Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: brevet off 1 punte

Junior Member

Question brevet off 1 punte

Bunaziua,
    Am cautat subiectul asta si cea mai recenta discutie este din 2007, m-ar interesa daca s-a schimbat ceva de atunci,sunt interesat sa ma apuc de demersurile necesare pentru obtinerea brevetului de capitan. Daca cineva a obtinut recent brevetul imi poate spune si mie ce este de facut mai intai? presupun ca trebue sa imi schimb cateva cursuri, asta o sa vad la ceronav exatc. Ce nu reusesc sa gasesc compact si am luat doar parti sunt materialele de invatat, ma poate ajuta cineva cu toate cursurile de care am nevoie pentru subiectele de examen. Am gasit pe ai nostri cum scria cineva intr-un topic anterior testele dar din nefericire nu am reusit sa le downloadez, eu pec acum in voiaj pe 25 si vreau sa le iau cu mine sa ma uit peste ele.
    Va multumesc

Re: brevet off 1 punte

Salut! Examenul se da la ANR la poarta 1. Pana la examen ai de facuti cativa pasi:

1. Viza medicala + examen psihologic pentru Ofiter 1 si Comandant (iti recoman sa scrie pe avizul medical si Comandant). - astea o sa iti trebuiasca la eliberarea documentelor dupa examen.
    2. Trebuie sa faci simulatorul de manevra navei la Ceronav. - vreo 600 roni + spaga.
    3. Cu urmatoarele harti te duci la ANR (in copie si in original):
    - diploma de studii
    - buletin
    - foia matricola
    - carnet de marinar
    - brevet

PS: CD-ul pentru examen il iei de la Ceronav - Centrul Vechi de pe Baba Novac, la parter la centru de calcul.

Eu am dat anul trecut de comandant si nu am mai dat examenul oral (pentru ca faci simulatorul la Ceronav).

Bafta la examen.

Junior Member

Mersi,
    Imi este de ajutor raspunsul.
    Sanatate si voiaje usoare.

Junior Member

in ce consta cd-ul de la Ceronav?

intrebarile sunt in format excel sau in format pdf?

are inclus si un soft cu ajutorul caruia poti genera teste exact ca cele de la examinare ANR

Junior Member

Salut,stiti cumva daca se gaseste la Ceronav cd cu teste /cursuri pt examen fluvial?timonier capitan.bafta

cel mai probabil ca da.

cei de la Ceronav iti dau intrebarile cu raspunsurile in format excell si pdf. sunt toate variantele de raspuns, iar cea corecta este marcata corespunzator. aceiasi baza de date o foloseste si ANR-ul. banuiesc ca cei de la centrul de calcul sunt cei responsabili cu mentinerea programului si a bazelor de date. deci tot timpul au ultima varianta. cere si pdf si excel, ca tot atat costa. eu cerusem sa-mi puna si studii de caz si etc, etc in ce mai consta examenele. ei sunt prgatiti, au cam totul, fara sa mai trebuiasca sa cumperi carti. poti sa te pregatesti suficient pt examen cu ce iti pun ei acolo. Numai sa ceri

Buna ziua,
    Stie cineva daca pentru a da de chief trebuie neaparat masterul?Am terminat Academia la FR 4 ani in 2009 si as fi auzit chestia asta,desi nu prea cred ca se poate da de brevet fara master facut. Oricum as aprecia un raspuns pana reusesc sa ajung in Constanta si sa ma interesez la fata locului.
    Multumesc anticipat.

Senior Member

Asa este, cel putin din cate stiu eu. Ai nevoie de master (pentru ca pe durata masterului sunt incluse numarul minim de ore reglementat de stcw) sau poti face un modul de 6 luni(daca nu ma insel) la ceronav in care se comprima orele.

Sa iti spun cat cost nu stiu, dar cel mai sigur te poti interesa la centru.
    Ofiter Punte

Junior Member

A dat cineva de curand examen de Off 1 punte? In ce consta? Doar teste grila ? Sau si practic (lucru pe harta la navigatie,pe planseta la radar,etc).
    Bafta tuturor

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks