Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 187

Thread: Colegiul Nautic Roman

Junior Member

Colegiul Nautic Roman

www.colegiulnautic.ro
    Ce parere aveti?

deci pana la urma i-au dat drumul. intrebarea care ramane e daca iti sunt recunoscute actele. si apoi,3000 euroi mi se par cam mult,nu?

Initial stiam ca nu ar fi permis sa promovezi peste 3`ar dar vad ca au schimbat. Oricum chiar si la 3000 de euro cu mai putin de doi ani durata cursurilor e un mare avantaj.
    Singura diferenta e ca la uscat nu poti face nimic cu diploma ca peste tot se cere minim lucrare de licenta.
    Intr`un fel cred ca un volum mai mare de navigatori ne va face mai competitivi -presupunand ca reusim sa ne unim in sindicat cum ar trebui.

Senior Member
    Sincer, la o analiză succintă, nu văd un mare avantaj:
    - durata e de doi ani, plus doua voiaje de 6 luni, ceea ce duce la peste trei ani durata până ai putea da examen de brevet
    -nu ai nici o facilitate pentru cursurile IMO, de unde se deduce că trebuie să vii la Constanța să le faci.Nu știu precis cât costă tot pachetul pentru operațional, dar dacă adun numai GMDSS+ARPA+BTM fac aproape 47 mil, ca să nu mai zic de timp
    - pe site scrie că ai voie să dai examen de chief.Ar fi foarte ciudat, având în vedere că pentru absolvenții UMC/Academie se cere master. Dar tot pe site scrie că domeniul maritim nu a fost atins de criză ( ”Domeniul maritim reprezintă unul din segmentele economice care au fost afectate mai puțin de criza financiară mondială” , să arunce un ochi pe evoluția Baltic Dry Index și apoi să mai susțină asta ), așa că am dubii de veridicitatea celor scrise pe acolo.
    -să nu uităm că și la UMC sunt doar trei ani jumătate de școală(ultimul an se face școală doar în al doilea semestru)
    Pentru eventuale 6 luni economie de timp nu cred că se merită.
    Nici nu știu cui îi este adresată instituția?Celor din țară?Sunt destul de puțini doritori,asta-i clar.
    Seamănă cu școala de navigație de la Șaguna, versiunea îmbunătățită-acreditări,simulator,profesori, tot tacâmul.
    Probabil că va fi o afacere bănoasă, în primii ani, pentru fondatori.
    Nimic mai mult.
    Last edited by el-dan; 01-06-2010 at 10:50 PM. Reason: Link nefuncțional

Senior Member Andy_Fox's Avatar
    Scrie că pentru managerial e nevoie de încă un curs, organizat tot de ei

-Cursul de trecere de la nivel operațional la nivel managerial este scurt (două module a câte 12 săptămâni), flexibil (se pot face voiaje între cele două module) și benefic (predarea disciplinelor se face exclusiv în limba engleză, în acord strict cu modelul de curs 7.01 al Organizației Maritime Internaționale).

Member
    Cateva remarci despre Colegiul Nautic Roman:

1. din cate vad scoala e facuta de o echipa de profesori seriosi si incoruptibil (din cate cunosc eu) si cred ca o sa faca concurenta serioasa UMC-ului si Academiei
    2. e inceputul sfarsitului pt invatamantul de marina cu diploma de licenta
    3. taxa de 3000 eur nu e exagerata (in 6 luni de cadetie se poate acoperi ... bineinteles daca se plateste cadetia)
    4. softul simulatorului e Ship Simulator care e slabut pentru un simulator care se respecta (e un joc de PC)

E interesant de urmarit evolutia.
    Le urez bafta!

Moderator koldun's Avatar
    Quote Originally Posted by redbull View Post
    ...
    4. softul simulatorului e Ship Simulator care e slabut pentru un simulator care se respecta (e un joc de PC)
    ....
    Habar n-am daca e adevarat sau nu ce scrie pe site la ei, dar daca e adevarat, Ship Simulator e mentionat doar pentru diversitate. Adevarata "artilerie grea" este NTPRO 5000 care (pana in Dec. '09 cel putin) nu era prezent nici la CERONAV unde gaseai inca NS 3000 ECDIS-i (update 2006 parca). Nu ca ar fi o foarte mare deosebire intre 3000 si 5000... Oricum as vrea sa cred ca nu e vorba de un joc (Ship Simulator) ci de simulatorul profesional Nautis al celor de la Vstep. Suna mai profi, nu?

Oricum, o Scoala Nautica in Bucuresti? Sa le uram succese!
    Last edited by koldun; 04-06-2010 at 12:23 AM.
    'Bis repetita non placent'
    Horatius

Junior Member
    Mi se pare un pic asurd...eu vad acest colegiu ca o fabrica de diplome mai degraba...ssper macar sa fie bine pregatiti dpdv practic absolventii acestei scoli caci dc se urca pe nava precum multi proaspeti brevetati nu fac decat mai mult rau. Pe mine ma dezavantajaza sincer pentru ca, spre exemplu compania mea prefera sa ia proaspat absolventi si sa trimita in locul celor mai experimentati caci, le da un salariu mai mic cu 25-30 la suta si risca, daca ramane la bord bine, daca nu nu...oricum sunt sigur ca din toti absolventii de academie si umc, mai mult de 20 % nu au un loc de munca iar toti absolventii colegiului vor impune o concurenta mai mare pe putinele locuri ramase pe la companii. In ultimul rand, eu am suferit 5 ani de academie, ani in care din 60 de inscrisi am terminat vreo 28...la colegiu in mod sigur vor absolvii cu totii, indiferent de capacitati.
    Totodata, banuiesc ca va creste concurenta si daca nu vor avea o pregatire suficienta, vor strica imaginea si asa patata a marinarilor romani. Totul e o afacere si in mod sigur, interesul va fi pentru a avea cati mai multi "studenti'. Succese

In legatura cu initiatorii> Domnul Cojocaru a fost foarte multa vreme cadru militar la Academia Navala (Catedra de Navigatie). Dupa o perioada de timp a inceput sa mai faca si drumuri la Bucuresti si a fost si in comisiile de evaluare pentru brevet. Cred ca la Bucuresti si-a facut relatii si a infintat acest asa zis colegiu. Eu sunt de principiu ca daca sunt seriosi si au tehnica buna si profesori ar putea face ceva. Dar daca incep sa vanda diplome si sa aduca oameni pe pile doar ca sa faca bani o sa iasa un rahat.

Parte cu infintarea la Bucuresti nu prea e inspirata. Unde ar putea sa faca practica? Pe lacul Snagov? Mie personal nu imi place Bucurestiul ala. E cel mai mizerabil oras din Romania. Puteau sa il faca si la Timisoara sau Brasov .E aceasi chestie. Constanta are traditie si aerul din Constanta se apropie de aerul care e pe mare.

Junior Member
    Voi unde faceti practica la Constanta,pe vremea mea se facea la defilare de 23 AUGUST si in ECONOMIA NATIONALA la cules de struguri la COCHIRLENI,asa ca se poate face si pe LACUL SNAGOV cu permisiunea Dnei COLUMBEANU

Page 1 of 19 12311 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks