Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 72

Thread: INDICATII PENTRU CADETI ... VA RUGAM ...

Junior Member

INDICATII PENTRU CADETI ... VA RUGAM ...

Dupa cum stim prea bine situatia in institutiile de specialitate este usor inadecvata studentilor care vor sa imbratiseze aceasta frumoasa meserie.
    CONCRET LA SCOALA NU NI SE SPUNE NIMIC DESPRE LUCURILE PRECISE CARE TREBUIE FACUTE PE NAVA. Facem numai TEORIE in DAUNA totala a PRACTICII, asa incat ajungem pe nava ca nicte "soareci de biblioteca".
    II rugam frumos pe cei experimentati sa ne descrie si noua fisa postului a urmatoarelor functii, SAU MACAR SA NE SPUNA CE TREBUIE SA FACA CONCRET UN CADET.
    1. CADET LA PUNTE
    2. CADET ELECTRICIAN
    3. CADET MOTOARE
    Va multumim anticipat pentru ajutorul izvorat din experienta dumneavoatra personala!!!

Junior Member

Oricand apare subiectul asta in discutie polemica este garantata... iti foloseste ceea ce inveti in scoala, nu este prea multa teorie.? Nu ar fi mai bine sa facem mai multa practica in dauna teoriei cateodata evident de inutila?
    Parerea mea e impartita, unele materii sunt aproape inutile, matematici speciale, analiza si as putea continua. Si as spune ca nu e cazul sa te chinui prea mult sa inveti la ele. Insa alte materii, cele care au legatura vizibila cu tehnica (Mecanisme si Organe de Masini, MAI etc.) e bine sa le , chiar daca initial vei avea impresia ca iar inveti formule pe de rost si fara rost. Candva vei ajunge sa le si intelegi rostul. Si vei avea o surpriza. Rostul invataturii este ca, la un moment dat vei incepe sa iti explici si ''de ce se intampla sau cum functioneaza'' si atunci te vei numi inginer. Altfel ramai un simplu meseriash (a se citi ciocanar).
    Si mai e un motiv pentru care ar fi bine sa inveti, notele tale mai mari vor face diferenta intre voi. Si companiile de crewing (ma refer la cele serioase)cauta primii 5 din promotie pentru cadetie... imi pare rau, sunt deja la alta companie....ii puteti vedea pe urmatorii 5....
    Pe mine notele m-au angajat, cunostintele din scoala, alea teoretice si aparent inutile in prima faza m-au avansat.
    Asa ca nu iti doresc decat multa bafta, sau succes dar sa stii ca succesul presupune munca!
    Jiji is the best

Junior Member

Multumesc pt sfaturile cu privire la invatat, dar as dori sa lasam vechea polemica si sa ne concentram asupra fisei postului, daca poti sa imi explici concret ce fac cadetii in voiaj, sa stiu la ce sa ma astept, eu care vreau sa plec ca cadet electrician. Pls!

Junior Member

Am vazut o singura data cadet electrician, care era ceva nou si pentru ofiterul electrician de la bord. Asa ca nu as putea sa iti spun exact ce presupunea fisa postului respectivului cadet pentru ca fisa nu exista. Oricum la bord era si reeferman care se oupa de reefere, asa ca electricianul, ofiterul, avea in grija restul ''electricitatii''. Asta era la Arpinav, unde au nebrevetat ca reeferman. Unde sunt acum ofiterul electric are ca sarcina principala reeferele.

"The Reefer Electrician
    The Reefer Electrician's primary task is inspection of reefer containers, and he refers in this respect to the Chief Officer. Reefer inspections shall never be neglected or postponed in favour of other tasks on board, unless an emergency demands his presence, and an entry to this effect has been made in the vessel's logbook.
    The following items shall be carried out on board in accordance with the above-mentioned responsibilities.
    Supervision and Check at Loading
    The following shall be ensured:
    That reefer containers are plugged in and switched on so that they are without power for as short a time as possible.
    That the temperature setting is in accordance with the reefer manifest.
    That the container ventilation, humidity and atmosphere monitoring system is adjusted in accordance with the reefer manifest.
    That the partlow-chart or sticker has been filled in properly with container number, date, temperature setting, Vent and HMC.
    As soon as possible after loading, the Chief Officer is to make a special "Reefer Spotting Plan" for his own and the Reefer Electrician's use and the loaded reefer containers are subsequently checked against this list.
    As a double check, the number of live reefer containers tallied on deck and in the hold shall be compared by the Chief Officer and Reefer Electrician respectively.
    Stowage position and temperature setting from the reefer manifest shall be compared with "Master Bay Plan" and "Reefer Spotting Plan".

Sper sa iti fie de folos.

Junior Member

hmm mc pt informatii ... anyway dak a fost cineva cadet el. sa posteze pls ... ca mi'e frica sa nu fiu trimis rebut acasa ... :(

Junior Member

Eu am fost cadet electrician.Nu-ti fie frica...totul e sa-ti dai silinta si vei reusi.Incearca sa repari chiar tu cate ceva...nu o sa se supere nimeni.Stai fara griji oricum toti ochii sunt atintiti asupra ta.

