+ Reply to Thread
Results 1 to 2 of 2

Thread: Cursuri pentru nebrevetati

Junior Member

Cursuri pentru nebrevetati

cat costa sa fac cursurile IMO
    si cat timp se fac.  cand incep urmatoarele cursuri?

Cursuri IMO

Pt ce functie vrei sa faci cursurile IMO ? Deocamdata CERONAV e in vacanta pana la inceputul lui septmbrie.

Cursuri personal nebrevetat

Cursuri obligatorii pentru obtinerea si eliberarea certificatelor de capacitate maritime:
    Sef de echipaj maritim, timonier maritim, marinar, motorist, fochist, pompagiu, fitter, electrician de bord, operator de radiocomunicatii

Denumire curs Cod A STCW
    Program de pregatire de baza pentru siguranta maritima A-VI/1-4; A-VI/1-2
    A-VI/1-1; A-VI/1-3

Competenta in utilizarea mijloacelor de salvare si supravietuire, cu exceptia barcilor rapide de salvare A-VI/2-1
    Familiarizare de siguranta pentru personal nebrevetat A-II/4, A-III/4
    Limba Engleza maritima. Vocabular frazeologic - pentru compartimentul PUNTE sau MASINA A-II/4,A-III/4

Cursuri certificare/specializare pentru personalul din compartimentul PUNTE
    Denumire curs Cod A STCW
    Curs de specializare pentru obtinerea certificatului de capacitate de SEF DE ECHIPAJ MARITIM A-II/4

Curs de promovare pentru obtinerea certificatului de conducator de conducator salupa maritima din absolvent de studii medii A-VI/4
    Curs de specializare pentru obtinerea certificatului de capacitate de timonier maritime din absolvent al scolii de maistri de marina militara , specialitatea navigatie cu diploma -
    Curs de promovare la nivel de executie pentru obtinerea certificatului de capacitate de timonier maritime din certificat de capacitate de marinar -

Cursuri certificare/specializare pentru personalul din compartimentul MASINA
    Denumire curs Cod A STCW
    Curs de specializare pentru obtinerea certificatului de capacitate de fitter -

Curs de specializare pentru obtinerea certificatului de capacitate de pompagiu A-II/5.2
    Curs de specializare pentru obtinerea certificatului de capacitate de fochist A-II/5.3

Cursuri de calificare pentru obtinerea certificatului de marinar si motorist

Denumire curs Cod A STCW
    Program de calificare pentru marinari -

Program de calificare pentru motorist -

Pentru cursurile obligatorii pentru obtinerea si eliberarea certificatelor de capacitate maritime sunt in total vreo 175 h de curs ...asta inseamna cam 22 de zile ....nu mai stiu cat se ia pe ziua de curs ...poate 3-400.000 lei/zi ...iesi la un 8-10 mil

+ Reply to Thread