Daca nu ma insel, Cardinal Shipping e cea din spatele magazinului Tomis, de pe Miron Costin.
     In primul rand, din ce-am auzit, tanti care conduce Cardinalul a fost secretara lui Dan Cazacu - Bright (pe vremea cand Bright si Bright Balkan erau o singura companie). I-a tras teapa omului asta si a plecat cu toata baza lor de date si a injghebat Cardinal Shipping. Uf, cata transpiratie, asta da munca.
     In al doilea rand, nu exista plecare la Cardinal fara a se plati comision. Gurile rele spun ca initial au cerut un salariu, iar acum si-au facut mila de bietu roman si cer doar jumatate din banii pe-o luna.
     Companiile cu care lucreaza sunt serioase, spanioli in prinncipali, si au trimis multi oameni acolo.
    In prezent, se bazeaza mult pe pasagere, in principal pe nebrevetati si personal auxiliar.
     Deci, exista parti bune si parti rele si-am incercat sa le prezint p-amandoua cat se poate, ca sa stii cu cine ai de-a face.

Junior Member

Tanti de la Cardinal nu a fost secretara lui Dan Cazacu, ci secretara lui Ghe. Mega de la Skippers Black Sea si intr-adevar a plecat de acolo cu o importanta baza de date. Stiu asta, pentru ca am lucrat la ei. :D

Moderator

Tanti de la Cardinal nu a fost secretara lui Dan Cazacu, ci secretara lui Ghe. Mega de la Skippers Black Sea si intr-adevar a plecat de acolo cu o importanta baza de date. Stiu asta, pentru ca am lucrat la ei.
    Imi cer scuze pt informatia proasta,  :oops: asta era ce-am auzit. Multumiri lui Ocean pt rectificari.

Junior Member

Despre Cardinal Shipping

Am fost la ei la un interviu unde mi s-a explicat ca taxa de inscriere este 700000 lei si nu se mai returneaza indiferent daca plec sau nu . Apoi ca trebuie sa dau un comision (spaga) de 800 usd si voi pleca in voiaj . Nave  nu stiu ce tip sunt dar am inteles ca sunt de tonaj mic . Contracte de 8 luni , salarii medii la nebrevetati , trebuie multe acte legalizate si foto . Se pare ca lucreaza cu norvegieni pescuiti de pe net . Au avut program de cadeti mai pe la inceputul existentei firmei . Nu stiu conditiile de salarizare a acestora .
    Tanti de acolo a fost secretara d-lui Mihalis la skippers , precum si a d-lui Mega .
    Daca aveti spaga pregatita puteti merge , este bine primita daca nu atunci nu aruncati banii pe inscriere .
    Succes!

Junior Member

cardinal shiping

salut ...
    stie cineva ceva concret despre ei?...am auzit ca trimit ofiteri pe pasagere....salarii bune...dar pasagerele sunt cam vechi..sau depinde ce oferte au...practica comision?...

Re: cardinal shiping

Este bine ca exista postata si aceasta firma care are si un smile numai ca el nu trebuie sa fie bucuros ci cam asa :(! deci firma asta este undeva pe miron costin in spatele magazinului tomis . destul de mica si se stie ca lucreaza cu norvegieni . se cere taxa de inscriere cam 800000 acum 2-3 ani , taxa care nu iti este inapoiata nici daca nu te vor trimite vre-o data in voiaj. partea interesanta este cand pleci -- atunci platesti comision - sau spaga( cam 800 -1000 usd)ca nu-mi este clar eu nu am dat niciodata asa ceva . daca vreti sa va asumati ceea ce v-am scris mergeti daca nu , sunt destule firme care nu-ti cer nimic . tot ce trebuie sa faci este sa-ti stii munca si atat ! probabil ca firma asta se crede prin anii 90 .
    va multumesc si astept pareri sau intrebari .
    adi

Junior Member

de comision auzisem ceva...dar cica dai numai prima oara :-/....si trimit pe pasagere...unele cam vechi ...

buna ,
    nu stiu de cate ori dai acea spaga dar din cate stiu este binevenit la fiecare plecare. am auzit si de acele pasagere luate de curand dar eu am cunostinta de niste nave mici pana in 3000 tdw. astea mici au fost luate la inceputul activitatii !
    in rest bafta si faci cum te aranjeaza

Page 1 of 6 123 ... LastLast