Junior Member

or sa stea cu okii pe mine ca pe butelie :), oricum nu prea stiu sa skimb nici o priza :P, nu m'am jucat prea mult cu surubelnitza in copilarie, dar silintza mi'o voi da, mc pentru informatii...

Junior Member

Re: INDICATII PENTRU CADETI ... VA RUGAM ...

Salut
    Eu sint unul din poate, putini care nu a plecat cadet dupa terminarea academiei si pot spune ca ma mandresc cu asta. Am fost pe vapoare aici in port la noi in timpul academiei si tot ce am facut ca, cadet, a fost sa martaginesc si sa vopsesc. Pana la urma am cumparat niste vodca am dat-o comandantului si mi-am pus stampilele de imbarcare si debarcare pe carnet si pe caietul de practica si nu am mai calcat pe acolo. Cei din promotiile 2000 2001 itrebuie sa isi aduca aminte pt ca asta era procedura! Plecand de la chestia asta mi-am propus ca sa incerc sa nu plec cadet.
    Ca ofiter am fost pe multe nave si pe majoritatea, cadetul e tratat ca un simplu marinar si din pacate multi dintre ei nici macar nu apuca sa vada bine comanda in 6 luni (ma refer la puntisti). La masina nu pot sa ma prount dar presupun ca nu e mare diferenta.
    Eu personal dupa ce mi-am luat brevetul de of. 3 m-am imbarcat ca of.3 pe un vapor amarat (cu armator roman) pe un salariu de nimic dar oricum mai bun decat cel al unui cadet. Practic m-au angajat doar pt ca aveam certificat GMDSS si ei aveau nevoie pe nava de un certificat. Avantajul a fost ca imi petreceam timpul mai mult pe comanda facand munca de ofiter si nu la vopsit pe punte. Pot spune ca am invatat multe cu toate ca viata a fost grea si mizerabila din multe puncte de vedere. Am stat pe vaporul asta pana am facut cele 12 luni pt a putea da de of 2. Mi-am luat brevetul de 2 si mi-am gasit sa plec ca ofiter 2 in doar cateva saptamani fara pile sau relati. M-am felicitat ca nu am ajuns de exemplu cadet la Zodiac ,Fair play sau Arpinav caci poate si acum as fi fost tot of 3. Am colegi la zodiac care au plecat la ei de la inceput (cadet) si care inca naviga ca of 3 chair daca au brevet de 2 si se chinuie sa primesca o functie de ofiter 2.
    Ca un sfat... daca se poate, evitati sa plecati cadet iar daca totusi ati plecat cadet incercati sa prindeti post de ofiter cat mai crand posibil chiar daca nu il primiti de la firma la care ati fost plecat cadet. Nu va lasati aburit de promisiuni din parte armatorului sau a firmelor de crewing. O imbarcare ca ofiter face cat 50 de imbarcari de cadet!!!
    Totusi indiferent pe ce functie plecati (cadet, ofiter) faceti-va treaba cat mai bine, faceti o impresie buna si mai ales incercati sa invatati cat mai multe. Totul va va folosi pote candva.
    Pt FAN JIJI: sant deacord cu tine ca sant multe materi care nu au nici o legatura cu marinaria dar matematicile eu cred ca ar trebui pt ca fara ele nu poti intelege "MOM, MAI, etc" - cel putin teoretic. E adevarat ca e prea multa matematica si ca ar trebui simplificata dar nucidecum exclusa. Materi inutile pe care eu le-am facut sint: politologie, istoria mrinei, foarte multa legislatie si economoie care nu are nici o legatura cu marinaria, programere calculatoare PC, Echipamente si si instalati de navigatie - parte in care ti se explica functia fiecarui tranzistor si condesator din acea schema pe care oricum 99% din studenti nu o inteleg - materie predata de Bozianu in academie, si mai sant cateva pe care nu mi-le aduc aminte acum. Oricum materiile din facultate sant mult prea detaliate si din cauza asta se pierde din vedere esentialul. Ar trebui sa se puna mai mult accent pe ceea ce urmeza sa faca un ofiter incepator pe un vapor: corecti harti compas, safety etc. By the way: Si eu sant FAN JIJI ;)

Nelule... nu stiu cum era pe vremea ta dar acum e nevoie de 6 luni experienta la cadeti mecanici si electricieni ca sa poata da de brevet si 12 luni pe functie de cadet pentru punte .
    Eu sunt de acord cu cadetia , inveti foarte multe lucruri si chiar unele sarcini care ti se par josnice te formeaza pe viitor.
    Pentru cadetii electricieni , va sfatuiesc sa nu va bagati nasul unde nu trebuie ,ci doar cu electricianul langa , cel putin in primele luni. Mai bine bagi la cap si aplici dupa decat sa imi bagi degetele unde nu trebuie , sa strici ceva ,sa faci un blackout sau mai rau sa mori.

Junior Member

uite-l si pe dre asta!
    parca e vaporul lui!
    ce ma daca pune mana? fa-i un instructaj inainte daca eshti valabil si nu bossy cum te crezi!
    hai ca eshti genul care vb mult dar nu face nik!
    bun cart inainte!

Page 1 of 8 123 ... LastLast