Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 34 of 34

Thread: BRIGHT BALKAN

Re: BRIGHT BALKAN

Salutare fratilor!!

Ieri am vorbit si eu cu cei de la Cardiff, mai exact cu un "catzaon" care cica este managerul....
    Am aflat urmatoarele lucruri:
    1. contract 3+/-1 sau 4+/-1, la alegere, pentru top 4
    2. nave: aframax-uri, suezmax-uri si vlcc-uri, plus bulk-uri
    3. salariu la sef mecanic la tancuri 11.000 de euro, iar la bulk-uri 7.000 de euro
    4. la masina echipaj complet, inclusiv 4th engineer
    5. navele majoritatea cu pavilion grecesc, asa ca sunt o gramada de greci la bord

Partea proasta este ca nu stiu pe nimeni care sa fi plecat prin ei, asa ca poate posteaza cineva care a fost plecat prin ei cateva detalii. Mie unul nu-mi suna prea bine, dar ar fi de folos ceva informatii.

Member jobless's Avatar

Re: Agentia de crewing Cardiff
    Am fost la interviu la Atena(TMS Tankers Ltd.),anul trecut.
    Greci tineri la tehnic, scoliti in U.K., nu fitterii din trecut ajunsi C/E.
    Pt. C/E te poarta prin probleme destul de teoretice, V.I.T., F.Q.S., etc.
    Dupa interviu si acceptul celor de la tehnic am fost la crewing.
    Aici au inceput problemele, se negociaza salariul, am inceput de la 10000 Eur si am ajuns la 10750 Eur, pe VLCC.
    Nu ne-am inteles la durata, sub nicio forma n-au vrut sa coboare sub 6+1 luni.
    Asa ca ne-am despartit.
    Pe Cpt. Dragoneas l-am intalnit la Atena, nu s-a implicat in negociere, desi stia din tara conditiile mele.

Pt. cei interesati, poate va vor fi folositoare urmatoarele adrese:

1. Mary Dimitriadou, Crew Manager
    e-mail: crew@tms-tankers.com
    mob.ph.:+30 6973 080923

2. Cristos Stefanidis, Crew Dept.
    e-mail: crew@tms-tankers.com
    mob.ph.:+30 6977 505152

BAFTA!!!

Ziua buna,

Multumesc frumos pentru raspuns.
    Intr-adevar, diferenta fata de ce mi-a spus mie ieri nenea managerul...
    Cei de la TMS in ultimii 2 ani, au tot luat nave noi din santier de la Geoje, Korea, dar suezmax-uri.
    Inca o data multumesc pentru informatii!!

Numai bine si voiaje usoare!!

Junior Member

Revin cu un reply din 2018 , o parere negativa , nu recomand sa plecati cu zdrentele astea .
    Trimit pe epave de nave , doar la greci , functii nebrevetate sau brevetate la full crew change , nave vechi - 1970-2000 maxim , rareori sa prinda si ei contracte bune , isi iau comisionul pe tine si ajungi pe vase abia plutitoare .
    Tanti Mihaela Scrieciu posteaza anunturile pe internet sub numele de Shipcare Services , iar contractele sunt incheiate pe stampila si adresa de Bright Balkan . In contract scrie ceva legat de orele de munca , la vapoare ajungi sa muncesti dublul orelor din contract , ca asa se intelesese armatorul cu agentia din tara .
    Aviz celor tineri , la inceput de drum , care va aburesc cu "wiper , dar daca iti rezolvi , iei engine cadet sau os si trecem deck cadet" sau celor ce au brevetul si pleaca pe functie inferioara in speranta ca e de bine . Cu agentia asta mai naviga decat cei la inceput de drum sau la final de cariera , sa spun asa . Doua generatii total opuse , cei nevoiti si constransi , si vor neaparat sa plece , dar sa se gandeasca de 2x mai bine inainte sa aleaga jegurile astea . Am fost pe un vapor unde contractul era de maxim 9 ore pe zi si munceam 7orecu5 sau mai mult , conditii mizere la vapor , ca idee , ca sa mananci mai intai dadeai mustele si alte vietati de pe masa , ca sa iti poti savura orezul sau pastele care il aveai zilnic la pranz sau seara . Cambuza navei era cam goala , zici ca veneau 10 carucioare de la Carrefour pentru o luna intreaga pentru intreg echipajul .
    Acasa cand am ajuns , am dat feedbackul , a zis ca stiau de probleme si ca altii s-au intors si s-au mirat ca noi am rezistat pe nava ... si ca au rupt contractul cu armatorii aceia , ca dupa 2 saptamani sa fie atat de proasta sa ma sune inapoi pt. acelasi armator si sa apara anunturile pe ainostri .

Pe scurt Bright Balkan Services sau Shipcare Services este aceeasi agentie , la inaintare condusa de Mihaela Scrieciu , tanti blonda care isi urmareste doar castigul banilor . Contracte pe bani putini , conditiile vapoarelor sunt mizerabile . Contractele lor sunt pe vapoare care fac coasta Greciei , armatori greci sau santiere navale in Grecia si atat . Restul e cancan si fugiti de ei .

Despre ce am citit in acest topic legat de TMS , TMS este doar la Cardiff la Beznea , salarii mizere pentru nebrevetati , asta este o alta discutie .

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234