Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52

Thread: Din dragoste...pt marinari

elektra
    Guest

Din dragoste...pt marinari

Poate ca este cam off-forum dar e o curiozitate de-a mea. Poate ca pe acest forum populat de marinari o sa gasesc un raspuns. Curiozitatea mea este: un marinar poate avea o relatie stabila?

Spun asta pt ca am intalnit tot felul de cazuri si povesti referitoare la acestia:....eu stiu vreo 4 povesti de neveste sau iubite de marinari: am intalnit o tipa ultralacrimogena si cu enorm de multa suferinta pt ea, tratata ca un obiect si dupa cheful masculului, alta care asteapta luni in sir pina vine iubitul si cind vine are parte la inceput de putina dragoste si mult sex si apoi devine un necioplit si mai stiu inca 2 relatii care au ajuns la divort.... dar povestea poate continua oricand!

Exista iubire?! te poti marita cu meseria de marinar? Si daca exista...aceasta poate supravietui? Care sunt secretele? Sunt foarte curioasa sa le aflu.

Multumesc anticipat!

Junior Member

Re: Din dragoste...pt marinari

Stiu ca nu sunt in masura sa dau un raspuns, statutul meu fiind de "viitor marinar".In familia mea am 2-3 cazuri de astfel de casnicii solide, bazate atat pe respect, cat si pe iubire.Poate ca acesta este si motivul ptr care nu am luat luat in serios aceasta problema atunci cand mi-am ales meseria de marinar.
    In asftel de cazuri, casnicia depinde cel mai mult de sotie, din punctul meu de vedere.
    Cazul ideal ar fi ca atat sotul, cat si sotia sa fie navigatori.. ::) aceeasi firma, acelasi vapor si nu in ultimul rand..sa faca voiajele in acelasi timp ;D .
    In concluzie, exista si iubire intr-o astfel de casnicie...cel putin din ce vad eu in familia mea.Totusi, e vorba de persoane mature, trecute de 40 de ani, iar mie mi se pare ca fetele din ziua de azi sunt mai materialiste decat cele din generatiile vechi;poate gresesc eu..evident sunt si exceptii.

Buna,
    Raspunsul este cu siguranta DA. Exista si marinari echilibrati, romantici, familisti sau dornici sa aiba o relatie stabila, chestia cu o femeie-iubita-prietena in fiecare port este gaselnita vreunui frustrat. Ce este adevarat in toata problema, este faptul ca este destul de dificil de tinut in viata o astfel de relatie.
    Va doresc mult succes si multa dragoste.

elektra
    Guest

Quote Originally Posted by valyno
      Buna,
    Raspunsul este cu siguranta DA. Exista si marinari echilibrati, romantici, familisti sau dornici sa aiba o relatie stabila, chestia cu o femeie-iubita-prietena in fiecare port este gaselnita vreunui frustrat. Ce este adevarat in toata problema, este faptul ca este destul de dificil de tinut in viata o astfel de relatie.
    Va doresc mult succes si multa dragoste.

Ma bucur sa vad ca exista si cazuri fericite! :) Acum probabil totul depinde de norocul fiecaruia dintre noi.

Numai bine,

da,te poti marita cu un marinar.Cred ca au fost nascocite prea multe povesti pe seama lor.nu zic, unele sunt adevarate, dar numai unele .Eu sunt maritata cu un marinar si e foarte bine, mai grea este partea cu voiajele, dar il iubesc cu meseria lui cu tot. Credeti ca pe uscat nu sunt barbati care-si inseala nevestele?Inainte de a ma casatori ,cineva mi-a spus destul de insinuant:"Stii ce se spune despre marinari,nu?Porturi,fetite etc?".Am intrat in jocul acelei persoane si i-am dat urmatoarea replica:"Dar stii ce se spune despre nevestele de navigatori,nu?".A tacut,bineinteles.Intr-adevar asteptarea este foarte grea si tu ramanand acasa trebuie sa te descurci cu toate.Acei marinari care sunt asteptati acasa de niste femei iubitoare,intelegatoare,rabdatoare si de ce nu, care castiga bani frumusei(ele) si cu toate acestea,inseala, nu stiu,dar cred ca au o problema.Intr-un final vor ramane singuri pt ca nu pot naviga toata viata,banii se duc ,iar femeile cu care sunt obisnuiti se cam raresc proportional cu finantele detinute de ei. in loc de concluzie:Barbatii adevarati si cu adevarat puternici nu inseala.

