Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 61

Thread: Atentie la ofertele de munca mincinoase !

Junior Member

Exclamation Atentie la ofertele de munca mincinoase !

In urma cu 2 saptamani am gasit un contract pe internet ca steward la 1650 E pe Platforma in Angola (Africa de Sud ) la firma SONANGOL-SECURMAR . Prima oara s`a bagat un angent pe fir BOGDAN HUTANU de la Brasov fiind agent la aceasta firma .N`i s`a spus sa tritem toate actele care le avem IMO , carnet de marinar , febra galbena etc. fara nici un comision din partea lui .Dupa trimiterea actelor am primit un telefon de la un individ italian care s`a prezentat Capitanul Zerris , pt. interviu , am vb cu acesta timp de 15-20 de min la tel in engleza ne`a prezentat datele contractului acesta fiind trimis dupa discutia cu acest capitan a 2`a zi in format JPG (poza) fiind si acceptat. Tot in acceasi zi Domnul BOGDAN HUTANU m`a telefonat si m`a felicitat pt. jobul primit :) ! Am facut vizita medicala trimisa tot la ei a fost acceptata si ea, dupa care n`i s`a zis ca in 4 zile sa fim gata de plecare la Napoli dar sa avem la noi 770 de Euro pt. Cursurile de Platforma pe care normal ca nu le aveam..eu fiind Ordinary seaman sau O>S. . In Contract ni se zicea ca toate costurile de drum si pt cursurile de platforma vor fii Ramburabile in termen de 23 de zile max o luna ! Ajunsi la Hotel in Napoli unde Capitanul italian acest Zerris ne`a spus sa ne ducem (hotelul fiind platit de ei ) :) Asta era vineri seara . Sambata de dim. a venit Capitanul Zerris imbracat la costum frumos cu mai multe pachete sigilate cu numele nostru pozitita oferita` , inca 2 contracte asigurare medicala , asigurare in caz de deces etc cam toate acteele de are ar fii nevoie pt . a pleca pe un vapor , platforma etc Si inca 4 Cursuri acelea de Platforma plastificate frumos cu stampile tot frumos facut si dupa foaia pt care plateam eu 670 deoarece aveam Basicu si febra galbena :) m`i s`a facut un discount ...dupa toate acestea ne`a dat bilete de tren din Napoli pana in Toulun Franta de unde trebuia sa ne i`a un Petrolier tot de la ei la firma si sa ne duca in Angola (Africa) ! Pe scurt cand am ajuns acolo duminica dupa-amiaza nu ne mai raspundea nimeni la tel. Bogan Hutanu acest agent al lor raspundea dar ne zicea ca nici lui nu ii se rapunde la tel. am mai ramas si luni sa ne interesam la capitania portului din Toulun ...care acestia chiar ne``au ajutat cum nu ne asteptam si in final rasp a fost ca nici o nava Petroliera inca nu era inregistrata in acel port si nici nu daduse vreun semn ca si`ar face aparitia intr`un timp apropiat , deci TEAPA , in mare parte fara aproape nici un ban la noi am cerut bani din tara sa ne intoarcem acasa . Firma aceasta SONANGOL-SCURMAR pana la urma ar exista si vaporul care trebuia sa ne duca pana in angola...dar ei au fost si inca sunt falsi angajatori cu o vrajeala frumoasa (acte etc. ) Cam aceasta a fost TEAPA mea asa ca pt . cei care au auzit si sunt pe ganduri si ii mana` si foamea de acasa...:) sa aiba grija ca eu si inca 7 insi maj la primu contract am fost Tepuiti ! MARE GRIJA !

Re: Atentie la ofertele de munca de la sonangol-securmar

Multumesc pentru informatie.

Poate o sa facem o rubrica in care o sa comasam aceste lucruri nefericite ca sa le aveam pe toate concentrate intr-un loc.

Poti sa contactezi pe domnul Hutanu si sa spui de postare? Poate are si el ceva de spus? :(

Oricum o sa-i fie mai greu sa gaseasca fraieri de acum inainte.

Junior Member

Re: Atentie la ofertele de munca de la sonangol-securmar

Da ar fii o idee buna mai ales cu criza asta , oamenii n`au bani vor sa plece si altii stau la panda` sa`i prinda la inghesuala, exemplu chiar eu care mi`am luat`o ca pe targu Ocna :) !
    Numai Bine !

Junior Member Misha's Avatar

Re: Atentie la ofertele de munca mincinoase !

Oferte frumoase, 2500 de euro pentru un steward , aproape cat un ofiter,...dar cam miroase a Teapa...Firma nu cerea Comision, dar vroiau in jur de 1000 de euro , bani pentru analize si cursuri IMO facute in Italia.Mi-au spus k angajatorul nu-si asuma riscuri.DACA EI NU-SI ASUMA RISCURI , NICI EU NU -MI ASUM NICI UN RISC.Oferta era tot pentru Sonangol Securmar Holding & Co ...

Racolarile se fac pe internet iar contact este emailul: ssco_bogdan@yahoo.com . Exemplu http://jobs.incont.ro/index.php?opti...=71&Itemid=229
    Last edited by Crew; 18-10-2010 at 11:25 PM.

Senior Member

Crew nu cred ca merge link-ul. Sau cel putin poate nu imi merge mie.

Acum merge...l-am editat.

Junior Member

ce pot sa zic, daca au ajuns sa se faca recrutari din Brasov..e clar :)

Junior Member minitehnicus's Avatar

Exclamation Mr. Peter V. Butterfield /The Cunard Cruise Line - scam/inselatorie

Mai citisem aici de un email asemanator deci au inceput sa pacaleasca si romanasii. Am primit de pe globalseajobs (asta invatare de minte ca sa mai depun cv-uri pe toate paginile de doi lei) urmatorul email :

Dear ~~~~~~,
    Mr. Peter V. Butterfield have reviewed your CV and send you the message below

-----------------------------
    The Cunard Cruise Line is looking for strong and able crew members to fill all
    the positions below,interested candidate should please send their
    CV/RESUME TO US:

*Au pair/Babysitting *Engineer *Captain *Steward *Mate Engineer *Deckhand *First Mate *Stewardess *Chef *Chef Stew *Cook Stew *Stewardess/Masseuse *Chief Engineer*Housekeeper

Job Salary: Depending on your roll of specialization, Salary
    Ranging from 3,500.00GBP to 7,500.00GBP or negotiable.

If you are interested to work with us in any position, please kindly send your resume to us via e-mail: (pettervbutter@job4u.com)
    immediately with your personal details including your roll of profession/Skill of Specialization.

Regards

Mr. Peter V. Butterfield
    Recruiting Officer

Bineinteles ca e inselatorie.....The Cunrad Cruise line are domeniu lor propriu ca isi permit...si nu e job4u.com

Dupa un scurt gooogle :

wwhunter has reported IP 184.154.4.60 for Online Fraud. August 18, 2011 at 9:31 am

Bad UK IP used in online fraud/scams

The Cunard Cruise Line is looking for strong and able crew members to fill all the positions below,interested candidate should please send their CV/RESUME TO US:

*Au pair/Babysitting
    *Engineer
    *Captain
    *Steward
    *Mate Engineer
    *Deckhand
    *First Mate
    *Stewardess
    *Chef
    *Chef Stew
    *Cook Stew
    *Stewardess/Masseuse
    *2nd Engineer
    *Housekeeper
    *Interpreter

Job Salary: Depending on your roll of specialization, Salary Ranging from 3,500.00 GBP to 7,500.00 GBP or negotiable and We shall take care of your Transportation expenses, Accommodation, feeding and a month training on arrival. Note that other available position will be provided on request.

If you are interested to work with us in any position, please kindly send your resume to us via e-mail: (petervbutterATjob4u.com) immediately with your personal details including your roll of profession/Skill of Specialization.

Regards

Mr. Peter V. Butterfield
    Recruiting Officer.

DECI ATENTIE !!!

Junior Member

RE : Scam

Pai e normal sa fie " Scamatorie " mai ales cand iti ofera` 3,500 - 7,500 de lire ca steward cand astea sunt salarii de ofiteri nici la ei in tara nu cred ca sunt platiti cu banii astia , in fine e plin netu de englezoii astia periculosi cu accelasi stil de bagabonteala ! Nu puneti botu ! La unii caterinca lor e cu Viza de U.S. sau ce vize mai cer ei unde te redirectioneaza` spre un site care te va ajuta cu aceasta viza , bineinteles schema lor !
    Asa ca cine naiba iti da 3,500 de lire ca steward ? Doar daca e taicatu Armator ! :)
    V`am pupat ! Take Care !

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks