Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 34

Thread: BRIGHT BALKAN

Junior Member

BRIGHT BALKAN

Mi-am luat inima in dinti si m-am hotarat sa va spun cate ceva despre Bright Balkan. Am fost cu ei la armatori greci pe bulkuri. Conditiile variaza de la armator la armator, de la cele mai bune la conditii insuportabile.
    Ce nu mi-a placut la ei este faptul ca, inainte de a pleca, in afara de numele navei nu au absolut nici o data despre aceasta.
    In al doilea rand nu-mi place faza cu comisionul care a fost 200 coco pe luna de ambarcare plabtibili la sfarsitul contractului (bine ca nu ii cer la inceputul contractului).
    O alta chestie care m-a deranjat este faptul ca nu ai o continuitate in companie, adica nu au un program bine stabilit in ceea ce priveste perioada de stat pe mare si cea de stat acasa. Au fost situatii cand m-au chemat imediat dupa doua saptamani pt ambarcare si situatii cand am stat si 5 luni acasa si asta e si motivul pt care am plecat de la ei.

Rog pe cine se ocupa cu acest forum sa ma ajute cu chestionarul cu calificativele pentru companie ca nu ma pricep
    Multa bafta !

CREW: Chestionarul e online.

Junior Member

B.B.

MI-AU OPRIT ACTELE IN ORIGINAL SI AU INCERCAT SA MA FORTEZE SA SEMNEZ CONTRACT. ULTERIOR AM AFLAT CA ASA LUCREAZA, AU MAI FACUTO SI LA ALTII. SUNT NISTE SARLATANI. PE MINE M-AU SUNAT, M-AM PREZENTAT LA AGENTIE, AM VORBIT CU GRECU SI CU BESNEA SI MI-AU SPUS CA E POSIBIL PLECARE INTR-O LUNA. M-AU ABURIT CA NU AU XEROX SI SA LAS ACTELE PANA A DOUA ZI SA LE FACA COPII. DUPA O ORA M-AU SUNAT SA-MI FAC BAGAJUL CA MAINE PLEC! AM REFUZAT PT. CA NU STIAU NICI MACAR UNDE IN CE PORT DIN CHINA MA SUI PE VAS. LIPSA TOTALA DE INFORMATII. M-AU LUAT CU TEXTE CA NU-MI DAU ACTELE CA DEJA AU REZERVAT BILETE(FARA SA LE DAU ACCEPTUL SAU SA SEMNEZ CONTRACT), CA MA BAGA IN BLACK LIST SI TOT FELUL DE ABERATII, CA ASA SUNTEM NOI ASTIA INCEPATORI, ETC. CAND AU VAZUT CA PLEC MI-AU DAT ACTELE, DUPA UN SFERT DE ORA DE TIGANEALA. ACUM I-MI PARE RAU CA M-AM TIGANIT CU EI, TREBUIA SA LE LAS ACTELE SI SA-I RECLAM LA POLITIE CA SA SCAPAM ODATA DE SARLATANII ASTIA NENOROCITI!!!!!!!!

Junior Member

BRIGHT BALKAN

vreau sa aflu si eu mai multe detalii daca se poate :(

Junior Member

rasp. dizzy

Detalii o sa afli daca te duci la B.B.! Ce-ti mai trebuie detalii, nu-i de ajuns calificativul pe care il are? Sunt asa cum sunt. Fum fara foc nu iese.....

Junior Member

BRIGHT BALKAN

eu am fost dezavantajat f mult de agentia asta dar stiu sigur ca pe altii nu i-a dezavantajat cum iti explici asta... :shock: ca eu nu pot dar vreau mai multe informatii si nu are rost sa ma duc acolo...

Junior Member

BB

Si eu am avut o expierenta cu ei ce va pot spune ca sint o companie de mina a doua si asta cu indulgenta,incearca sa atraga incepatorii si le freaca ridichea cum le convine lor ....GRIJI ca va ardeti mai ales daca sinteti la inceput :!:

Moderator

BRIGHT BALKAN

Salutam!!!

Tocmai azi am fost sunat de cei de la Bright Balkan, care aveau nevoie de un electric pe la sfarsitul lunii ianuarie. E vorba de un tanc de 30.000 si au zis ca salariul este in jur de 2800 $, da cica se mai poate negocia.

Ce vroiam sa stiu este daca unul dintre voi a mai auzit ceva de ei de la ultimele posturi pe acest subiect - adica ma intereseaza daca au devenit mai seriosi, mai cer sau nu spaga, etc.

Mersi mult pt raspunsuri.

Junior Member

Comisionul e la putere

Se pare ca s-a inpamantenit comisionul la BBSS. Acesta se ia pe acte si reprezinta 5% din salariu. Ori se opreste lunar, ori se achita tot la sfarsitul contractului.

Junior Member

Salut

O sa va expun si experienta mea cu Brighr Balkan...vad ca pana acum au fost numai pareri negative...pe care le accept ca fiind fondate,din cele ce s-au relatat..Eu am inceput sa colaborez cu aceasta firma in 2004 dupa o experienta foarte neplacuta la Histria Shipmanagement.Eram incepator,aveam doar 2 contracte de cadet electric efectuate la Histria pe tancuri petroliere.Am ajuns la Bright Balkan si mi-au propus sa plec la greci tot pe tancuri de 275.000tdw...unde,ziceau ei ca se cere experienta,..eu le-am spus clar cine sunt si ce experienta am...dar ca sunt de acord sa plec...asa ca am dat un interviu cu grecul de acolo si am plecat pe un contract de 7 luni cu 2300$ lunar darmi-au spus din start ca 140$ lunar e comisionul lor,platibil in finalul contractului...dar am acceptat pt ca la data respectiva nu eram in pozitia de a pune eu prea mari conditii.La vapor am avut o "revelatie" ca sa zic asa deoarece imi era destul de frica de ce va fi si aveam experienta Histria care nu a fost foarte placuta...dar aici la greci, contrar a ce spun unii ca grecii sunt niste oameni dificili si e greu de lucrat cu ei etc bla bla ,s-au dovedit a fi niste oameni deschisi prietenosi destul de muncitori si in orice caz nu m-au facut sa ma simt cum m-au facut sa ma simt romanii.Contractul a decurs normal am fost platit fara probleme exact la zi.Am venit in tara am stat cam 3 luni...am platit dreptul la Bright si apoi m-au rechemat sa plec tot la aceiasi greci tot pe 7 luni dar cu 2600$ plus bonus de fidelitate 300$ pe fiecare luna stata anterior platibili in prima luna totata suma.Acum am revenit si din acest contract si voi pleca cu 2800$ plus acelasi bonus...Cam asta a fost pana acum experienta mea cu Bright Balkan si nu pot spune ca pt mine a fost nemultumitoare...intr-adevar si pemine m-au intrebat daca vreau sa las actele in original la firma...dar am zis ca nu le las si nu au mai zis nimic...deci nu au fost probleme....
    Acum ca sa nu mai deschid alt topic despre Histria vreau sa va spun tot aici, ofiterilor electricieni interesati, ca ei au scos nave noi deocamdata 2 care am inteles ca sunt ok dpdv tehnic, ei m-au sunat zilele trecute si mi-au propus 3500$ contract de 4 luni cu stand-by bonus 500$ lunar cat stai acasa si din al doilea contract 5% in plus lunar...suna tentant .....dar parca totusi nu m-as mai intoarce la romani.....cam asta e...
    Eu am auzit ca si Maersk au salarii frumoase si contracte permanente si esti platit destul de mult si cat stai acasa...cu contracte de 4 cu 2...acum nu stiu exact de Maersk..dar cred ca e firma oricum mai serioasa...
    Va doresc succes

Junior Member

Precizare

Am uitat sa mentionez ca acel comision lunar se da doar la primul contract, de la al doilea nu mi-au mai cerut absolut nimic...ceea ce e ok..zic eu...acum fiecare decide ce e cel mai bine pt el...
    Multa bafta

Page 1 of 4 123 ... LastLast