Results 1 to 6 of 6

Thread: parerea mea

Junior Member

parerea mea

Echipajele romanesti sunt cele mai haioase.   In doua voiaje (scurte ele ... da nu se pune) .. am putut sa-mi dau seama ca nu exista marinar sau ofiter care sa nu stie macar o injuratura noua pentru mine ... si cea mai buna metoda de comunicare .. este tot prin injuraturi.  Am avut eu ghinion .. sau cam asa  este peste tot unde sunt romani?

Vb. aia ...

Stii tu vorba aia "nu exista popor cu injuraturi mai multe si mai dulci ca al nostru" :D

Re: parerea mea

unde-s doi puterea creste si jupinul te croieste. mare adevar cu romanii pe vapoare. unul este mai destept decit celalalt si ce este trist au ramas pe vechi cei batrini si cei noi si tineri se reped ca pelicanii sa invete cum se toarna cum se ling bojocii ca sa le fie bine(putori ordinare si foarte multi nonprofesionisti) cu ,,tata este cdt sau sef, te pun eu bine la firma de crew mai ramine sa TE AMENINTE CU AVIZUL care stie, ce a fost grozavia asta. ceia ce spun este valabil ptr toate functiile existente pe la  bordul navelor indiferent de virsta educatie sau bani. este rusinos dar cu asta se defileraza. evit in special ofertele in care comanda este romaneasca. am avut prea multe experiente proaste si sint scirbit de amenintari, orgolii nefondate,nepotism   si ..... etc  salutari     :'(

Junior Member

Am avut numai 2 ocazii de a experimenta lucrul cu echipaje complet romanesti.Una pe la italieni si una pe la ITM.Ambele dezastruoase si nu as mai vrea sa repet experienta.Nu ca baietii nu erau buni (dar cam betivi in prima) dar tipicul nostru balcanic isi spune cuvintul destul de repede.Si clasica deja chestie cu capra vecinului este actuala.Deci pe ai nostrii ii intereseaza mai mult ce fac ceilalti decit ce fac ei, restul sint niste prosti ,numai ei sint destepti si le stiu pe toate dar au avut nesansa sa nu ajunga ofiteri sau daca sint ofiteri ei sint mai destepti si decit comandantul sau seful,iar daca sint comandanti sau sefi ,atunci aia de la companie sint niste cretini si nu sint buni de nimic.Le lipseste alor nostri (unora nu la toti ) bunul simt marinaresc,lipsa de interes de a-ti face treaba ca lumea si de a invata mereu,nu....ei le stiu pe toate si au trecut prin toate,nu-i poti invata nimic !
    Pacat ca in general comparativ cu alte natii,chiar sintem mai buni ,dar ce folos ca ori ne strica gura,ori bautura ori lauda de sine.
    Bafta !

Junior Member

Quote Originally Posted by Marcelutz
    Am avut numai 2 ocazii de a experimenta lucrul cu echipaje complet romanesti.Una pe la italieni si una pe la ITM.Ambele dezastruoase si nu as mai vrea sa repet experienta.Nu ca baietii nu erau buni (dar cam betivi in prima) dar tipicul nostru balcanic isi spune cuvintul destul de repede.Si clasica deja chestie cu capra vecinului este actuala.Deci pe ai nostrii ii intereseaza mai mult ce fac ceilalti decit ce fac ei, restul sint niste prosti ,numai ei sint destepti si le stiu pe toate dar au avut nesansa sa nu ajunga ofiteri sau daca sint ofiteri ei sint mai destepti si decit comandantul sau seful,iar daca sint comandanti sau sefi ,atunci aia de la companie sint niste cretini si nu sint buni de nimic.Le lipseste alor nostri (unora nu la toti ) bunul simt marinaresc,lipsa de interes de a-ti face treaba ca lumea si de a invata mereu,nu....ei le stiu pe toate si au trecut prin toate,nu-i poti invata nimic !
    Pacat ca in general comparativ cu alte natii,chiar sintem mai buni ,dar ce folos ca ori ne strica gura,ori bautura ori lauda de sine.
    Bafta !
    Corect!

Junior Member

Quote Originally Posted by Marcelutz
    Bafta !
    echipaje complet romanesti sau cu prea multi romani la bord sunt no no.
    nu le-am dus dorul nici cand am fost singurul roman la bord.

Bookmarks

Bookmarks