Results 1 to 10 of 10

Thread: Criza mondiala lasa cadetii fara locuri de practica

Criza mondiala lasa cadetii fara locuri de practica

România este unul dintre importantele rezervoare de forta de munca ale flotei mondiale. Conexiunea pietii interne a navigatorilor cu cea internationala este mediata de 106 companii de crewing autorizate.
    Misiunea de a reînnoi continuu rezerva de ofiteri români le revine Universitatii Maritime Constanta si Academiei Navale „Mircea cel Batrân”.
    De la disparitia flotei nationale, problema cea mai spinoasa a formarii promotiilor de ofiteri o constituie organizarea stagiilor de practica pe timpul studentiei. Armatorii prefera sa recruteze navigatori gata pregatiti si doar criza de ofiteri din ultimul deceniu i-a determinat sa accepte organizarea programelor pentru cadeti pe navele lor.
    Odata cu izbucnirea crizei din shipping-ul mondial, în ultimul trimetru al anului 2008, cererea de forta de munca a scazut, iar companiile de navigatie au început sa amputeze cheltuielile cu forta de munca. Astazi, armatorii sunt tot mai putin interesati de pregatirea viitorilor ofiteri, stagiile de practica însemnând costuri suplimentare pentru ei.
    Institutiile de învatamânt superior din Constanta au profitat de lipsa de ofiteri de pe piata internationala si de programul european Erasmus, care asigura granturi pentru practica studentilor si pentru mobilitate profesionala. În anul universitar 2007 - 2008, pe fondul cresterii economice, au fost organizate stagii pentru 146 de studenti, cu finantare comunitara. Numarul lor a scazut la 125, în anul universitar 2008 - 2009, ca efect al crizei si exista riscul ca declinul sa se accentueze.
    Comunitatea maritima din Constanta a reactionat la aceasta amenintare si in data de 13 noiembrie, la sediul Seamens Club, din Constanta, a avut loc o reuniune a reprezentantilor celor doua instituitii de învatamânt, ai unor armatori si companii de crewing, ai Sindicatului Liber al Navigatorilor si Autoritatii Navale Române, ai Ligii Studentilor din UMC, precum si ai comisiilor care gestioneaza programul Erasmus în aceste universitati, astfel:

- Georgescu Dan Emilian - Smart Group Marlow Navigation;
    - Ursulescu Daniel - Ofer Brothers;
    - Stavar Vergea Romeo - CMA Ships Romania;
    - Raicu Valeriu / Ana Maria Tudoran - Dohle;
    - Stan Liviu Constantain / Danila Ionela / Panait Cornel - UMC
    - Puscasu Lavinia - CMA Ships Ro / Liga UMC
    - Tudor Alina - ANR
    - Reghintovschi Vladimir - Rickmers Marine;
    - Budascu Bogdan Marian - Liga UMC
    - Chitac Vergil - ANMB
    - Lazar laurentiu - Barklav
    - Petre Daniel - Fair Play Maritime
    - Ionut Rusu - Stargate Crewing Ag;
    - Munteanu Adriana - BSM Crew Service;
    - Mirea Sorin - Histria Shipmanagement;
    - Botta Florentin - Zodiac Maritime
    - Mihalcioiu Adrian / Stoica Aurel / Stici Costica - SLN.

Tema principala a reuniunii moderate de Adrian Mihalcioiu, liderul SLN, a fost gasirea solutiilor pentru promovarea cadetilor români în flota internationala. Coordonatorii programului Erasmus au solicitat 160 de locuri de practica pentru anul universitar 2009 - 2010 si propuneri pentru urmatorul an.
    Discutiile, foarte animate, în ciuda deosebirilor de interese si opinii, au scos în evidenta preocuparea tuturor participantilor pentru cresterea si întinerirea rezervei de forta de munca marinaresti. Reprezentantii companiilor de crewing au reprosat: instabilitatea prea mare a fortei de munca, s**** pregatire de specialitate si lipsa de educatie a multor tineri cadeti si ofiteri. Ei au aratat ca, în contextul crizei economice, suportarea unor costuri ale practicii studentesti prin programul Erasmus ar putea constitui un element de atractivitate pentru armatori.

Cei prezenti s-au constituit la mod declarativ in Asociatia de Lucru cu Studentii UMC/ANMB (ALS) concretizind cu urmatoarele recomandari numite in continuare Declaratia din 13.11.2009 .

