+ Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4

Thread: Cursuri IMO Ceronav Galati

Junior Member

Cursuri IMO Ceronav Galati

Daca stie cineva ce cursuri IMO sunt organizate la CERONAV Galati si in plus, daca vizita medicala efectuata la Policlinica de spec Galati este acceptata de ANR pt prelungirea CM (sau carnetul trebuie prelungit la Capitania Galati).

Member

Ceronv

Ai aici adresa Ceronav Constanta si Galati : http://ceronav.pa.ro/grafica/1/00110928.jpg

Junior Member

Cursuri IMO

Va salut si va felicit pentru forum.
    Sunt absolvent al Academiei sectia militara navigatie de mai multi ani. Vreau sa navig si am si eu niste intrebari legat de cursurile CERONAV:
    1. Conform OMT nr. 1172/22.06.2004 pentru obtinerea brevetului de Of. III imi trebuie sa urmez cursurile CERONAV si sa am 12 luni imbarcare pe navele maritime ca timonier maritim. De asemenea tot in ordin se precizeaza ca certificatul de capacitate de timonier il pot obtine din oficiu. Intrebarea mea este ce trebuie sa fac sa-l obtin din oficiu?ce taxe sunt?Si alte detalii daca se cunosc.
    2. Daca am obtinut certificatul de timonier maritim pentru nave >500 pot sa fac cursurile de Of III inainte de a naviga cele 12 luni ce imi trebuie pentru brevet de Of III? Si dupa ce fac 12 luni de imbarcare sa dau examenul de brevet? Sau care este procedura? Si preturi daca stie careva.
    3. Cam cat pot sa am salariul in primul voiaj ca timonier?(minim) Si spre agentie de crewing m-ati indrepta?
    Multumesc

Ceronav

Multumim pentru felicitari . Sper sa iti fie de ajutor raspunsul meu. Ca preturi practicate de ANR pentru documente de atestare pentru personalul navigant (brevete [ch351]i certificate de capacitate) 525.000 lei.

Certificatul de capacitate de timonier se elibereaza de ANR daca:
    - sa fie absolvent al unei forme de invatamant universitar de marina, specialitatea navigatie maritima, sectia militara si sa aiba un stagiu de imbarcare la bordul navelor maritime de minim 12 luni in ultimii cinci ani pe functia de timonier maritim si sa fi urmat un curs de specializare aprobat si sa faca dovada indeplinirii standardelor de competenta specificate in sectiunea A-II/1 a Codului STCW prin examen.

Acordarea certificatului de capacitate se face din oficiu daca:
    - sa fie absolvent al unei forme de invatamant universitar de marina militara, specialitatea navigatie, cu diploma;
    - sa fie absolvent al scolii de maistrii de marina militara, specialitatea navigatie cu diploma;
    si
    - sa aiba un stagiu de imbarcare de 2 luni in ultimii cinci ani, cu atributiuni de cart in compartimentul punte pe nave militare; si sa fi urmat un curs de specializare aprobat
    - sa faca dovada indeplinirii standardelor de competenta specificate in sectiunea A-II/4 a Codului STCW prin examen;

Certificate de capacitate maritime

Sef de echipaj maritim, timonier maritim, marinar, motorist, fochist, pompagiu, fitter, electrician de bord, operator de radiocomunicatii

1. Program de pregatire de baza pentru siguranta maritima:
    1. Protectie individuala si responsabilitati sociale la bordul navelor A-VI/1-4
    2. Prevenirea si lupta contra incendiilor - nivel de baza A-VI/1-2
    3. Tehnici individuale de supravietuire A-VI/1-1
    4. Prim ajutor medical elementar A-VI/1-3

2. Competenta in utilizarea mijloacelor de salvare si supravietuire, cu exceptia barcilor rapide de salvare A-VI/2-1

3. Familiarizare de siguranta pentru personal nebrevetat:
    1. Prevenirea si combaterea poluarii marine cauzate de nave A-II/4
    2. Manipularea si transportul marfurilor periculoase A-III/4

4. Limba Engleza maritima. Vocabular frazeologic A-II/4,A-III/4

Pentru ofiter III trebuie sa faci cursurile si dupa aia dai examen.
    Ca salariu pentru timonier eu zic un minim de 1000$/luna (de fapt cam pe aici se invart majoritatea salariilor de timonier). Companii - poti vedea cam ce s-a postat despre fiecare.

+ Reply to Thread