Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 34

Thread: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri - PROPUNERI DE TOPICURI NOI

Senior Member

Re: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri

Quote Originally Posted by 382A7076272E39410
    [quote author=484B56414A5E4B240 link=1253747869/2#2 date=1253829603]Ptr.Coryton,

salut,unde ai gasit chestia cu numarul de zile.Eu stiam ca este chestie veche,si ca noul cod fiscal nu prevede asa ceva.
    Mersi anticipat
    Uite ce scrie aici, (Cod Fiscal 2008-2009)

22. persoana fizica nerezidenta - orice persoana fizica care nu este persoana fizica rezidenta;
    23. persoana fizica rezidenta - orice persoana fizica ce indeplineste cel putin una dintre urmatoarele conditii:
    a) are domiciliul in Romania;
    b) centrul intereselor vitale ale persoanei este amplasat in Romania;
    c) este prezenta in Romania pentru o perioada sau mai multe perioade ce depasesc in total 183 de zile, pe parcursul oricarui interval de 12 luni
    consecutive, care se incheie in anul calendaristic vizat;
    d) este cetatean roman care lucreaza in strainatate, ca functionar sau angajat al Romaniei intr-un stat strain.
    Prin exceptie de la prevederile lit. a)-d), nu este persoana fizica rezidenta un cetatean strain cu statut diplomatic sau consular in Romania, un cetatean strain care este functionar ori angajat al unui organism international si interguvernamental inregistrat in Romania, un cetatean strain care este functionar sau angajat al unui stat strain in Romania si nici membrii familiilor acestora

Deci conform Codului Fiscal, dac[ch259] st[ch259]m afar[ch259] mai mult de 183 de zile suntem nereziden[ch539]i[/quote]

domnilor, sunt uluit!
    chiar nimeni nu vede ca, chiar daca am fi plecati pe mare mai mult de 6 luni/an, avem totusi (marea noastra majoritate, cred) "domiciliul in Romania"? ca sa nu mai discutam ca putem fi usor incadrati si la punctul "b) centrul intereselor vitale ale persoanei este amplasat in Romania".
    nu remarca nimeni prevederea ca persoana fizica rezidenta este "orice persoana fizica ce indeplineste cel putin una dintre urmatoarele conditii

Senior Member

Re: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri - PROPUNERI DE TOPICURI NOI

inca ceva: spunea cineva de pe nave danemarca sau italia ca statul respectiv incaseaza de la companii impozit pe salarii deci noi nu mai trebuie sa platim.
    de acord cu prima parte, a doua este insa falsa. si la noi firmele platesc impozit pe salarii, pe [u]fondul de salarii[u] mai exact dar asta nu-i scuteste pe angajati de plata impozitului pe venit.
    imi pare rau sa va dezamagesc fratilor dar eu cred ca daca ne-ar lua la scuturat fiscul am fi intr-un rahat mare de tot.

Salutare Ovidiu. Eu nu inteleg ce vrei sa spui ca suntem in rahat daca vine fiscul. Dupa cate stiu eu noi suntem un UE si se aplica o lege de recunoastere a impozitelor in toate tarile membre UE. (nu si din comunitatea economica europeana care e diferita de uniunea europeana). Dupa informatii de la mai multi colegi si din experienta personal companiile inregistrate in UE sunt OBLIGATE sa plateasca impozit pentru toti angajatii care provin din UE. L Cred ca te referi la anumite tipuri de contracte, la care ar trebuii sa fi foarte atent la antet si la compania cu care faci contract, in care se specifica ca personalul navigant are toata responsabilitatea in ceea ce priveste taxel si orice forma de impozitare in tara lui de origine. Aceste tipuri de contracte apar cand firmele sunt inregistrate si in offshore. Toate companiile mari se folosesc de acest artificiu sa mai economiseasca niste bani. Isi inregistreaza o firma intr-un paradis fiscal (se intampla sa fie cate o firma pentru fiecare nava din companie) si dupa aia se folosesc de acea firma OWNER pentru semnare de contracte, angajare, etc.

Senior Member

Salut Coryton.
    in primul rand, referitor la formularul 201, esti de acord cu mine ca in termenii legali suntem "rezidenti"?
    pe urma, ceea ce am spus referitor la impozitul platit pe fondul de salarii: este adevarat, companiile din UE il platesc, dar asta nu ne scuteste pe noi, angajatii, sa platim impozitul pe venit care, la noi ca si in UE, este in sarcina angajatului si este in plus fata de impozitul platit de catre armator.
    nefiind jurist sau economist nu stapanesc foarte bine terminologia si imi vine greu sa fiu foarte exact in explicatii.

Salutare Ovidu,
    Te rog sa mai citesti inca odata ceea ce am pus mai demult pe forum.
    1. Termenul de rezident. Am copiat ceva din DEX. Nu vreau sa te superi, dar terminologia din legislatia Romaneasca privine din DEX. Uite ce am gasit la termenul de rezident:

REZIDÉNT, -[ch258], reziden[ch539]i, -te, s.m., adj. 1. s.m. Reprezentant diplomatic, inferior în grad unui ministru plenipoten[ch539]iar sau unui ambasador. [b][highlight]2. Adj. (Despre cet[ch259][ch539]enii unui stat stabili[ch539]i în alt stat) Care î[ch537]i are domiciliul în..., care locuie[ch537]te în... – Din fr. résident, lat. residens, -ntis, germ. Resident.

2. "Contribuabilii vizati: declaratia se completeaza si se depune de catre persoanele fizice romane cu domiciliul in Romania, care realizeaza venituri din strainatate ca urmare a desfasurarii unor activitati in strainatate: activitati independente, cedarea folosintei bunurilor aflate in strainatate sau activitati salariale desfasurate in strainatate intr-o perioada mai mica de 183 de zile.".

Senior Member

Salut din nou.
    Referitor la termenul de rezident, eu ma refeream la definitia data in termenii legali, asa cum spunea yk17fox, care cita din Codul fiscal. In termenii acestui cod, mie mi se pare clar ca suntem rezidenti, caci indeplinim cel putin punctul a).
    Sunt insa de acord cu tine in ceea ce scrii la punctul 2, anume ca nu suntem oligati sa depunem declaratia 201.

Senior Member

Iar in ceea ce priveste impozitele platite de companii era mai mult o clarificare la ce a postat mecanicu': asta nu influenteaza obligatia angajatului de a plati impozitul pe venit.
    Bineinteles, conform cu ce ai spus tu mai sus la punctul 2, noi nu am fi obligati sa depunem aceasta declaratie.
    Si mai revin cu o precizare, poate nu am fost destul de clar in posrul meu anterior: eu nu la ceea ai spus despre formularul 201 obiectam, ci la afirmatia lui yk17fox care considera ca nu am fi "rezidenti" daca suntem plecati cel putin 183 de zile/an.

Senior Member mecanicosu's Avatar

Ca o situatie referitoare la taxe si impozite : cei ce semneaza contracte la CMA- Ships . Salariul , Diurna este de 4750euro/ luna dintre care 250euro/luna   sunt opriti pt. salariul in tara in lei ( salariul minim pe economie pt. studii superioare 1200 RON / luna ) ceea ce acopera toate taxele statului roman ( CAS , fond de pensii etc. ) pe perioada voiajului  plus 2 luni la uscat la un contract de 4 luni pe mare . E drept ca din acestia nu mai primesti nici un leu dar ai cheltuielile acoperite iar daca vrei sa stai mai mult acasa intri in concediu fara plata. din punctul meu de vedere este o situatie destul de convenabila fiind " acoperit " in fata contributiilor la statul roman .

Junior Member

La multi ani!

Ptr.Crew.
    Ai postat pe 10 ianuarie un link cu ANAF.Nu mai apare pe forum.Poti sail mai postezi ?

Junior Member

Salut,

Un amic de al meu a scris pe conso.ro si a primit urmatorul raspuns.

Intrebare:
    1. Sunt rezident pe teritoriul Romaniei, si locuiesc in Romania doar cata vreme nu sunt plecat la munca.
    2. Am contract de munca international incheiat cu o firma din UK (Oil and Gas Industry). Angajatorul nu are sediu in Romania.
    3. Locul de munca: Marea Nordului, Africa, Middle East
    4. In contract este specificat ca angajatorul nu plateste nici un fel de impozit sau taxe locale (UK) pentru mine.

In aceste conditii sunt nevoit sa platesc in Romaia impozit pentru salariul obtinut?

Am nevoie sa obtin o adeverinta fiscala in vederea contractarii unui credit ipotecar, si am primit tot felul de raspunsuri de la administratia financiara Moreni/Targoviste/Ploiesti si, rezultanta ar fi ca eu nu trebuie sa platesc impozit si nici sa declar aceste venituri atata vreme cat sunt obtinute pe teritoriul unui alt stat si angajatorul nu are sediul social in Romania si nici nu sunt platit pentru o activitate desfasurata in Romania.
    In acelasi timp am primit si raspunsul ca administratia financiara nu-mi poate elibera o hartie oficiala din care sa reiasa faptul ca veniturile mele salariale sunt scutite de plata impozitelor in Romania.

Imi puteti sugera cum sa rezolv aceasta situatie?
    Roman Daniel (Moreni, Dambovita)

PUBLICITATE

Raspuns:
    Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal prevede la art. 55, alin. 4, lit. m, ca "sumele sau avantajele in natura primite de persoane fizice din activitati dependente desfasurate intr-un stat strain, indiferent de tratamentul fiscal din statul respectiv" nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile in Romania.

Conform prevederii legale mentionate anterior, tratamentul fiscal in Romania al venitului salarial obtinut din strainatate nu este influentat de tratamentul fiscal al acestui venit in strainatate.

In concluzie, venitul salarial obtinut pentru munca desfasurata de dumneavoastra in strainatate nu este impozabil in Romania.

Totusi, potrivit art. 211 din Legea 95/2006 privind reforma in sanatate, sunt asigurati in mod obligatoriu in sistemul public de sanatate "toti cetatenii romani cu domiciliul in Romania precum si toti cetatenii straini sau apatrizi care au solicitat prelungirea dreptului de sedere temporara sau au domiciliul in Romania".

Conform art. 259, alin. 9 din aceeasi lege, persoanele care au obligatia sa se asigure si care nu realizeaza nici un tip de venituri impozabile in Romania (cum inteleg ca este si cazul dumneavoastra), platesc contributia lunara de asigurari sociale de sanatate calculata prin plata unei contributii de 5,5% la salariul de baza minim brut pe economie.

In momentul de fata, salariul minim brut pe economie este de 600 lei. Pentru a putea plati aceasta contributie de asigurari sociale de sanatate, trebuie sa incheiati un contract de asigurare individuala cu Casa de Sanatate in raza careia aveti domiciliul in Romania.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast