Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 61 to 70 of 72

Thread: INDICATII PENTRU CADETI ... VA RUGAM ...

Senior Member TheSaint's Avatar

Re: INDICATII PENTRU CADETI ... VA RUGAM ...

Cred ca am o problema cu tasta "p" pe laptop ... scuzele de rigoare.

Quote Originally Posted by TheSaint View Post
    Cred ca am o problema cu tasta "p" pe laptop ... scuzele de rigoare.
    Poti sa revii asupra unei postari proprii prin Edit post si sa modifici ce vrei in continut.

Senior Member TheSaint's Avatar

Ei ... stiu .. mersic ... dar a fost mai usor asa la momentul respectiv. Got it, anyway :)

Junior Member

Re: Intrebari/sugestii

Nimeni ? :-)

Niciun cadet nu a plecat după anul 1 de facultate Ón cadeţie ?

Re: 6 sau 12 luni ptr mecanici?

Quote Originally Posted by TheSaint View Post
    SE AUDE ... asta e partea esentiala. Dupa cum se aude ca vom avea salarii mari.
    Sau ca vom trai bine.
    Se mai aude si ca vom primi cate o Honda Acord fiecare roman care are permis de conducere.

Se aude si atat. Ceva devar exista intr-adevar, ANR-ul este pus pe treaba sa dezvolta procedura legala. Numai ca nu e chiar asa de simlu ... trebuie si acordul comaniilor de crewing (pentru prelungirea programelor de cadeti) ... o intreaga poveste.
    Cele mai mult detalii le poti afla de la capitanie ... nu pot sa iti spun cate ore va trebui sa stai pana gasesti persoana potrivita.
    Ca si zvon ... da ... se aude ...
    Eu am auzit din gura Domnului Liviu Grigore in luna decembrie, mai mult ca sigur ca se va indroduce cadetia de 12 luni pentru mecanici si electricieni iar ANR-ul inca lucra atunci la implementare. Persoana mai avizata cred ca nu exista.

Moderator

Quote Originally Posted by DCT View Post
    Nimeni ? :-)

Niciun cadet nu a plecat după anul 1 de facultate Ón cadeţie ?
    Acum cativa ani cand faceam eu UMC-ul, cadet puteai sa pleci de-abia din anul 3, cand iti obtineai carnetul si brevetul de ofiter aspirant. Acum am citit cu uimire ca SorinCT a plecat cadet din anul 2, asta probabil din cauza micsorarii anilor de studiu, de la 5 la 4. Dar deja sa pleci cadet din anul 1 nu stiu daca e momentan posibil, cel putin la noi. Stau si ma gandesc si din punct de vedere al agentiilor de crewing, care se intreaba ce poti stii dupa cateva luni de scoala. Plus, cum ziceam mai sus, ar trebui sa ai in posesie si carnetul de marinar si certificatul de capacitate - ofiter aspirant, care nu stiu daca se elibereaza in primul an.

Revin cu o precizare - daca deja ai terminat anul 1 si esti in anul 2 de studii, se pare ca e posibil sa pleci, citeste pe pagina anterioara postarea lui SorinCT.

Bafta multa.
    Last edited by Cyp; 28-01-2012 at 10:31 AM.

Junior Member

Eu sunt la ANMB. Eu am fost informat, posibil să greşesc voi verifica de două ori, că pot obţine carnetul de marinar şi certificatul de competenţă după Óncheierea anului 1.

Noi vom Óncepe cursurile IMO (BST) la Ónceputul lui Martie şi poate aflu mai multe amănunte ceva mai de actualitate atunci. O să postez şi aici ce aflu.

Să zicem că şi ambiţia mea este la fel de mare ca cea a lui SorinCT iar eu personal consider că este un moment oportun să plec chiar din anul 2 cadet. Părerile sunt Ómpărţite desigur.
    Last edited by DCT; 28-01-2012 at 03:25 PM.

Ok...sa zicem ca se aproba marirea perioadei de cadeti de la 6 la 12 luni, dar oare ptr cine se aplica? Ptr noile generatii sau ptr toti studentii?Unii din noi am apucat "vechile obiceiuri" ca sa zic asa..asta ne-ar da de tot peste cap.

Junior Member

Quote Originally Posted by Cyp View Post
    Acum cativa ani cand faceam eu UMC-ul, cadet puteai sa pleci de-abia din anul 3, cand iti obtineai carnetul si brevetul de ofiter aspirant. Acum am citit cu uimire ca SorinCT a plecat cadet din anul 2, asta probabil din cauza micsorarii anilor de studiu, de la 5 la 4. Dar deja sa pleci cadet din anul 1 nu stiu daca e momentan posibil, cel putin la noi. Stau si ma gandesc si din punct de vedere al agentiilor de crewing, care se intreaba ce poti stii dupa cateva luni de scoala. Plus, cum ziceam mai sus, ar trebui sa ai in posesie si carnetul de marinar si certificatul de capacitate - ofiter aspirant, care nu stiu daca se elibereaza in primul an.

Revin cu o precizare - daca deja ai terminat anul 1 si esti in anul 2 de studii, se pare ca e posibil sa pleci, citeste pe pagina anterioara postarea lui SorinCT.

Bafta multa.
    Salut,

Tarziu, dar revin si eu cu noutati. Am scos de la ANR Carnetul de Marinar si Certificatul de Competenta - Ofiter de punte maritim aspirant.

Mi-au fost cerute la ANR: adeverinta de la facultate din care sa reiasa ca am promovat in anul II de studii, vizita medicala la Policlinica CFR, copie dupa cursurile IMO Basic, o cerere si taxele aferente.

Mi s-au eliberat dupa 7 zile lucratoare.

Member

Plecati baieti cat puteti de repede! Intradevar cadetia se va mari la 12 luni pentru toti dar nu s-a fixat inca o data la care va intra in vigoare noua conventie STCW. Atunci cand o sa intre sa nu va imaginati ca se va aplica doar pentru cei inscrisi la facultate dupa anul curent sau mai stiu eu ce aberatie. Se va aplica pentru toti indiferent de anul de studiu. Tocmai din acest motiv au fost anuntate schimbarile de o gramada de timp si e termen limita pana in 2016 sa intervina schimbarile. Tocmai de-aia zic, daca intra legea la 1 Ian 2013, 2014 sau 2016 sa va faceti cadetia cat puteti de repede si nu va mizati pe faptul ca aveti deja 6 luni si dati in vara de brevet. Multe se pot intampla pana in vara. Va treziti ca se face limita minima la 12 luni si cautati toti disperati sa faceti inca un voiaj dupa ce ati stat acasa o gramada de timp.

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast