Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: Interview Holland America - Darex

Junior Member

Interview Holland America - Darex

Un prieten a dat un interview la Holland America prin intermediul Darex acum 2 ani de zile. La interviu, pe langa doamnele de la Darex au venit si reprezentanti din partea Holland America dar si Viking Recruitment.
    Interviewul a constat in 2 probe: o discutie libera despre experienta anterioara pe nave, motivare, dc se sch locul de munca, etc. si 1 proba scrisa.
    Proba scrisa a constat in 3 intrebari: Ce faci in cazul unui incendiu minor in ER? Cum prioritizezi urmatoarele joburi: o toaleta infundata, un frigider defect, temp in camera prea ridicata ? ... pe a treia nu o mai retin.
    Dupa ce se trece interviewul, urmeaza un curs la Rotterdam de familiarizare cu procedurile companiei si cu jobul...apoi la nava 2 sapt. de handover.

Re: Interview Holland America - Darex

mai stie cineva ceva despre interviuri sau un contact de la holand america?

Junior Member

si eu sunt interesat de aceasta companie
    stie cineva detali de contact

cu stima!

Junior Member

HAL nu are nici o agentie de crewing in Romania. Ei angajeaza doar prin recomandari de la proprii angajati precum si prin www.vikingrecruitment.com. De cateva ori pe an cei de la HAL vin in tara si organizeaza interviuri pt angajare. Incepand de anul acesta au inceput sa caute si ofiteri de punte.

De unde ai informatia ca au inceput sa recruteze si ofiteri de punte? Din ceea ce stiu la HAL punte sunt numai olandezi si britanici, o casta greu de spart. Dar cine stie, e o informatie foarte buna daca este adevarata, si eu sunt direct interesat...

Junior Member

La interviul care a fost acum o saptamana la Bucuresti au fost chemati si ofiteri de la punte. Stiu acest lucru de la un prieten care naviga la punte si a fost chemat la interviu, insa din cauza ca este in voiaj nu a reusit sa ajunga. Este adevarat ca 98 % din cei de la punte sunt olandezi si englezi. Sunt insa si cativa din Noua Zeelanda si chiar Grecia.

Senior Member TheSaint's Avatar

De cand s-au convins de enorma forta de munca plecata dupa 1 ianuarie 2014 sa munceasca in anglia si sa le fure lor posturile (fix 1 persoana) ... cred ca au ajuns la concluzia ca nu e chiar asa cum se spune. Puneti langa asta in balanta si salariile oferite romanilor (teoretic mult sub cele platite olandezilor sau englezilor), adaugati si traditia marinareasca romaneasca (de bine de rau .. pe mare avem cat de cat un renume bun) .. si zic eu ca in curand proportia aia de 98% se va schimba.

Ca fapt divers, HAL ia in considerare si nebrevetatii :) Cata vreme ai un background bun, si niste cursuri acte si vize mai mult decat necesare, nu ii costa nimic sa te cheme la un interviu :) In speta .. un timonier roman chemat la interviu. Rar probabil, dar totusi .. nu strica sa aplici.

Junior Member

Thumbs up Re: Interview Holland America - Darex

Referitor la salarii, la HAL, romanii sunt la acelasi nivel cu englezii (foarte mici diferente), mai ales la acei romani care lucreaza de cel putin 3 ani la ei; comparabil cu olandezii salariile sunt intradevar un pic mai mici (raportul este cam 1.4) insa daca te gandesti la impozitele mari pe care le platesc ei, noi ramanem cu mai multi bani in mana decat ceilalti.

Daca noi suntem mai buni sau nu decat ei; va pot spune doar ca la ultimele trei vapoare pe care le-au scos (NODM, EUDM, NADM) pe langa Superintendenti, C/E si C/Ele olandezi in santier au fost ingineri romani. Pe langa asta vapoarele sunt construite in Italia asa ca sunt facute de sudori, instalatori, tamplari, etc. romani!!

Despre nebrevetati, nu am intalnit decat indonezieni si filipinezi. Nu cred ca ar angaja altceva deoarece pt aceste functii de la punte si masina au centre de pregatire in Indonezia si Filipine. Cine le ocupa la vapor este bine stabilit prin contracte de intelegere cu aceste tari (adica toti motoristii si fitterii sunt filipino, toti marinarii, cabin stewarzii si wiperii sunt indonezieni, s.a.m.d.). La fel se intampla si cu programul de cadeti de la ei care este deschis doar pt cateva nationalitati!

De ca angajeaza acum la punte? pt ca de la incidentul cu Concordia s-au produs foarte multe schimbari printre care si introducerea unei functii suplimentare la punte care inseamna cel putin 30 de noi ofiteri de punte pe care banuiesc ca nu au reusit sa ii acopere cu olandezi si englezi si au fost nevoiti sa angajeza romani, croati si bulgari. Acest lucru s-a schimbat nu doar la HAL ci in intreaga corporatie Carnival; asa ca pt. ofiterii de punte ce doresc sa lucreze la pasagere acum e cel mai bun moment sa aplicati!

Junior Member

A dat cineva interviu pentru HAL cu Captain J. Lefering si Anjenie Badloe ( sunt reprezentanti HAL ) si daca da , ati primit pe mail vreun set de 35 intrebari referitoare la (cariera de pana acum in domeniul maritim / ce ati face la nava daca ... / chestii legate de munca pe cruise ships , etc ?
    Last edited by andrejm; 04-06-2014 at 09:51 PM.

Junior Member

Salut! Si eu am interviu peste 2 sapt la HAL dar n-am primit niciun set de intrebari. Poti sa-mi trimiti si mie intrebarile alea te rog ? sorin_ulian@yahoo.com Multumesc

Page 1 of 2 12 LastLast