Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 187

Thread: Colegiul Nautic Roman

Baiatul (LNG) cred ca se referea la practica ambarcata cu toate ca atunci cand pleci pe mare cam tot de pe la Bucale iei avionul si nu prea conteaza locatia universitatii.Conta inainte locatia iar la malul marii era propice pentru a invata marinarie pentru ca dupa ce le preda teorie profesorii ii duceau pe nava sa le arate si un pic de practica si astfel le intrau mai bine in cap anumite notiuni,principii etc. Dar in ziua de azi ''baga tata carte ,teorie in tine si nu vezi nava in viata ta(cunosc studenti care nu au calcat pe o nava in viata lor) si apoi normal ca te duci la nava cometa.Asa ca degeaba se face la Constanta universitate de marina ,daca nu se introduce si un pic de practica(serioasa nu rahaturi la vasle bandule si ....).

''Pe parcursul celor 20 de luni de instruire īn cadrul Colegiului Nautic Romān, cadeții capătă competențe de nivel operațional, necesare īndeplinirii cu succes a atribuțiilor primei funcții la bord, aceea de ofițer cu responsabilitatea cartului de navigație.
    După absolvire, absolvenții Colegiului primesc de la Autoritatea Navală Romānă brevetul de ofițer maritim de punte, cu care pot ocupa funcția de ofițer cu responsabilitatea cartului de navigație pe nave mai mari de 500 de tone, fără restricții sau limitări''' ----------oameni buni ce intelegeti voi din citatul de mai sus?Ca dupa absolvirea cursurilor ANR ul le da brevet de ofiter operational ?Poate ma lamuriti si pe mine..

Moderator koldun's Avatar
    Stai ca inca nu sunt acreditati...

De asemenea, pānă la acreditarea finală, planul de īnvățămānt este avizat favorabil de către Autoritatea Navală Romānă.
    Succese!
    'Bis repetita non placent'
    Horatius

Senior Member

Re: Colegiul Nautic Roman

Institutia aflata in curs de acreditare este organizata pe doua departamente, „Punte” si „Electromecanica”, in cadrul carora se vor derula 9 programe de formare profesionala la finalul carora absolventii vor fi in masura sa sustina, in fata Autoritatii Navale Romane, examenul de obtinere a licentei internationale de navigatie.
    Totusi nu inteleg cum vor fi pregatiti studentii sa sustina un examen cu intrebari, multe dintre ele, adresate inginerilor ?!?!? Vor fi invatate pe de rost, sau se va schimba programa de examinare ANR ?

Pe langa profesorii consacrati in Academia Navala, teoreticieni buni dealtfel, nu vad niste practicieni, un Comandant, un Sef Mecanic ... ceva baieti tineri, cu experienta practica pe mare, avand cunostinte de ultimele trenduri in navigatia moderna. Dl. Cojocaru ar fi trebuit sa se gandeasca la asta daca vrea sa formeze niste ofiteri de marina si nu ingineri!
    Last edited by redbull; 19-06-2010 at 11:43 AM. Reason: Completari...

Junior Member

Cainele moare de drum lung si redbull de grija viitorilor absolventi ai colegiului.nu te-a cautat dnul cojocaru sa gandesti tu in locul lui?

Senior Member

Gava du-te puiule la somn iar daca te-ai trezit...unele subiecte pe forum chiar te depasesc.
    Daca vor sa formeze ofiteri tb sa aduca profesori ofiteri care au navigat pe mare si nu ofiteri care si-au luat brevetul lucrand la uscat si cu voiaje fictive prin port. Prietenii stiu ei cine si dc ;)

Junior Member

Eu m-am trezit demult,tu continui sa dormi,asteapta "PUIULE" intai sa ii vezi ce stiu cand vor fi pe puntea de comanda si dupa poti sa vorbesti.Mesajele tale sunt putin tendentioase,ti-e frica de concurenta sau chiar te ingrijoreaza soarta lor cand vor termina?Eu din cate stiu nici tu nu esti atat de pregatit pe cat creziPoti sa-mi dai numele a trei profesori care vor preda la COLEGIU?Asa am putea sa facem o discutie realista si am putea sa vedem cine si in ce masura e "DEPASIT DE SUBIECTELE DE PE FORUM"

Junior Member

Nimic nu-i nou sub soare ... daca ati navigat cu ofiteri greci trebuia sa-i intrebati si pe ei cum au studiat.
    Atita timp cit ANR este de acord sa va primeasca in examen si sa va elibereze brevete ... nu vad nici un impediment.
    Pina la urma brevetul este tot ce conteaza ...
    Din corpul prfesoraral sunt destui ''cu pedigree'' care sa faca lucrurile sa mearga si dupa absolvire, altfel nu obtineau aprobare.
    Sa fie la ''umbra'' lui Basescu , toata afacerea ??? Nu m-ar mira ... poate de aceea este si locata in Bucuresti.
    Oricum este o afacere care daca se va desfasura asa cum isi propune in scripte are si unele avantaje.
    Despre partea financiara ... pentru Romania este destul de mult ... vor ridica stacheta si la alte facultati.
    Pentru cei interesati ...in Antibes se poat face cursuri de capitan de yacht , cu limitarile de rigoare , la aprox. 2500 Euro si in timp mai scurt.
    Sunt si eu curios cum se va rezolva problema ''practicii ambarcate'' ...
    Ofiteri "uscati" sunt destui ...si activau sau activeaza ca si consilieri pe probleme de navigatie prin minister. Daca au parinti "campioni" ...
    Last edited by GS.CA; 20-07-2010 at 01:13 AM.

Toti cei care am urmat cursurile Academiei sau UMC-ului am facut-o cu un singur gand: sa navigam.
    Tocmai acest gand a fost cel care ne-a impulsionat sa desconsideram cursurile specifice facultatilor tehnice(fiecare in felul lui si la nivele diferite, dar toti am facut-o) si sa punem accent pe cele referitoare la navigatie(punte sau masina).
    Ba chiar, ca foarte multi, sa nu punem accent pe nimic.
    Si acum navigam bine mersi . Si nu suntem vazuti prost (cum se tot vehiculeaza), ba dimpotriva.
    Diploma noastra de inginer este o gluma si putem sa ne-o bagam in the back side, daca asta ne provoaca noua placere.
    Ca alt scop pt ea...no have (sa folosesc engleza maritima).

Baietii astia, care vor termina acest colegiu, vor fi , cand vor calca prima oara pe nava, cel putin la fel de pregatiti ca si noi.
    Si avand in vedere ca nici noi nu stiam prea multe, chestia asta e mai mult decat probabila.

Nu sunt de acord cu colegiul doar dintr-o singura privinta : prin prisma acestui colegiu navigatorii vor fi priviti ca niste oameni care nu au fost in stare sa faca o faculate si au ales o solutie de compromis : o scoala scurta, care e la indemana oricui si un castig rapid cu compromisurile aferente.

Lucru care se intampla la greci , de exemplu, (si la multe natii din Europa mai la vest de noi) ,inainte de criza. Acum nu cred ca mai indraznesc .

Experienta de 4-5 ani a facultatii te face sa vezi , sa gandesti altfel si iti da o anume incredere in tine pe care altii nu o au.
    Cu asta inchei , imi cer scuze pt acest post si sper ca nu v-ati schimbat parerea gresita pe care v-ati format-o despre mine pana acum.Octav
    Last edited by imported_Octav; 25-08-2010 at 12:20 AM.

Au inceput treaba. Deja s-au inscris primii 53 de cursanti (ca studenti nu pot fi numiti) la punte. Ma gandesc ca peste cativa ani vom fi si noi vazuti cum privim acum un ofiter filipinez, italian sau francez. Dar poate totusi cei ce la colegiu vor fi pregatiti mai bine decat cei de la Constanta si ne batem gura degeaba cu toate ca ma indoiesc.

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks