Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Banca pentru Navigatori

Banca pentru Navigatori

Vroiam sa va intreb (cine cunoaste) ce stiti despre creditele pentru navigatori?Durata creditului,facilitati,dobanzi,ce acte trebuiesc,exista divizii speciale pentru navigatori,rambursari..etc.Trebuie cumva un contract permanent sau altfel,ce contracte sunt recunoscute?Stiu ca un credit la banca e poate o prostie dar uneori parca alta solutie nu este.Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

Re: banca pentru navigatori

Nu pot sa iti dau nume de banci, dar iti spun din propria experienta.

Acum 4 sau 5 ani am fost la o banca care acordau credite pentru navigatori. Ei au cerut:
    1. Contract permanent pe perioada nelimitata.
    2. Contractele pe ultimii 3 ani.
    3. Sa fii in compania actuala de cel putin 1 an.
    4. Carnetul de marinar.
    5. Buletin.
    6. Acte pe casa sau imobiliare.
    7. Foie matricola ANR.
    8. Formulare interne ale bancii.

Dupa aia se face o evaluare si primesti raspuns in 2-3 saptamani. Nu stiu cum e acum. Eu iti recomand sa nu iei nici un fel de credit ca te legi la maini si picoare. Mai bine faci economii si dupa 1-2 ani poti sa cumperi ce iti doresti in conditii mai avantajoase. Si nu esti legat de banca 10-15 ani.

Cu stima.

Junior Member

Sunt de parerea lui Coryton ...Cel mai bine este sa faci economii ... dar daca estemusai sa iei credit parerea mea este sa il iei pe maximul de termen pentru a avea ratele cit mai mici .
    Avind ratele mici poti pune deoparte ceva si anual sa faci rambursari anticipate ... aceste manevre iti vor diminua si mai mult ratele care le ai de platit.
    Metoda aceasta am aplicat-o de doua ori ... acum nu mai am nici un datorie ... ultima am platit-o in Ianuarie. Daca era sa ramin in rate terminam peste vreo 20 de ani.
    Mergi la mai multe banci si cere contitiile de acordare credit ... poti si trebuie sa iti dea si o simulare de credit . Asta te ajuta sa faci o apreciere cit mai buna a viitoarei tranzactii.
    Nu uita ca bancile traiesc din creditele pe care le acorda ... din dobinda lor.
    Citeste contractul cu atentie si poti cere sa pui si tu clauze sau sa negociezi anumite puncte din contract.
    Acum s-a reglementat si cu rambursarea anticipata ... nu au voie sa iti ia mai mult de 1% .
    Navigatorii sunt clienti target pentru multe banci ... si acum e ''foame'' de clienti

Noroc Bun
    Last edited by GS.CA; 12-07-2010 at 07:58 AM.

Foarte interesant, ar fi de stiut, ce banca are comisionul de retragere numerar cel mai mic.

Stiu ca AlphaBank a avut zero pana acum 2 luni, si l-au marit de nu se poate la 0.5%, acum e IntesaSanPaolo cu zero, dar se plateste un comsion de administrare de 2 Euro pe luna si suma nu trebuie sa depaseasca 8000 de euro intr-o luna, plus notice de 2 zile inainte sa-ti scoti banii, dar ii scoti cu zero comision, ceea ce e o economie foarte importanta.

Care mai sunt comisioanele de retragere pe la alte banci? Mai sunt cu zero sau cu procente f mici?

Stie careva de la prieteni care au conturi in Spania sau Italia, daca intradevar se pot face conturi acolo si ce comisioane de retragere se practica?

Junior Member

Dute*la*ING*minim*de*acte,*costuri*mici,*rezolvat* in*cca.*8*zile.

Si eu am luat credit(ipotecar de locuinta) de la ING, si intradevar nu mi-au cerut decat foaie matricola, contractele parca pe ultimul an , sau doi, carnetul de marinar. Si am luat credit la sfarsitul lui 2009 , cand nici o banca nu mai dadea credit(incepuse criza bancara ).

Mai este o banca cu comision de retragere ZERO? A reusit vre-unul sa negocieze ceva foarte avantajos cu una?

Altceva mi-a venit acum in minte:stie cineva sau a auzit de vreun credit facut de vreun cetatean roman , in strainatate(Spania Anglia etc.)Poate avem voie sa facem credit afara si astfel sa nu ne mai rupa astia cu comisioanele.Eu am auzit cateva persoane care au facut credit in Spania sa cumpere apartament aici in Constanta.

Senior Member TheSaint's Avatar

Eu m-am convins. Cea mai buna "banca" pentru un navigator, este un coleg cu ceva banuti disponibili ca sa il ajute pe cel care are nevoie. :)

Mai stie cineva detalii despre credite avantajoase pentru marinari ? Ma intereseaza in mod particular oportunitatea de a rambursa o suma mare in 2-3 ani si sa platesc rate mici pana la rambursare , dar se pare ca sistemul bancar de la noi e mai distrus decat credeam , toti o dadeau din colt in colt cand ceream un calcul mai mult sau mai putin exact.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks