Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Contractul UK

Contractul UK

Contractul UK, poate cei care pleaca la James Fisher prin Nedcon au mai multe detalii.

Re: Contractul UK

salutare cine ma poate ajuta cu acest contract UK.M-am debarcat medical,mi-au dat 1800 euro (numai ptr.12 sapt.au spus )iar eu am o boala ce se va prelungi minim inca 6 luni.Banii mi-au venit prin intermediului P&I din Bucuresti si am impresia ca se fac ,,shmenuri,,.Cine detine anumite informatii il rog sa ma ajute!Numai bine!

Contractul Fisher UK

Despre contractul UK va pot spune ca odata cu intrarea banilor de salariu in cont vi se trimite acasa un plic in care se specifica suma virata in contul dvs precum si faptul ca firma fisher nu a platit nimic cu titlu de impozit asa ca declararea si plata sumei de bani la statul roman il priveste pe navigator.
    despre asigurari pot spune ca esti asigurat in full ,singura problema este aplicarea prevederilor contractului dar ptr aceasta este ITF.

multumesc ptr.raspunsuri dar nu e cazul fisher!e o alta companie!intrebarea mea este:nu trebuisesc aplicate aceleasi prevederi ca la un contract de Comuniune Europeana?

Scuze dar repte:Asigurarea e P&I

Da . Atata timp cat contractul de munca a fost ITF . Mergi la ITF Constanta la dl Stoica nu Mihalcioiu si vei gasi toate informatiile care iti trebuiesc . Singur iti va fi greu sa descurci lucrurile . De altfel daca ai fost imbarcat la o companie englezeasca nu miza pe ajutorul de la ITF Londra . Crede-ma !(vb din proprie experienta ). Corb la corb ...

Colegule ,nu rezolvi nimic nici cu Stoica nici cu Mihalcioiu. Eu fac foamea pt ca l-am ascultat pe Stoica .Daca vrei sa mai navighezi lasa treburile astea cu itf , cu medicalu ca nu rezolvi nimic, mai tare te imbolnavesti, daca nu mai vrei ia-ti avocat.Eu asa am facut. Mister Stoica o sa-ti faca capu de nu o sa-l mai poti duce.

Junior Member

Salutare!O intrebare pentru cei care lucreaza cu contract UK numai in zona UK de cel putin 2 ani si sunt platitori de taxe.Se pot lua taxele inapoi ?Exista conditii?Mentionez ca portul de imbarcare si debarcare este UK .Rog cei in tema sa mi dea un raspuns!Multumesc mult si ape linistite!

Junior Member

Salutare!Dupa zile intregi de documentare am gasit si raspunsul,asa ca o sa l postez pentru cei care vor prinde contracte in Uk si ce ar trebui sa respecte pentru asi recupera taxele.Am dat copy -paste.Ape linistite va urez si contracte fara taxe!

You must meet all of the following conditions.
    • You must be a seafarer working on board a ship (see the definition of ship above).
    • Your initial claim period must run for a minimum of 365 days, beginning and ending with a period outside the UK (this is known as a qualifying period (QP)).
    • During each 365-day QP at least 183 days must be spent out of the UK. A day out of the UK is where you are outside the 12-mile territorial limit at midnight.
    • There must be at least one foreign port visit for each employment in each tax year (and within an eligible QP).
    • Consecutive days in the UK must not exceed 183 days.

Multumim frumos!

Page 1 of 2 12 LastLast