Marinar- familie unita ,mi se pare ca seamana a paradox.Probabil ca sunt eu mai realist ...dar la un moment dat toti inseala.Asta nu mi se pare meserie pentru familisti ,mai ales pentru un cuplu tanar cand tentatiile sunt la tot pasul.Si nu spuneti ca nevasta frumoasa de 25-30 de ani lasata acasa se multumeste sa-si vada barbatul 3-4 luni pe an,iar in restul timpului tricoteaza.

Senior Member amadeus's Avatar

Sa stii Dre ca sunt si neveste care stau 3-4 luni acasa, au slujbe, au si copii si isi vad de treaba lor fara sa-si insele barbatul. Aceeasi chestie este valabila si ptr noi, cei plecati, tu ai impresia ca toti ne inselam nevestele? Cand o sa incepi si tu sa navigi, ptr ca banuiesc ca inca nu ai vazut prea multe vapoare, o sa te convingi ca putini dintre cei insurati merg la ...fetite. Asta nu inseamna ca toti sunt sfinti dar eu personal in mai mult de 10 ani pe mare nu am vazut prea multi care sa faca astfel de lucruri. Asta iti spun din ceea ce am vazut eu si nu din auzite sau inchipuite.
    Tot cu barca...

Daca am generaliza ce s-ar intampla?
    da,sunt femei frumoase,realiste,sotii de navigatori care-i asteapta.de tricotat ,nu stiu,poate pe vremea bunicilor se intampla asta,dar, cu siguranta ,lucreaza .Au posturi destul de bune si care implica multa materie cenusie. Pacat,chiar din randul dvs.sa existe o parere proasta despre marinari si despre femei.Nu sunt o visatoare, dimpotriva.Exista si casnicii reusite.Poate DRE a avut ghinion sau poate nici macar nu este casatorit si atunci se explica.

Junior Member

dintr-o experienta personala si din multe altele observate in jur ( cunosc cazuri numeroase de femei maritate cu navigatori ) : obsesia oricarui marinar e ca il inseala nevasta , de cele mai multe ori lucrurile stau exact invers, cand vin de unde vin sunt psihic terminati nu te poti intelege cu ei , placa lor este ca viata pe mare e super grea si ca pasami-te nu ii intelegi ( de parca ar trage la plug 10 ore pe zi, in fapt dupa cate am aflat cu exceptia celor care au intradevar o raspundere pe nava astia nefiind mai mult de 3-4 restul au o munca ca oricare dintre noi poate doar mai claustrofoba ) , pretentiile lor cand se intorc acasa sunt exagerate , de cele mai multe ori nu fac absolut nimic , motivul fiind acela ca ei aduc bani si deci e cazul sa isi trateze nevestele ca pe servitoare, in chestiunea banilor daca faci un calcul simplu constati ca daca ai un job bun castigul tau e cam tot cat al lor ( poate cu exceptia celor cu functii mari , dar cati romani au asemenea functii pe o nava ?) mai ales ca ei nu lucreaza tot timpul pe cand tu da. Prin urmare fetelor eu zic sa fiti destepte si sa va ganditi la variante mai bune....Evident nu toti sunt asa...chestie de noroc...bye.

Senior Member amadeus's Avatar

Bine ai incheiat postul tau Adona, evident ca nu toti sunt asa. Ai avut tu ghinion, toti prietenii mei sunt marinari, familisti convinsi si oameni seriosi. Cred ca l-ai nimerit tu pe ala curvar, betiv, obosit tot timpul, plin de aere din cauza functiei etc. Deci, mai cauta. Bafta!
    Tot cu barca...

Page 1 of 6 123 ... LastLast