Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 33

Thread: Nesimtire maxima la Capitania Constanta

Member

Nesimtire maxima la Capitania Constanta

Am constatat la vizita pe care am avut-o la capitanie noul sistem de bonuri de ordine care initial mi-a creat o falsa buna impresie. Am luat bon si am asteptat, si asteptat... Desi nu misca nici un nr. de ordine balenele....scuze domnele de la ghisee lucrau de zor dar fara numar, adica pe atentii. Oamenii intrau si se duceau glont la ghiseul corect si noi prostii cu bonuri in mana si cu ochii pe tabela care inghetase ca deh afara era -1 grade.

In loc sa se imbunatateasca serviciile mai rau s-a facut. Acum cei cu relatii intra direct in fata. Pe vechiul sistem era mai greu pentru ei sa se strecoare, dar acum totul e regulamentar.

Fiti va rog atenti cand ajungeti acolo si nu lasati pe nimeni sa intre in fata fara bon si nici ca mafioatele alea sa opereze persone fara sa schimbe nr de ordine. Ele muncesc pe banul nostru.

Mizerabil!

Re: Nesimtire maxima la Capitania Constanta

:)) mi-ai amintit de o coada prin Londra. Toata lumea calma si ordonata. A vrut cineva sa sara randul ... saracul! :))

Azi le crapase sistemul de bonulete. Din 5 gishee de depuneri functionau doar 3 cu niste cozi interminabile, desi erau 2 doamne care se bateau de musca la 2 birouri mai in spate. In plus am observat ca femeia de serviciu facea si ea un bacsis. Prelua actele de la domnii generosi de pe sala, le verifica, platea taxa si le plasa la interior la operat. Si nu a fost un caz izolat, am observat-o pe parcursul orei petrecute la rand, dansa cu asta se ocupa. Probabil face training intre doua sesiuni de maturat.

O propunere de inbunatatire a serviciilor ar fi introducerea platii cu cardul. Suntem in anul 2013 si poti plati asa pana si la magazinele de cartier dar la ANR ba.

am fost acolo. Chiar ma gandeam la cel care s-a plans ca nu e bun sistemul cu bonuri de ordine. Cred ca e mai bun decat nimic. Am stat o ora si ceva la coada, chiar si dupa ce am platit am mai stat inca o data pt o imbarcare. In fata ghiseului am stat MAXIM 1 minut. Am stat ca un erou si chiar s-a bagat cineva cu pile, cand eram eu la ghiseu. Numai ca nu l-am facut nesimtit. Tanti il chemase, si nu cred ca il cunostea personal, si era o rugaminte soptita la ure
    che de un sef.

Cacaturi de 2 lei! Nu ma deranjeaza ca am stat mai mult decat ma asteptam. Nu ma deranjeaza ca sunt pilosi. Ma mira faptul ca iti folosesti o relatie pt un cacat, sa sari randul :))) iar cei care isi ajuta pilele in acest fel mi se par tristi :))

Asta este! O fi mai aglomerat in perioada asta. Poate trebuiesc evitate anumite ore. Deci, pregatitiva sa stati serios. Cred ca bonurile sunt bune atata timp cat se respecta. Daca astepti mai mult te impaci cu gandul ca asta ti-a fost norocul, daca nu sare nimeni randul.

O solutie ar fi sa se mai deschida temporar doua trei ghiseuri cand e aglomerat.
    Last edited by coryton; 31-01-2013 at 09:25 PM.

S-ar putea gandii si la un sistem de plata prin card pt operatiuni de baza gen imbarcari/debarcari. Ar putea ca cele de la operatiuni sa aiba cititor de carduri, sa bage suma si sa-ti ia banii, fara sa mai treci la caserie.

Member

Azi am fost si eu pentru o prelungire de carnet. Functionau 4 ghiseuri din pacate. Am ajuns acolo la 09:45 si am plecat la 11:40, pentru o operatiune care a durat fix 3 minute de rezolvat. Logic, multi au sarit randul pentru ca ei "se grabeau" de parca restul lumii se plictisea acasa si a venit sa stea la coada la ANR...

Astazi am fost la capitenie si cu noul sistem cu bilete de ordine am asteptat de la 12:30 pana la 15:20. Ceea ce intradevar m-a socat a fost ca la apx 15:05 dupa ce examinarea s-a terminat sau ar fi trebuit sa se termine a venit un marinar al nostru sa fie testat. Chestia e ca sala era deja goala de 30 min si el ar era singur cu comisia, sau ce a mai ramas din comisie. Comparand cu asta chestia de bilete si timp pierdut si doamne acre........ ramane pe locul 2.
    Ar trebui sa facem o petitie online sa se respecte regulamentele la Autoritatea Navala Romana, conditii de asteptate si o TOALETA ca nu te poti transforma in animal cand ajungi la capitanie.

Toaleta se tine sub cheie de doamnele acre si o mai foloseste si nea Pana. Nu de alta dar cand vine DNA-ul sa fie libera de orice navigator constipat ca pe doamnele si domnii de acolo ii taie toate nevoile.

Chestia pe care ai obs. tu acum cu examenul e bine stiuta. Cine ramane la sfarsit are loz in plic si lozul e castigator.

Sa rezumam pentru directorul ANR:

1. Acces liber la toaleta din capitania Constanta.
    2. Examene fara spaga, transparente

Rezumat pentru DNA (sugestie de autosesizare):

- Examene fara spaga la Capitania Constanta

Offtopic: Presupun ca utilizatorul "Google" e ceva puntist, de se crede asa viteaz cu DNA. Spaga o sa inceteze atunci cand examenele pentru of.mecanici(la ceilalti n-am idee) in special vor fi normale.Cat timp ei introduc probleme de caldari si turbine navale si de motoare(proiectare), spaga tot o sa se dea. Doar sa le inveti pe de rost , fiindca utilitatea lor in exploatare este zero. Si cu ce il doare pe "Google" ca iau unii spaga sau nu. Naviga pe navele lui ?. Nu poate sa ia examenul fara spaga(sunt mai multi candidati pe un loc?.) Dar conform caracterului nostru balcanic: "Sa moara si capra vecinului! "...
    On-topic: Si inainte , fara sistemul cu bonuri, cateodata era nebunie la capitanie. Asta ca nu-si fac alea treaba cum trebuie...

Quote Originally Posted by google View Post
    Toaleta se tine sub cheie de doamnele acre si o mai foloseste si nea Pana. Nu de alta dar cand vine DNA-ul sa fie libera de orice navigator constipat ca pe doamnele si domnii de acolo ii taie toate nevoile.

Chestia pe care ai obs. tu acum cu examenul e bine stiuta. Cine ramane la sfarsit are loz in plic si lozul e castigator.

Sa rezumam pentru directorul ANR:

1. Acces liber la toaleta din capitania Constanta.
    2. Examene fara spaga, transparente

Rezumat pentru DNA (sugestie de autosesizare):

- Examene fara spaga la Capitania Constanta
    Nu stiu de ce este asa de aglomerat la Capitanie. Poate este o chestie de sezon, acum am venit cu totii de pe mare :))). Nu inteleg de ce trebuie sa dai spaga. Si eu a trebuit sa ma uit si sa tocesc chestii gen stivuire containere sau marfuri generale pe care nu le-am intalnit si nu le voi intalnii niciodata pe navele mele :)) Oricum, chiar daca au aparut intrebari in examen nu au influentat hotarator nota finala. Nu am trecut nici cu nota minima si nici cu nota maxima, dar am luat examenele.

Poate cei de la capitanie pot sa faca un curs optinal prin care sa treaca in revista materia de examen pentru cei care nu sunt siguri pe ei. Zic cei de la Capitanie, nu Ceronav sau altii. Un pret modic si corect (neexagerat) pt 8, 9 ore de curs este mai bun decat o spaga. Asa se ramane si cu ceva in cap si o nota de trecere se poate obtine.

Am vazut ca construiesc de zor, banuiesc ca o sa fie conditii mai bune. Eu la Capitanie ma duc o data la 6 sau 7 luni pt imbarcari.

Asa ca individual nu ne afecteaza prea mult, dar cei care lucreaza acolo, au o problema pe moment.

Poate dupa amiaza e mai liber.

Poate trebuie un sistem de programare on line, iti faci rezervare pt o zi anume :))

poate plata cu Cardul direct la ghiseul unde se fac operatiunile. Nu vad care ar este problema. pui suma in terminal si apesipe enter, nu se lucreaza cu cash, deci nu trebuie gratiile alea si seifurile de la caserie :)))) dar la caserie nu am observat sa fie coada, dar se pierde timp, plus mai stai inca o data la coada.
    Last edited by coryton; 05-02-2013 at 10:22 AM.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks