Page 3 of 19 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 187

Thread: Colegiul Nautic Roman

Re: Colegiul Nautic Roman

pai deja restul lumii asta ne vede..filipinezii europei.dupe ce trag tare pe nave si le paradesc de numa-numa....ce echipaj se aduce la bord??roman.si de ce spun ca suntem filipacii europei , ca romanu tace si face...asa suntem noi , mai HAI-RUPISTI.chiar si ptr noi care am absolvit la constanta....in anul 3 facem un voiaj de practica...ala de 1saptamana sau de cat este....dar il facem.si hai sa fim seriosi...cati se lasa de marinarie dupa primul voiaj???ca marinaria e grea , esti plecat de acasa cate 4 luni, prietenii care ii ai , iti gasesc inlocuitor si tot asa.intradevar...ai si unele satisfactii dar ... pe mare e greu.asa ca eu spun sa le dorim mult SUCCES celor de la bucuresti ... si sa auzim de ei dupa primul voiaj , si sa ne spuna...daca a meritat sa urmeze FABRICA DE MARINARI sau au ajuns la concluzia ca au dat banii degeaba!!!

CART BUN

Junior Member

Aveti grija de voi ,ca cei de la bucuresti au grija singuri de ei:ca vorba romanului cainele moare de drum lung si urzica de grija altuia

Domnule Adrian Gava,

Cu permisiunea dumneavoastra as indrazni sa sa pun o intrebare fiind chiar curios despre o situatie care nu se leaga. Dupa cum bine se stie incepand cu anul trecut cei care termina UMC-ul sau Academia nu pot ocupa functii manageriale la bordul navelor decat daca au o diploma de Master (Transport Maritim daca nu ma insel). La Master nu te poti inscrie decat daca esti licentiat. Si acum intrebarea: Cei de la Colegiul Nautic Roman cum pot ajunge intr-o functie manageriala daca nici macar nu primesc o diploma de licenta cand termina? Sau maxim pot fi OOW (ofiter de navigatie)? Nu m-ar mira sa mai faca un curs pentru a putea promova spre nivelul managerial. Ceva e cusut cu ata alba aici! In speranta ca nu v-am deranjat prea mult cu intrebarile mele si nu ma veti trage si pe mine de urechi, va multumesc.

Poate gresesc dar tin minte ca in urma cu cativa ani si in cadrul ANMB si UMC functiona colegiul tot dupa principiile astea, ofiter 3 dar fara posibilitate de promovare iar cine dorea mai mult trebuia sa termine una din cele doua facultati. Intr`un fel mi se pare logic asa, nu pentru toata lumea ar conta sa ajunga comandant/sef mecanic, cunosc multe cazuri care dupa cativa ani de marinarie s`au lasat - ceea ce face aproape inutila o facultate de profil maritim.

Junior Member

Teoretic, absolventii Colegiului Nautic Roman, pot face un curs tot in cadrul colegiului, pentru promovare la nivel managerial. Deocamdata sunt autorizati doar pentru nivel operational.

Tare asta. Unii fac masterul iar altii un curs. Mai ramane sa mai inventeze un curs echivalent Doctoratului. Presimt ca in cativa ani vom ajunge ca si natie la nivelul de competente al italienilor spre exemplu.

Eu nu am nimic impotriva acestui colegiu.

Daca poti sa mergi pe mare legal ca ofiter de cart cu astia, foarte bine.

Dupa ce am vazut cine este pe mare, dintre alte natiuni, chiar mi-a parut foarte rau ca am pierdut 5 ani la Academie, plus inca 7 luni la Zodiac aiurea pana sa prind pe functie.

Autoritatile noastre puneau bete in roate peste bete in roate (5 ani facultate si de ex vizita medicala din an in an etc), noi eram mai catolici decat papa, pe cand alte natii umpleaua vapoarele pe principiul: supravietuieste cine poate. Banii veneau la familii si in tara (bani de ofiter nu de rating!) vaporul merge inainte cu ofiteri numai cu liceu sau colegiu (croati, indieni, filipino, rusi, latvieni, polonezi - cu astia stiu sigur ca i-am intrebat ce fel de educatie au).

o SA IASA IN FATA INSTITUTIA CARE O SA AIBA CONTRACTE CU COMPANII DE SHIPPING PENTRU A-SI TRIMITE ELEVII IN PRACTICA PE MARE, nu conteaza, Academia, UMC sau Colegiul.

Am observat ca ne-am revenit un pic, au redus la 4 ani chiar la trei si UMC si Academia, plus colegiu asta, vizita medicala mai rara etc.

VAPORUL MERGE INAINTE SI CU DESTEPTI SI CU PROSTI.
    Last edited by coryton; 09-09-2010 at 11:34 PM.

Bravos, foarte bine zis !

Da, este foarte corect ca vaporul merge si oameni mai putin pregatiti, Dar spre exemplu cum sunt vazuti norvegienii, englezii, germanii in bransa? Iar la ei nu exista cursuri pentru a devenii ofiter.
    Pe de alta parte cum sunt vazuti italienii spre exemplu? Peste cativa ani ti-ar convenii ca alte natii sa se uite la noi ca la felul sapte si sa spuna ca facem un curs de un an jumatate si iesim ofiteri?
    Despre asta vorbesc eu. Nu am nimic cu nimeni dar nu cred sub nici o forma ca in urma unui curs de 20 de luni (asta incluzand si vacantele) poti sa acumulezi suficiente cunostinte pentru a deveni ofiter. Este peste puterea mea de intelegere. Dar pana la urma cred ca se vor face si trieri dupa scoala absolvita.

Depinde de cum se face treaba, daca e vorba de a face strict ceva specific atunci 20 de luni chiar poate fi prea mult. Daca incepi sa elimini plecand de la matematici, stiinte conexe pe care nu le vei folosi niciodata ajungi la cateva cursuri doar ... care le faci lejer intr`un timp foarte scurt, intelegand strictul necesar. Ma mira faptul ca Ceronavul nu a reusit sa implementeze deja sistemul asta, ei fiind cei mai avizati pentru asa ceva.

La cum merg lucrurile in curand n`o sa mai conteze deloc durata, si de 6 ani sa faca facultatea, rezultatul o sa fie acelasi in ceea ce priveste cunostintele.

Ce nu intelege lumea este ca marinaria e munca mediocritatii - varfurile stau la uscat. Nu e nevoie de cunostinte de fizica cuantica pentru navigatori, e nevoie de pragmatism si cunostinte minime. Pierderile in domeniul shipping sunt minime chiar si in cazul erorii umane - marfa e asigurata, vaporul si el, e un sistem care nu necesita investitii mari din punct de vedere al pregatirii (raportat la domeniu), de aia sunt la putere natii asiatice care lucreaza pe bani putini. Pentru Europa de vest cel putin nu prea mai renteaza meseria asta, ei pot avea un stil de viata normal si fara sacrificii, un proaspat absolvent in Franta de exemplu are 2000 de euro pe acelasi post pe care la noi ar lua 250 de euro.

Page 3 of 19 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks