Results 1 to 10 of 10

Thread: ofiter punte sau ofiter electrician

Junior Member

ofiter punte sau ofiter electrician

salut, am terminat anmb sectia militara la punte si dupa ce am vazut cum sta treaba cu bugetarii vreau sa ma orientez spre partea civila...
    stiu k imi echivaleaza 2 ani si mai tr sa fac inca 2 dar ma gandeam sa incerc pe parte de mecanica...
    dupa ce m am interesat la umc imi echivaleaza doar un an, si la anmb imi echivaleaza tot 2 ani dar pt ofiter electric...cu majoritatea persoanelor cu care am vb ziceau k iti gasesti mai repede de munca pe parte electrica dar nici sa avansezi prea departe nu poti...si cica de puntisti e plina lumea...
    acum ce ma sfatuit sa imi continui studiile pt punte sau sa incerc pe parte electrica?

Re: ofiter punte sau ofiter electrician

Eu cred ca ar trebui sa te iei dupa acele persoane...e plina lumea de puntisti.
    Sunt sigur ca ai sanse mai mari la electricieni.

Ar trebui sa te gandesti la ce esti bun , nu la ce zice 'lumea' . Iti place sa umbli cu hartii , sa ai totul prevazut din timp , cart odihna etc , atunci dai la punte.

Iti place sa surubaresti , esti sigur ca faci fata presiunii de a fi singurul pe vapor care stie electrica , atunci dai la electricieni.

Eu ca electrician as fi dat la punte acum sa fiu sincer ,e muuult mai lejer . Nu mai asculta toate idioteniile ca e plina de puntisti lumea , de munca se gaseste oricum , si pentru electricieni si pentru puntisti.

Pana sa gasesti de munca ca ofiter III .. Sa zicem ca e mai usor , ai de trecut peste o cadetie 12 luni la punte , 6 luni la electromecanici . Si daca nu ai cunostinte puternice nu prea ai cum sa pleci la punte cadet . Sa aruncam totusi cartile pe fata .. eu sincer imi pare foarte rau ca am ales sa fiu la punte ( si nu sunt singurul )

Senior Member

Zamfir.Tiberiu te poti recalifica oricand. Mai exact de ce cunostiinte puternice ai nevoie ca sa pleci cadet la punte? Eu sunt cadet la punte si iti spun ca 70 % din cunostiintele acumulate in facultate le-am aruncat la cos. Pentru ca nu coincid lucruri deoarece fiecare nava are specificul sau.
    Plus ca de asta te duci cadet, sa inveti lucruri noi, sa aprofundezi ceea ce stii (daca stii, dar iti spun ca si daca nu esti bine pregatit le inveti din mers) si sa muncesti pentru tine.
    Ofiter Punte

dre, s-a dus moda aia cu "profeseaza ce-ti place sa faci cel mai mult"; acum trebuie sa mergi dupa cum e piata, si din pacate s-a saturat cam in toate domeniile.banuiesc ca nu ai avut in minte sa te faci navigator, dar vrei bani multi si repede si altfel nu poti sa-i obtii.
    constarnated, cunostintele care le acumuleaza un student pe timpu facultatii (daca invata bine adica) il ajuta foarte mult in gasirea unei companii care-i convine...deci are de ales.crede-ma, stiu asta din fapte reale.plus ca, dupa parerea ta, oricine ar face o cadetie de 12 sau 6 luni fara sa urmeze cursuri universitare ar fi capabil sa de-a de un brevet, ceea ce e o idiotenie nu crezi?

Senior Member

Quote Originally Posted by cristi_mocanita View Post
    dre, s-a dus moda aia cu "profeseaza ce-ti place sa faci cel mai mult"; acum trebuie sa mergi dupa cum e piata, si din pacate s-a saturat cam in toate domeniile.banuiesc ca nu ai avut in minte sa te faci navigator, dar vrei bani multi si repede si altfel nu poti sa-i obtii.
    constarnated, cunostintele care le acumuleaza un student pe timpu facultatii (daca invata bine adica) il ajuta foarte mult in gasirea unei companii care-i convine...deci are de ales.crede-ma, stiu asta din fapte reale.plus ca, dupa parerea ta, oricine ar face o cadetie de 12 sau 6 luni fara sa urmeze cursuri universitare ar fi capabil sa de-a de un brevet, ceea ce e o idiotenie nu crezi?

Nu am spus asta. M-am referit la faptul ca ni se preda din niste carti foarte vechi si nu foarte actualizate.
    Ofiter Punte

Aici cam ai dreptate :)

cunostinte puternice , ma refeream la pile ( inafara de colreg nu stiu cam ce te mai ajuta faptul ca ai invatat in facultate)

Junior Member

asa de rau este pe sectia militara dupa ce termini ca si venituri?

Bookmarks

Bookmarks