Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16

Thread: Interview Holland America - Darex

Junior Member

Re: Interview Holland America - Darex

Ceva noutati ? A mai dat cineva interviu pe la ei ? La punte. Aveti idee ce intrebari se vor da?

Junior Member

Buna ziua,

Tocmai ce am trecut de interviu cu Holland si sunt programat pe 1 mai la 2 cursuri ..ecdis si brm in olanda.
    Pentru cei care navigati deja cu ei imi puteti spune ce urmeaza dupa..si ce atape ar mai fi?
    Va multumesc.

Senior Member mecanicosu's Avatar

Quote Originally Posted by lmeist View Post
    Buna ziua,

.... imi puteti spune ce urmeaza dupa..si ce atape ar mai fi?
    Va multumesc.
    Nu stiu cum o fi la Holland dar sper sa nu fie ca la Carnival, un process destul de lung.

Carnival recruitment process.

De la inceput totul dar absolut totul este pe cheltuiala aplicantului. Compania nu deconteaza absolut nimic.

Interviu telephonic,urmeaza skype, teste online psihometrice ( iti trimit ei testele pe e-mail), apoi un drum la Southampton( mai nou la Varna) pt un alt interviu si alte teste psihometrice (final stage of testing) , dupa care urmeaza on-boarding team process care consta in:
    vizita medicala, testul Marlins si TOSE cu certificatele de rigoare; toate se pot face la Constanta, ( vizita medicala este una mai elaborata si finalizarea ei se face cu repetarea unei analize la 30 de zile dupa care sunt trimise la Carnival pt check – pretul este in jur de 1200 RON) plus viza US C1D pt cei care nu o au valabila cel putin un an de zile.

In cel mai norocos caz poate dura 2, 3 luni de zile.

Dupa ce esti considerat apt sa fi angajat esti luat in schema si se asteapta un “gap” pt. a fi trimis la bord.

Second Engineer – (OOW)
    Contractul este de 12 saptamani cu 12 saptamani, contract permanent cu salariul de aproximativ 3500 de euro pe luna.

Bafta tuturor!

Member

Nu e asa. Am dat interviul la Bucuresti si in 3 saptamani eram la nava. Se deconteaza absolut totul. Nu exista interviu pe skype cu ei ci doar face2face in ianuarie si iunie cand vin la Intercontinental. Salariile HAL fata de Carnival Cruise nu se pot compara. 2/E la Hal de la 9600$/luna 3:3 plus leave bonus/rejoin bonus. OVT 30$/h. Lejer iti poti baga 20 ore OVT pe luna nu te controleaza nimeni.

Senior Member mecanicosu's Avatar

Inseamna ca este mai bine la HAL fata de Carnival UK. Eu am facut referire la Carnival UK pt ca doar procesul de la Carnival UK il stiu.
    Ca totul sa fie cat mai exact - Aplicatia la Carnival a fost facuta direct la ei, fara intermedierea crewingului din Romania.
    Deci in concluzie, aplicati cu incredre la HAL pt. ca este mult mai avantajos / daca cele postate de colegul "ambivalent" sunt datele concrete, reale.
    Bafta la toti si voiaje cat mai bune!
    Last edited by mecanicosu; 04-04-2017 at 04:08 PM.

Junior Member

A dat careva colregul la csmart almere pentru holland america?

Page 2 of 2 FirstFirst 12