Results 1 to 9 of 9

Thread: ajutati-ma cu un sfat...si astept pareri de la mai multi

Junior Member

ajutati-ma cu un sfat...si astept pareri de la mai multi

Am 29 ani, sunt casatorit si sunt angajat la stat. Am terminat o Fac (DREPT) si as vrea sa incep si UMC si pana termin sa fac cursuri de marinar (CERONAV). Cat de greu este sa fi plecat de acasa atatea luni, ce sume pot castiga la inceput(daca se poate spune asta pe forum), daca se merita la varsta asta sa incep sa navig si cat mai multe sfaturi legate de voiaje. Ce lucruri frumoase are partea asta a navigatului si multe alte sfaturi. Sau sa-mi impartasiti din experientele voastre, ma refer la cei care sunt nebrevetati. Va multumesc.

Re: ajutati-ma cu un sfat...si astept pareri de la mai multi

Nu prea o sa gasesti sa pleci ca nebrevetat din cauza ca nu ai experienta(pentru agentiile noastre de crewing trebuie sa ai experienta pe mare de cand te-ai nascut) plus ca mai toti armatorii prefera(din cauza salariului) nebrevetati din diferite insule ale Pacificului(Kiribati, Tuvalu), Myanmar(e dictatura militara acolo). Deja filipinezii sunt scumpi pentru ei. Daca ai vreo relatie la vreo agentie de crewing atunci merita sa faci cursurile de marinar, daca nu, cam dai banii degeaba pe ele.

Fa colegiul lui peste'. E calea cea mai scurta sa pleci pe mare ofiter. Fara experienta, e mai greu, si ofiter. E greu si pt astia tinerii care au inceput de mici cu UMC sau Academia. Dar totusi ofiter sunt sanse mai mari. Conditia este ca pe timpul studiilor sa cauti NONSTOP vre-o firma care sa te ia. Nonstop, timp de un an sau doi, poate gasesti o gaura.

Junior Member

Fa colegiul lui peste'.
    ???? adica????

Adica, este vb despre recent infiintatul "Colegiul Nautic" de la Mogosoaia.
    Intra si tu pe site si poate te lamuresti.

Poti face umc-ul si cursurile imo le faci mai ieftin INCA.Carnetul de marinar ti se da din oficiu dupa 1.5 ani de studiu impreuna cu certificatul de competenta(ofiter aspirant).Trebuie sa iei in calcul: cheltuielile pentru facultate,indiferent ce facultate urmezi;faptul ca este o perioada foarte dificila pentru inceperea carierei in domeniu.Trebuie sa te si atraga intr-un fel meseria(altfel e greu sa rezisti 6-7 luni pe mare daca te gandesti tot timpul acasa,la sotie la Ionica...) trebuie sa inveti mult si nici atunci nu este de ajuns ( am colegi care invatau si nu au resit sa plece,s-au reprofilat) salariile pentru inceput: ca stagiar-cadet 400-700 usd(companiile prefera sa te ia cadet primul voiaj pentru ca sunt costuri mai mici pt.compani)marinar-timonier 1000 1800 usd,ofiter 2500-3500 usd.Cam astea ar fi salariile bineinteles ORIENTATIV.Avantaje sunt cateva,vizitezi multe tari si civilizatii,zboruri cu avionul,salarii bune pe masura ce avansezi.Totul este sa prinzi un contract si la inceput sa nu faci mofturi.Daca ai inclinatii spre mecanica urmeaza fac.de electromecanica,e concurenta mai mica si din ce vad eu se pleaca mai rpd.Succes.

Senior Member mecanicosu's Avatar

Lasati poezia cu avantajele vietii de "marinar" . Navigat = Puscarie pe bani - Cine are cap intelege.
    Banii sa fac la uscat , Numai fraierii pleaca pe mare ! - Din folclorul marinaresc .

Moderator

S-or face bani la uscat, dar nu din praf, trebuie sa ai ceva sub perna ca sa te apuci de facut bani la uscat.

Pe ce praf este in Romania, marinaria inca aduce celui ce naviga niste salarii invidiate de peste 80% din cei ce fac bani la uscat. Parerea mea.

Bookmarks

Bookmarks