Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 34 of 34

Thread: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri - PROPUNERI DE TOPICURI NOI

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Ca sa sintetizez informatiile scrise pana acum:

Pe site-ul ANAF apare urmatoarea mentiune:

"Salariu din străinătate
    Dacă aţi fost īn străinătate şi aţi obţinut venituri din salariu acolo, nu trebuie să declaraţi nimic īn Romānia."

Codul Fiscal prevede clar in Art. 55:

"(4) Următoarele sume nu sunt incluse īn veniturile salariale şi nu sunt impozabile, īn īnţelesul impozitului pe venit:
    ...
    m) sumele sau avantajele primite de persoane fizice din activităţi dependente desfăşurate īntr-un stat străin, indiferent de tratamentul fiscal din statul respectiv. Fac excepţie veniturile salariale plătite de către sau īn numele unui angajator care este rezident īn Romānia sau are sediul permanent īn Romānia, care sunt impozabile indiferent de perioada de desfăşurare a activităţii īn străinătate;
    "

Mai departe, in instructiunile pentru formularul 201 scrie:

"3. Declarația se depune şi de persoanele fizice rezidente romāne, cu domiciliul īn
    Romānia şi de persoanele fizice care īndeplinesc, pentru anul de raportare, condiția prevăzută
    la art.40 alin.(2) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările
    ulterioare, care desfăşoară activitate salarială īn străinătate şi sunt plătite pentru activitatea
    salarială desfăşurată īn străinătate de către sau īn numele unui angajator care este rezident īn
    Romānia sau de un sediu permanent īn Romānia (veniturile salariale reprezintă cheltuială
    deductibilă a unui sediu permanent īn Romānia), īn cazul īn care acelaşi venit din salarii a fost
    supus impunerii atāt īn Romānia, cāt şi īn străinătate."

"3.3. Veniturile din activități dependente desfăşurate īn străinătate şi plătite de un
    angajator nerezident nu sunt impozabile īn Romānia, potrivit prevederilor Legii nr.571/2003
    privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, nu se declară şi nu fac obiectul
    creditului fiscal extern."

Definitia ANAF a "activitatii dependente":

"Orice activitate poate fi considerata drept activitate dependenta daca se constata existenta cel putin a uneia dintre urmatoarele situatii: subordonare a beneficiarului fata de platitor, beneficiarul foloseste baza materiala a platitorului si nu vine cu capital propriu sau platitorul deconteaza deplasarile in interes de serviciu si concediile beneficiarului."

conform Codului Fiscal, la Articolul 7, punctul 2 se specifica: "activitate dependentă - orice activitate desfăşurată de o persoană fizică īntr-o relaţie de angajare".

Codul Fiscal = Legea 571/2003 coroborată cu HG 44/2004, cu modificările şi completările ulterioare (Ultima actualizare: conform cu Hotărārea Guvernului nr. 670 din 4 iulie 2012)

.
    Last edited by Andy_Fox; 22-07-2012 at 03:46 AM.

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Re: Ca sa sintetizez informatiile scrise pana acum:

Update: Capitol nou īn ”HG 84/2013: Modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal (HG 44/2004)” din 06 martie 2013

4. După punctul 871 se introduc şapte noi puncte, punctele 872-878, cu următorul cuprins:
    Codul fiscal:
    [...]
    m) sumele sau avantajele primite de persoane fizice din activităţi dependente desfăşurate īntr-un stat străin, indiferent de tratamentul fiscal din statul respectiv. Fac excepţie veniturile salariale plătite de către sau īn numele unui angajator care este rezident īn Romānia ori are sediul permanent īn Romānia, care sunt impozabile īn Romānia numai īn situaţia īn care Romānia are drept de impunere;
    [...]
    Norme metodologice:
    872. Veniturile din activităţi dependente desfăşurate īn străinătate şi plătite de un angajator nerezident nu sunt impozabile şi nu se declară īn Romānia potrivit prevederilor Codului fiscal.
    Deci propriu-zis nu se modifică nimic, doar că a apărut mențiuna și īn Normele Metodologice.

Re: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri - PROPUNERI DE TOPICURI NOI

Negru pe alb la pagina 5:

"2. CE VENITURI REALIZATE DIN STRĂINĂTATE NU SE DECLARĂ ĪN ROMĀNIA?
    Veniturile din activităţi dependente desfăşurate īn străinătate şi plătite de un angajator nerezident nu sunt impozabile īn Romānia, potrivit prevederilor Codului fiscal, nu se declară şi nu fac obiectul creditului fiscal extern."

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf...clarare201.pdf

Re: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri

Quote Originally Posted by mecanicu View Post
    Ceea ce stiu eu, lucrand la danezi, e ca poti lua de la Maersk o declaratie prin care se arata ca ei platesc in Danemarca un impozit pe salariu pentru noi romanii si cum ei sunt in UE nu mai e necesar sa platim noi impozit aici pentru ca ar fi dubla impozitare pe venit.
    Corect. Poti cere o adeverinta de la institutia fiscala a tarii in care platesti impozit.
    Last edited by Andy_Fox; 04-09-2019 at 10:59 PM.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234