Buna Ziua

Referitor marinar roman care a necesitat un transplant in August in Italia, necazul a fost ca necesita un transplant
si aici problema e mai delicata, cu liste de asteptare si toate cele,ca oriunde pe Glob.Norocul lui ca era in Italia, unde
s-a si rezolvat problema intr un final.Daca era in Romania cate drumuri si spagi erau necesare pentru un astfel de transplant???
Repet necazul a fost ca era un caz special cu transplant, altfel orice alta afectiune sau accident ar fi fost tratat fara nici un
impediment in Italia pentru un marinar roman caruia i se platesc corect toate cotizatiile de catre armator.La nave am avut ofiter
1 mecanic roman mutat cu toata familia in Padova si care a beneficiat de tot confortul la nasterea copiilor, operatie de ligamente,etc
chiar daca nu are cetatenie italiana.Noi cei care navigam la italieni si ni se platesc acolo toate darile la statul italian avem mult de pierdut
ramanand in Romania.Doar un exemplu, acestui coleg i-a nascut sotia intr un spital de stat cu conditii ok (nu lux dar nici pe departe dezastrul din spitalele
noastre) fara un ban!!!(pe baza cotizatiilor platite de armator pt el)/ Acum imi naste sotia unde merg ?? La eUROMATERNA bineinteles, decarteaza nene 2000
sau 3000 Euro nici nu stiu cat,...deci concluziile le trage fiecare...
Problema este ca inca nu am invatat sa protejam aceasta pozitie usor avantajoasa a celor care navigam cu italienii.Asa ca toti am tras de Cassa Maritima cat am putut
in loc de 2-3 luni cum fac italienii, intalneam fitteri sau marinari care faceau si a 6-a luna.Nu spun ca nu e dreptul lor dar trebuia mai cu grija - faci 1 luna doua si s-ar
putea sa mearga mai mult timp...asa ce s-a intamplat??? De la 1 Noiembrie 2012 Cassa Maritima sisteaza orice practica in Romania-deci inclusiv orice plata.
Ramane de vazut daca au sistat definitiv pt romani sau se schimba procedura de examinare, probabil vor fi desemnati alti medici "Fiduciari" alta comisie, nu se stie...
Cine are mai multe noutati poate sa posteze...
Numai de bine!!