-responsabilizarea pana la nivel guvernamental a importantei practicii studentilor in vederea obtinerii brevetului de ofiter;
    -incercarea , pe toate caile, de a atrage atentia autoritatilor romane in a sprijini piata de personal navigant d.p.v. al recrutarii si protectiei navigatorilor romani, inclusiv lobby la nivelul structurilor interne si internationale (Guvern / Autoritati trebuie implicate in vederea sustinerii navigatorilor romani pentru angajarea pe nave cu pavilion state europene);
    -masurile necesare in vederea intalnirii Asociatiei de Lucru cu Studentii cu reprezentantii armatorilor europeni , numai dupa o pregatire serioada prealabila;
    -cresterea nivelului de pregatire a cadetilor prin lansarea unei provocari / competitii interne ( de ex. Primii x au asigurata practica necsara obtinerii brevetului);
    -continuarea programelor ERASMUS / LEONARDO bazate pe criterii de performanta;
    -solidaritatea / responsabilizarea agentiilor de crewing;
    -efectuarea unii sondaj in randul studentilor cu intrebari de genul:

o De ce ai ales meseria de navigator?
    o Vei naviga dupa terminarea facultatii?
    o Ce credeti despre meseria de navigator?, etc

- UMC / ANMB sa gaseasca cel putin cate 3 voluntari care doresc sa dezvolte ideile de mai sus, in sensul gasirii unor solutii pentru a avea implementata practica la un numar cat mai mare de studenti.
    Last edited by Crew; 11-06-2010 at 01:50 PM.

Aici in tara se face numai gargara. Concret vorbind 250euro (salariul)+100 (mancarea) si un bilet de avion la 6 luni nu au cum sa fie cheltuieli serioase pentru un armator care baga in salarii la fiecare nava peste 100 de mii lunar. Ca nu`mi aduc aminte sa se fi oferit cineva sa`mi plateasca cursurile IMO.
    Sa ma corecteze cineva daca am gresit la calcule sau daca logica mea e gresita.

Re: Criza mondiala lasa cadetii fara locuri de practica

Nu au nevoie de cadeti daaaaaarr... au nevoie de cdt chief ,engineer,electrician intr-un cuvant-- managerial.De unde p.... sa se formeze astia daca nu li se da sansa sa evolueze sa prinda experienta.Daca si in alte tari se pleaca greu, cred ca pe viitor va fi o mai mare criza de personal managerial cel putin.Dar se pare ca incep sa se miste treburile iar , incet incet.

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Quote Originally Posted by Serban View Post
    Aici in tara se face numai gargara. Concret vorbind 250euro (salariul)+100 (mancarea) si un bilet de avion la 6 luni nu au cum sa fie cheltuieli serioase pentru un armator care baga in salarii la fiecare nava peste 100 de mii lunar. Ca nu`mi aduc aminte sa se fi oferit cineva sa`mi plateasca cursurile IMO.
    Salariul e 600 E. Mâncarea e într-adevăr 100 E. Dar de ce dreaq am numai cadeți ucrainieni la vapor? Nu cumva onor agențiile de traficat forță de muncă nu sunt interesate să trimită cadeți? Probabil că nu se câștigă destul....

HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA Ma scuzati HA HA HA HA HA HA HA HA HA Gata
    Dar sa spui ca adunatura asta de personaje a avut ca tema gasirea de solutii e...HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA .
    Deci nu s-au intalnit sa bea un vin ci sa intrebe de ce au ales studentii meseria si ce cred niste oameni care nu au navigat niciodata despre meseria de navigator ...HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA
    Si cica s-au constituit intr-o asociatie...HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA
    Last edited by imported_Octav; 09-08-2010 at 11:42 PM.

Senior Member

Sa-i vedem peste un an,doi deja se simte criza de personal la nivel operational......toti vor 3 punte/masina dar nimeni nu-i prelucreaza

Senior Member

Ce se mai aude despre Asociatia de Lucru cu Studentii UMC/ANMB??? RUSINE CELOR CARE AU FOST PREZINTI LA ACEASTA SEDINTA SI TRIMIT CADETI, DAR FORMA DE INTERVIURI ESTE P.C.R. .......(PILE,CUNOSTIINTE SI RELATII)

Si "comision" ?? de fapt nici pe ala nu prea mai ai cui sa-l dai...Si-o mai reveni vreodata situatia asta ?

Senior Member

Auzi tu se plang ca nu mai invata studentii dar pe cei integralisti nu-i vad...........:)):)) ce simpatic!!!!!!

Quote Originally Posted by Serban View Post
    Deloc. Mi se pare foarte pertinent. E o realitate crunta!

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks