Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 34

Thread: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri - PROPUNERI DE TOPICURI NOI

IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri - PROPUNERI DE TOPICURI NOI

Vreau sa deschid un topic nou. Am cautat pe net informatii legate de formularul 201" Declaratie speciala privind veniturile din strainatate" si am gasit

citez

"Contribuabilii vizati: declaratia se completeaza si se depune de catre persoanele fizice romane cu domiciliul in Romania, care realizeaza venituri din strainatate ca urmare a desfasurarii unor activitati in strainatate: activitati independente, cedarea folosintei bunurilor aflate in strainatate sau activitati salariale desfasurate in strainatate intr-o perioada mai mica de 183 de zile."

Interpretarea mea este ca avem o acoperire legala sa nu declaram veniturile din meseria noastra daca am "lucrat" aiurea mai mult pe 183 de zile. URAAA deci legea e la fel ca la Englezi, Belgieni, Croati etc ;)

link-ul de unde am luat info, http://www.clubafaceri.ro/info_artic...rainatate.html

Deasemenea, doresc ca admin-ul sa dea o mana de ajutor si sa structureze un topic mai larg legat de cei care lucreaza cu contracte UE (prin firme din UE care platesc contributiile noastre la ei si automat sunt recunocute si la noi)

1 Subtopic numarul unu. Contracte Italiene. eu am lucrat mai mult de un an pe Contractul lor de marinar pt o companie Italiana pe pavilione Italia. Pot sa dau multe detalii. care sunt salariile in mana, cate taxe plateste armatorul pt tine in Italia, cat este tax return-ul de la statu Italian la sf de an. Binenteles stagiu minim de contributie ca sa ai o pensie minima de la Italieni.

2. Subtopicul 2. Contractul Olandez (ceea ce face Lowlands) mai multe detalii va rog, daca ati trecut prin asta.

3. Subtopicul 3. Contractul Spaniol (ceea ce face poate Tinecomar!?!?) mai multe detalii va rog, daca ati trecut prin asta. Taxe, daca e ok asigurarea de stat medicala la noi, cat e perioada minima de cotizatie, care e nivelul minim al pensiei etc

4. Contractul Norvegian. Are cineva asa ceva, eu stiu nivelurile salariale si impozitele, oare sunt romani care au noroc de asa ceva? Ma intereseaza SPECIAL treaba asta pt ca lucrez direct cu o firma Norvegiana dar are si o subsidiara si in alte tari EU la Latvia si Polonia. Am fost doar pe pavilioane gen Bahamas si Marshall, dar eu au si NIK si ia uite ce spune legea lor:

When are you a member of the National Insurance Scheme?

If you do not reside in Norway

Even if you do not reside in Norway, you are a member of the National Insurance Scheme if you are:
    An employee in Norway and not exempted from membership under a national insurance agreement
    A Norwegian citizen/EEA-citizen and employed on a Norwegian ship, except for catering staff on a tourist ship registered on the Norwegian International Ship Register (NIS)"

5 Contracte daneze. cei care sunt pe Danish fleet de la Maersk, poate pot sa zica si ei ceva. Please..

Draga admin Crew, vad ca esti acasa si te-ai straduit ceva la facelift-ul site-ului. Poate o sa reusesti sa structurezi cumva topicul care e FOARTE UTIL.

Daca l-ai facut PROMIT sa fiu primul care scrie tot ce stie de contractul Italian, pt ca de el m-am lovit.

Junior Member

Re: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri

Ceea ce stiu eu, lucrand la danezi, e ca poti lua de la Maersk o declaratie prin care se arata ca ei platesc in Danemarca un impozit pe salariu pentru noi romanii si cum ei sunt in UE nu mai e necesar sa platim noi impozit aici pentru ca ar fi dubla impozitare pe venit.

Junior Member

Ptr.Coryton,

salut,unde ai gasit chestia cu numarul de zile.Eu stiam ca este chestie veche,si ca noul cod fiscal nu prevede asa ceva.
    Mersi anticipat

ma documentam de formularul E101 ca apare in contractul meu, dar am dat de Declaratie+speciala+privind+veniturile+din+straina tate. Am citat din normele publicate pe site-ul de mai jos, am citat ce se declara si mai ales cand nu se declara veniturile din salarii din strainatate.

http://www.clubafaceri.ro/info_artic...rainatate.html

Ideea este, ca statul sa-ti ia banii tb sa-i decari. Declaratia se face prin formulare iar formularul care ne-ar afecta zice ca tb sa declaram doar salariile provenite dint-o activitate de sub 183 de zile intr-un an.

Deci daca vine cineva sa ma intrebe, cu un avocat pot sa fac pe oricine de la fisc.

Dar, urez tovarasilor cat mai multe contracte UE cu salarii babane si impozite si taxe platite de armatori.

Junior Member

Ptr. Coryton,
    Salut,spui ca ai fost pe nave italiene si poti da mai multe detalii despre contractul italian.Si eu plec de mult timp cu italienii,dar nu stiu nimic despre drepturile noastre.Italienii de la vapor nu vor sa spuna nimic,ai nostrii de aici nici atat.Nu inteleg de ce se fereste toata lumea sa dea nista informatii absolut normale.De cand am intrat in UE avem niste drepturi(pentru care au luptat sindicatele lor pentru ca noi nu avem asa ceva) si o gramada de probleme.Am devenit scumpi financiar si fara mari perspective mai ales pentru nebrevetati.Deci problema mea este,daca tot avem de pierdut de pe urma taxelor,platite poate putem sa si beneficiem de pe urma lor.Companiile de crewing nu au nimic de pierdut,doar banii se returneaza de statul italian.

Junior Member

buna ziua,si eu am lucrat la companie italiana,daca aveti informatii despre tax-return va rog sa ne spuneti despre ce este vorba pentru ca informatiile despre aceste lucruri parca sunt secrete.

Junior Member

Re: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri - PROPUNERI DE TOPICURI NOI

Ptr. Crew,
    vreau sa felicit initiativa deschiderii noilor topicuri.Acum mai ramine ca cei care stiu ceva in legatura cu aceste contracte sa le si spuna .E buna si postarea unor contracte nationale,dar nu cred ca asta rezolva problema.Marile noastre nelamuriri sint cele privitoare la pensie,somaj,asigurare medicala,eventuale taxe returnate de statul respectiv la sfirsitul anului.Sint sigur ca avem multe drepturi,dar problema e cum ajungem la ele si cu ce consecinte.Trebuie lucrat numai cu statul respectiv,pentru ca se stie ca cele mai bune afaceri sint cele cu statul.Daca ceri ceva la care ai dreptul legal, dar afecteaza cumva compania de crewing,e posibil sa cistigi pe moment dar sa pierzi pe viitor.E posibil ca pentru un drept al tau,ei sa trebuiasca sa plateasca mai mult, statului anul viitor(ca la casco).Pe criza asta si nu numai,orice firma privata se uita la cheltuieli si profit.Sa nu o mai lungesc si sa nu se mai inteleaga nimic,trebuie sa fim un pic smecheri si sa luam banii fara ca cineva sa fie afectat.
    Daca nu va suparati am sa incerc sa-mi spun mai pe larg parerea despre echipajele romanesti in sectiunea respectiva,pentru a nu aglomera un topic exclusiv contractelor.

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Quote Originally Posted by 484B56414A5E4B240
    Ptr.Coryton,

salut,unde ai gasit chestia cu numarul de zile.Eu stiam ca este chestie veche,si ca noul cod fiscal nu prevede asa ceva.
    Mersi anticipat
    Uite ce scrie aici, (Cod Fiscal 2008-2009)

22. persoana fizica nerezidenta - orice persoana fizica care nu este persoana fizica rezidenta;
    23. persoana fizica rezidenta - orice persoana fizica ce indeplineste cel putin una dintre urmatoarele conditii:
    a) are domiciliul in Romania;
    b) centrul intereselor vitale ale persoanei este amplasat in Romania;
    c) este prezenta in Romania pentru o perioada sau mai multe perioade ce depasesc in total 183 de zile, pe parcursul oricarui interval de 12 luni
    consecutive, care se incheie in anul calendaristic vizat;
    d) este cetatean roman care lucreaza in strainatate, ca functionar sau angajat al Romaniei intr-un stat strain.
    Prin exceptie de la prevederile lit. a)-d), nu este persoana fizica rezidenta un cetatean strain cu statut diplomatic sau consular in Romania, un cetatean strain care este functionar ori angajat al unui organism international si interguvernamental inregistrat in Romania, un cetatean strain care este functionar sau angajat al unui stat strain in Romania si nici membrii familiilor acestora

Deci conform Codului Fiscal, dac[ch259] st[ch259]m afar[ch259] mai mult de 183 de zile suntem nereziden[ch539]i

Foarte interesant. Sa avem grija sa nu stam mai putin de 6 luni pe mare.

Si dupa formularul 201, nu trebuie sa declaram nimic statului, daca am stat mai mult de 183 de zile pe mare.

Si daca ne incadram la statutul de "persoane nerezidente", cum ne influenteaza in bine acesta, in relatie cu codul fiscal? Nu se aplica in cazul nostru?

Senior Member Andy_Fox's Avatar

P[ch259]i formularul 201 se aplic[ch259] reziden[ch539]ilor, nu nou[ch259]. Noi nu [ch537]tiu ce statut avem (dpdv fiscal). Poate vreunul dintre noi s[ch259] ajung[ch259] pe la un contabil s[ch259] ne l[ch259]mureasc[ch259]. Eu sunt angajat la nem[ch539]i, dar navele sunt liberiene. Cānd īmi vine flutura[ch537]ul de salariu, pe el scrie c[ch259] sunt pe mare, chiar dac[ch259] sunt acas[ch259]. Probabil pentru c[ch259] nu sunt īn Germania, c[ch259] pentru ei se calculeaz[ch259] īn alea 180 de zile inclusiv perioada cānd stau īn port.

Page 1 of 4 123 ... LastLast