Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 35

Thread: despre lucrul cu romani

Junior Member

despre lucrul cu romani

in seara asta am fost surprins sa primesc un telefon de la unul din membrii echipajului cu care am facut la motia ,in afara de faptul ca a fost la 11 noaptea omul era plin de amenintari si putin baut ceea mi se pare rusinos pentru ca a inceput sa spuna ca m-a inregistrat la nava si ca l-am vorbit etc ,oricum eu i-am spua ca din punctul meu de vedere este slabut dar nu am luat masuri impotriva lui ceea ce e o greseal pentru ca omul se pare ca nu ia in seam faptul ca nemultumirea mea personala a ramas personala si neoficiala iar acum omul ma ameninta cu fizicul lui in timp ce la vapor se milogea ca nu greseste etc de exemplu ce ziceti
    de oprirea descarcarii din cauza de neatentie cu tot cu semnalizari.daca vreti sa-i dau numele scrieti-va parerea ,in scopul de a fi evitat si cunoscut

Junior Member

Re: despre lucrul cu romani

e simplu...pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti

Junior Member

bai, <unul>, daca tu vorbeai cu el asa cum scrii aici, eu unul( ;)) il inteleg!

Junior Member

Asa iti trebuie.Indiferent cine esti individul,trebuia ras de la prima abatere.Sa-ti dau si eu un exemplu:am avut un timonier care l-a batut pe cadet.In loc sa-l fi trimis acasa ,i-am dat doar avertisment ,chiar daca am facut toate procedurile conform companiei,i-am spus ca nu le trimit (incepuse sa plinga,ca familia lui,copii lui...si mi s-a facut mila de el.Dupa inca 2 luni (eu intre timp plecasem) tipul a luat un lemn si i-a dat in cap nostromului, de a trebuit sa vina sa-l ia cu salvarea (in final s-a dovedit ca nu a fost prea grav ,ori a avut capul tare si s-a reintors la vapor).A doua oara a fost debarcat, dar a dat telefon la comapnie si a inceput sa manince rahat acolo cum ca :la vapor se bea,au vindut marfa,au vindut parime,comandantul sta toata ziua in oras,l-a vazut el la restaurant cum bea...si altele de genul asta.Bineinteles ca a venit audit de la companie si a verificat totul,dar nu a fost nimic adevarat...
    Chestia este: daca il trimetean eu din prima acasa ,nu era mai bine ?
    Daca il omora sa zicem pe nostrom,nu il aveam si eu pe constiinta ?
    Morala:La vapor nu se merita sa acorzi o a doua sansa nimanui !

Junior Member

daca sunt mai mult de 4 romani la vapor, nu mai e bine. si aia 4 sa fie impartiti punte si masina si de ranguri diferite. o spun din experienta proprie.

Vad ca cele mai multe postari sint de la brevetati,ok,eu sint nebrevetat...sa incepem vis a vis de postarile voastre,am navigat cu ehipaje de toate felurile(mixate si nemixate) si voiam sa atrag atentia extremistilor gen marcelut,sint total de acord ca pe nava nu sintem la cumetrie,deci greselile trebuiesc platite nu tolerate,dar tu cind gresesti cum ai vrea sa se rezolve problema...sa te rada,cum ai scris,nu,sau tu nu ai comiso niciodata in lunga ta cariera :-?,da-mi voie sa ma indoiesc,deci,in momentul cind ai un turbat la bord trebuie sa scapi de el pentru binele navei , al echipajului , chiar si pentru binele turbatului in cauza,asta nu da dreptul oricui sa se erijeze in D-zeu si ca judece,cred ca de aia exista jurnalul ca sa fie consemnat in el tot ce este de consemnat iar cel indrituit sa ia deciziile care se impun...mai gindeste-te un pic la ceea ce se numeste decizii echilibrate , rabdare....o sa-ti vina si tie timpul sa intri pe functia mult dorita

Buna Seara ,
    Vad diferite pareri despre greseli care ar trebui trecute cu vederea sau nu . Am navigat in 20 de ani cu diferite natii inclusiv romani . Sanctionarea unei greseli se face conform politicii companiei . De cele mai multe ori am intalnit 3 trepte de sanctionare : avertisment verbal , avertisment scris si informarea companiei si cel mai sever avertisment scris , informarea companiei si debarcarea imediata a navigatorului . De regula nici o greseala nu este trecuta cu vederea.
    In orice caz ptr bataie la bord se lasa cu demisia ambilor navigatori .
    Cam astea sunt regulile si de obicei trebuie sa evitam orice conflict chiar si atunci cand suntem provocati .
    In rest mult succes!

Tocmai despre situatii asemanatoare prezentate de gigimarga am vrut sa atrag atentia...o data in L.A am perdut pasul.la intrarea in port a trebuit sa vina of.1 sa ma aduca la bord,nu mi-a dat nici un fel de avertisment oficial dar m-a certat zicindu-mi ca am reusit sa-i mai scot citeva fire albe...rezultatul,tocmai prin neactiunea lui am incercat sa nu-i mai dau alta ocazie de a-mi reprosa ceva,devenind mult mai disciplinat,rezultatul, un control mai bun al oamenilor din subordine fara uzitarea bitei,un raspuns instantaneu la cerintele de pe nava stiid ca sint dator moral...cum s-ar spune stiinta de a conduce un echipaj nu-ti este data de brevetul obtinut,multi veniti,putini alesi....

Junior Member

Am un voiaj cu echipaj full romanesc si nu mai imi trebuie. Cdt-ul ne-a taiat din alimente la maxim, eu am facut pistoane de mi-au iesit prin piele (eram pe o nava mica,multifunctionala si eram singurul ofiter de la masina, mai era seful si un motorist/electrician) si safety nu a existat niciodata. Acum am 3 contracte la Cma, suntem cam 13-14 romani la bord si 13-14 francezi. Daca poti trece peste natinalismul partzilor vezi partea buna a lucrurilor: mancare, materiale, piese, organizare, safety. Sunt pentru echipaje multinationale, dar cu romani la bord. Daca sunt europeni cei ce conduc nava, e oki zic eu...

Senior Member amadeus's Avatar

Din experienta mea pot spune ca cel mai bine este sa fii singurul roman la bord sau sa fie cat mai putini. Cele mai linistite voiaje ale mele au fost cele facute singur fara nici un alt roman. Stiti cum se spune, unde sunt 2 romani sunt 2 bisericute. Nu ca nu ar fi asa si alte natii :).
    Tot cu barca...

Page 1 of 4 123 ... LastLast