Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Buna ziua - Am nevoie de putin ajutor

Junior Member

Buna ziua - Am nevoie de putin ajutor

Ma intereseaza care sunt conditiile care trebuie indeplinite pt a putea ajunge inginer pe vas sau pentru inceput macar ajutor/assistent. Vreau sa stiu ce trebuie sa fac pt a gasi un loc de munca in domeniu avand in vedere ca am terminat doar Universitatea Tehnica , specializarea mecanica,constructii de masini.

Senior Member mecanicosu's Avatar

Re: Buna ziua - Am nevoie de putin ajutor

In cazul tau , cu facultatea pe care ai terminat-o ,fara a vrea sa te descurajez , sansele sunt aproape zero sa indeplinesti conditiile de echivalare a studiilor , conditiile pt a te putea sa te inscrii la examenul de brevet etc.. Mult mai multe sanse reale ai avea daca ai face din nou scoala . ( Academia sau UMC_ul) . Bafta

iti iei diplomele si te duci la ANMC sau UMC. Vezi ce poti echivala, in fuctie de acestea poti face din cei 4 ani, vreo 2 sau 3.

Sau te intersezi la Ceronav, faci un curs de nebervetat (motorist), la cunostintele tale nu ma indoiesc ca nu o sa ai probleme, si incearca sa navigi ca neberevetat.

Sau incearca scoala de ofiteri din Bucuresti, Colegiul lu' peste, poate iti convine mai mult.

Senior Member

Iti va echival anul 1 si 2,ptr tine ar fi bine la mecanici, se pleaca mai usor,iti echivaleaza mai multe discipline.

Junior Member

deci imi trebuie neaparat studiile vamale ...eu ma gandeam ca s-ar putea sa ma duc ajutor sau ceva functie mai jos pana invat mai multe si apoi usor usor sa cresc

Senior Member

Ce studii vamale? Ca sa navigi iti trebuie carnetul de marinar, acum depinde ce doresti tu ,exista doua mari categorii de navigatori ,brevetati si nebrevetati. Brevetati au terminat o universitate( UMC sau ANMB)

Junior Member

aha, inteleg...si am nevoie de carnet de marinar pe orice vas(croaziera, yacht etc) nu? nu stiu exact care-i situatia, am mai incercat sa ma informez dar acum incep sa vad lucrurile mai clar...va multumesc de ajutor

Senior Member mecanicosu's Avatar

Tati esti pe linga tare.Studii vamale faci la vama . Aici poate vrei sa spui studii navale. Vai steaua ei de navigatie de apuca toti ca tine calea marii. Documenteaza-te mai intai temeinic si apoi intreaba .Cum duda ta de ai terminat o facultate ( ma intreb eu pe mine me in sinea mea) ?

Senior Member

Tu te rezumi la ce vezi la televizor( te manipuleaza) sau prin filme ,nu exista doar pasagere ca si tip de vapor,exista mai multe : nave care transporta produse petroliere,chimice si gaze ; masini,marfuri generale chiar si animale

Junior Member

la navale ma gandeam nu vamale ce am scris

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks