Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 34

Thread: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri - PROPUNERI DE TOPICURI NOI

Re: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri - PROPUNERI DE TOPICURI NOI

Pt Lorenzo:

Quote Originally Posted by 1A2B3C2E590
    Salariu din strainatate
    Daca ati fost în strainatate si ati obtinut venituri din salariu acolo, nu trebuie sa declarati nimic în România.

Sursa: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf...scurt_ghid.htm

Last edited by Crew; 23-07-2012 at 06:49 AM.

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Quote Originally Posted by 39203F323F2325560
    Salut din nou.
    Referitor la termenul de rezident, eu ma refeream la definitia data in termenii legali, asa cum spunea yk17fox, care cita din Codul fiscal. In termenii acestui cod, mie mi se pare clar ca suntem rezidenti, caci indeplinim cel putin punctul a).
    Sunt insa de acord cu tine in ceea ce scrii la punctul 2, anume ca nu suntem oligati sa depunem declaratia 201.
    Scuze, n-am citit atent. Da se poate corecta situatia.

a) are domiciliul in Romania;(ma mut in Republica Moldova)
    b) centrul intereselor vitale ale persoanei este amplasat in Romania(o sa am interese in Transnistria)
    c) este prezenta in Romania pentru o perioada sau mai multe perioade ce depasesc in total 183 de zile, pe parcursul oricarui interval de 12 luni
    consecutive, care se incheie in anul calendaristic vizat (prelungesc contractul si stau mai mult pe ape)

Ma duc in Haiti, ca e teren viran destul acuma, sau mai bine se duc astia la dracu cu foamea lor de bani ca or sa ajunga sa ne taxeze si aerul respirat

NOI REGULI LA NIVELUL UNIUNII EUROPENE

ARTICOL DIN HOTNEWS.RO

Este un paragraf care ne priveste, l-am subliniat pt evidentiere. Poate le gaseste cineva, chiar in engleza.

Sa vedem si noi cum ar putea sa ne afecteze.

De la 1 mai intra in vigoare noul Regulament cu privire la asigurarile sociale in Uniunea Europeana. Intra in text si vezi principalele schimbari
    de Dan Popa HotNews.ro

Mar[ch355]i, 13 aprilie 2010, 12:31 Economie | Finan[ch355]e & B[ch259]nci

De la 1 mai intra in vigoare Regulamentul CE 883/2004 [ch351]i a Regulametului de Aplicare al acestuia, care referitor la perioada de detasare si la situatia lucratorilor care desfasoara activitate in mai multe state membre, anunta compania de consultanta KPMG. In cazul lucratorilor care desfasoara activitate in afara statului de resedinta, fie in delegatii sau conform unui program regulat, tratamentul din punct de vedere al asigurarilor sociale poate fi afectat. "In general, este suficient sa desfasoare activitate o zi pe luna este suficienta pentru a fi asigurati in acest stat", mai spun expertii KPMG
    Lucratorii trimisi sa lucreze in strainatate vor fi scutiti de la plata contributiilor sociale in statul in care desfasoara activitatea
    "In general, o persoana este asigurata in sistemul de asigurari sociale din statul membru in care desfasoara activitate. Una dintre exceptii este 
    -•Se aplica sistemul de asigurari sociale al unui singur stat membru •
    - apare posibilitatea modificarii legislatiei aplicabile in cazul lucratorilor care desfasoara activitate in doua sau mai multe state membre
    -apar modificari ale costurilor de asigurari sociale•

Cele mai importante aspecte ale noului Regulament
    aplicabila lucratorilor detasati, 
    -•Se aplica sistemul de asigurari sociale al unui singur stat membru •
    - apare posibilitatea modificarii legislatiei aplicabile in cazul lucratorilor care desfasoara activitate in doua sau mai multe state membre
    -apar modificari ale costurilor de asigurari sociale•

Cele mai importante aspecte ale noului Regulament trimisi de
    catre angajatorul lor sa desfasoare o activitate clar determinata in alt stat membru", noteaza expertii KPMG.

Acesti lucratori raman asigurati in sistemul de asigurari sociale din statul de origine si sunt scutiti de la plata contributiilor sociale in statul in care desfasoara activitatea pentru o perioada maxima de 12 luni. Conform noului regulament, perioada estimata a detasarii nu poate depasi 24 luni.

In noul regulament se va mentine si prevederea conform careia se pot obtine exceptii pentru lucratorii detasati pentru perioade de pana la 5 ani.

Lucratorii care desfasoara simultan/alternativ activitate in doua sau mai multe state membre sunt si ei afectati

In cazul lucratorilor care desfasoara activitate in afara statului de resedinta, fie in delegatii sau conform unui program regulat, tratamentul din punct de vedere al asigurarilor sociale poate fi afectat. In prezent, aceste persoane sunt asigurate in statul de resedinta daca desfasoara activitate in acest stat. In general, este suficient sa desfasoare activitate o zi pe luna este suficienta pentru a fi asigurati in acest stat.

Conform noului regulament, aceste persoane trebuie sa desfasoare o parte substantiala a activitatii in statul de resedinta (minim 25% din timpul de lucru si/sau din veniturile aferente) pentru a putea ramane asigurati in sistemul de asigurari sociale din acest stat. Regulamentul CE 1408/71 include reguli specifice de determinare a legislatiei aplicabile in cazul lucratorilor din transporturi internationale, membrii ai echipajelor si personalul de la bord, deoarece aceste persoane desfasoara in mod obisnuit activitate in mai multe state membre.

Conform noului regulament, acestor persoane li se vor aplica regulile descrise mai sus, aplicabile lucratorilor care desfasoara activitate simultan sau alternativ in mai multe state membre. Acest lucru va avea un impact major asupra statutului acestor persoane din punct de vedere al asigurarilor sociale, precum si asupra costurilor de asigurari sociale ale angajatorilor care activeaza in acest domeniu.

Angajati si lucratori independenti- asigurati exclusiv in statul in care desfasoara activitati dependente.

"O alta modificare esentiala a noului regulament se refera la situatia in care o persoana desfasoara activitati dependente intr-un stat membru si activitati independente in alt stat membru. Conform regulamentului actual, persoanele aflate in asemenea situatii pot (in anumite conditii) sa fie asigurate in doua state membre (ca angajat intr-un stat membru si ca lucrator independent in alt stat membru)", mai arata oficialii KPMG.

Noul regulament nu mai permite asemenea situatii de asigurare simultana in mai multe state membre, aceste persoane urmand sa fie asigurate exclusiv in statul in care desfasoara activitati dependente. Contributiile de asigurari sociale se vor datora in statul membru in care se desfasoara activitatile dependente, calculate asupra veniturilor totale obtinute din toate statele membre.
    Noul regulament se va aplica persoanelor
    care isi schimba locul de desfasurare a activitatii sau statul de resedinta dupa data de 1 martie 2010

Noul regulament se va aplica cel mai probabil persoanelor care isi schimba locul de desfasurare a activitatii sau statul de resedinta dupa data de 1 martie 2010. Exista insa o serie de masuri tranzitorii speciale care vizeaza persoanele carora, la data intrarii in vigoare a noului regulament, le sunt aplicabile prevederile regulamentului actual.

Atat timp cat situatia acestor persoane nu se modifica, ele vor continua sa fie asigurate in acelasi sistem de asigurari sociale pentru o perioada de maxim 10 ani. Pentru aceste persoane, noul regulament va fi aplicabil doar daca apar modificari in situatia lor sau daca persoanele solicita, in mod expres, aplicarea legislatiei in conformitate cu prevederile noului regulament.

Se asteapta modificarea acestor acte si acorduri in timp util pentru ca noul regulament sa fie aplicabil si acestor persoane incepand cu data de 1 martie 2010.

Textul complet al Regulamentului CE 883/2004 e aici, iar pentru Decizia Nr. 135 din 4 decembrie 2009 a pre[ch537]edintelui CNPAS ce face referire la CE 1404/71 aici

La o răsfoire sumară am găsit asta:

(4) În sensul prezentului titlu, activitatea salariată sau independentă care se desfășoară în mod obișnuit la bordul unei nave sub pavilionul unui stat membru se consideră activitate desfășurată în statul membru respectiv. Cu toate acestea, un salariat care î[ch537]i desf[ch259][ch537]oar[ch259] activitatea la bordul unei nave sub pavilionul unui stat membru [ch537]i care este remunerat pentru aceast[ch259] activitate de c[ch259]tre o întreprindere sau de c[ch259]tre o persoan[ch259] al c[ch259]rei sediu sau domiciliu se afl[ch259] în alt stat membru, se supune legisla[ch539]iei celui de-al doilea stat membru, în cazul în care î[ch537]i are re[ch537]edin[ch539]a în statul membru respectiv. Întreprinderea sau persoana care pl[ch259]te[ch537]te remunera[ch539]ia se consider[ch259] angajator în sensul legisla[ch539]iei men[ch539]ionate.

Dar noi plec[ch259]m de obicei pe pavilioane de complezen[ch539][ch259]...
    Last edited by Andy_Fox; 08-07-2012 at 02:20 PM.

O noutate ce trebuie urmarita, cu ATENTIE.

O sa vedem daca ne afecteaza sau nu. Cred ca o sa-mi incasez banii in Brazilia si MA MUT SI EU ACOLO?

Unde e mai misto, Fortaleza sau Recife, ati fost pe acolo merge sa stai acolo 7 luni pe an? am auzit ca e vara tot anul. 8-)

NU GLUMESC!!!

Fiscul va avea o Directie speciala pentru controlul persoanelor fizice cu venituri mari
    de Dan Popa, Cristian Pantazi HotNews.ro
    Luni, 10 mai 2010, 17:34 Economie | Finan[ch355]e & B[ch259]nci

Agentia Nationala de Administrare Fiscala va avea o Directie Speciala pentru controlarea persoanelor fizice cu venituri mari. Masura, anuntata in Scrisoarea de intentie a autoritatilor catre FMI, a fost confirmata pentru HotNews.ro de surse din Fisc.

Aceasta noua Directie urmeaza nu doar sa urmareasca modul in care romanii cu averi mari isi platesc darile, ci si sa-i depisteze pe cei care au averi nedeclarate.
    "Vom infiinta un serviciu special care va avea ca sarcina coordonarea aspectelor de fiscalitate a persoanelor fizice cu venituri mari si dezvoltarea proiectelor de identificare (...) a persoanelor fizice cu venituri mari", se arata in scrisoarea de intentie a Guvernului. In plus, documentul prevede "eforturi sporite pentru a combate problema scaderii veniturilor colectate pe parcursul recesiunii".

Potrivit documentului, Guvernul se obliga sa amendeze Codul Fiscal si pe cel de procedura fiscala in sensul "stabilirii dreptului ANAF de a avea acces la evidentele bancare". Este vorba de acorduri prin care functionarii bancari vor fi obligati, in anumite situatii punctuale si in baza unor dovezi clare sa prezinte Fiscului date legate de un potential evazionist.

Senior Member mecanicosu's Avatar

Din cite am inteles eu vor sa impoziteze depozitele sau conturile in valuta.Deocamdata este un zvon dar daca devine realitate este intradevar tragic. Solutii posibile ?
    Una ar fi , dupa mine ,sa nu mai trimiti bani acasa sa-i iei cash la bord dar suma finala ar fi destul de mare si apoi companiile ar accepta plata cash la bord al salariului ?? ce te faci la intrarea in tara cu vama ( max 10000 de euroi cit butoi ,ca sa citez un clasic in viata , era limita ) Alte solutii ??? ca nu toata lumea se poate muta in Brazilia .
    Bafta si voiaje cit mai usoare !

Junior Member

Nu -ti face griji ca nu au cum ei impoziteaza doar DEPOZITELE.
    Eu cand trimit banii acasa ii trimit intr-un cont "in asteptare" dezavantajul este ca nu iau dobanda dar asta e....

Deocamdat[ch259] vor s[ch259] impoziteze doar dobânda la depozite, dar o s[ch259] vin[ch259] vremea când or s[ch259] se l[ch259]comeasc[ch259], c[ch259] nu le mai ajunge, [ch537]i or s[ch259] vrea s[ch259] ne impoziteze [ch537]i salariile. Nu de alta, dar domnu comandant mai vrea un împrumut, de vreo 30 miliarde de euro, doar ce a spus-o la tv

Prezentare a sistemelor de securitate sociala in tariile EU

http://www.mmuncii.ro/ro/articole/00...8-articol.html

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast