Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 35 of 35

Thread: despre lucrul cu romani

Senior Member Andy_Fox's Avatar
    Quote Originally Posted by akyle View Post
    salut! am fost pe o nava cu echipaj cull romanesc....lasati toate povestirile astea ...k nu e bine sa ai echipaj romaensc...k se fac bisericute...nu este asa ceva....am fost cade masina...vreau sa sp k a fost super bine...eram 4 la masina...sefu..un ofiter .un motorist ..si eu .NU am avut probleme cu nimeni ..au fost baieti super ..super.si cei de la punte la fel...si inca mai tin legatura cu ei .daca sti cum sa vorbesti nu se intampla nimic...nu te ia nimeni la p....trebuie sa fi baiat subtire.asa cum ii tratezi ..asa fac si ei la randul lor.sa Sa nu uit firma cu care am fost .e.ste TRITON COMPANY.the best
    Akyle, noi vorbim dintr-o experiență un pic mai largă, nu doar un singur voiaj de cadet. Mai navigă puțin și o să te ferești de echipajele mono-nație.

Iar dacă te duci pe topicul firmei respective o să vezi că părerile sunt împărțite
    Last edited by Andy_Fox; 27-05-2010 at 07:35 PM.

Senior Member TheSaint's Avatar

Cool Re: despre lucrul cu romani

Ceea ce spunem noi despre ai nostri in ipoteza unui voiaj numai cu romani, spun si filipinezii despre ei daca fac un voiaj numai cu filipinezi :) Sau chinezii, rusii englezii etc.
    Nu prea cred sa fi inventat romanul "bisericuta". E inventata cu mult inainte sa se descopere navigatia.

Ca noi poate excelam in domeniu si putem da si sfaturi despre cum ar trebui sa functioneze o bisericuta din minim 2 oameni, asta e altceva.

Una peste alta, prefer sa navig cu romani daca am de ales dintr-un motiv foarte simplu: f___m acceasi limba, prin urmare la un moment dat ne si putem intelege. :)

Parerea mea.

Junior Member

Re: despre lucrul cu romani

amdeus ,
    cred ca cel mai bine e sa fie unul de la punte si unul de la masina ,
    nu-i prea mult dupa parerea mea mai beau cafeaua impreuna ,
    vorbesc in neaosa limba romaneasca , poate se intalnesc si la o
    bere (numai in oras !!! ) ... doi nu-s prea multi consider eu !
    Sa fii singur pare (este) cam plictisitor si voiajul parca trece mai greu
    ... e parerea mea ...

Junior Member lacatusul29's Avatar

din experienta cel mai bine este de unul singur ca si roman pe nava.unde sint 2 este deja prea mult. iar cu echipaj totalitar roman este si mai rau iar daca DPA este tot roman este iadul. am fost la TOP SHIPPING UNDE TOT ECHIPAJUL VINE NUMAI PE PILE SI PE NEPOTISME. iar daca ajungi la ei mare grije ca daca nu au ce sa iti puna in circa inventeaza.
    o sa va scriu exact ce a trimis DPA catre comandantul navei si seful mecanic( care daca avea de baut era cel mai fericit), ce srcia in mai. cine nu crede poate sa imi ceara si ii trimit scanarea dupa mail.
    scrie asa:: DOMNULE COMANDANT--VA ROG SA-L AVIZATI PE DL. SEF REFERITOR LA SCIMBUL CELOR DOI MOTORISTI---SA FACA O HIRTIE PRIN CARE SA ARATE CA CEI DOI NU-SI INDEPLINESC SARCINILE SAU MA ROG CE ALTE BALARII FAC SA POT AVEA O BAZA DOCUMENTATA PENTRU SCHIMBUL LOR. DEJA AM OAMENI PREGATITI.
    asta este exprimare de DPA de nationalitate romana.
    asa ca cine zice ca este bine la romani poate nu stie ce zice sau nu a avut parte sa munceasca cu oameni lipsiti de caracter.
    a zice in incheiere AVETI GRIJE DE VOI CA PE EI NICI IN COT NU II DOARE. DACA S-AU FACUT TREABA CU TINE TE SCUIPA CA PE O MASEA STRICATA.

Member ateodoru's Avatar

Astia de la Top Shipping sunt un fel de ..LA FAMIGLIA" precum cei de la TRITON ? Macar sa stiu sa ma feresc, dac-o fi asa ?!

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234