Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 34 of 34

Thread: Nesimtire maxima la Capitania Constanta

Junior Member

Re: Nesimtire maxima la Capitania Constanta

Quote Originally Posted by google View Post
    Pentru ce suma "pierd" domnele timpul pentru o astfel de smecherie penala?
    Domnul GOOGLE -credeti ca e penal sa faci cu ochiul? Exceptam cazul in care ai fost vazut de DIVIZIA DE ELITA PLOIESTI.

Departe de mine gandul asta acum dupa ce mi-ai deschis ochii. Poate doamna era NF si facutul cu ochiul e semn ca isi cauta mascul de imperechere.
    Hai sa fim seriosi! Faci cu ochiul si ii zici ca actele sunt gata in aceeasi zi, ce inseamna asta? Cand stim bine cu totii ca termenul e 7-10 zile lucratoare.

Penal ar fi fost sa vina omul cu pricina cu banu marcat si cu politia la usa capitaniei sa o preia pe doamna "in calduri" :)

Apropos de Capitanie, unde e sistemul ala meserias cu bonuri ?

Nu e un exemplu clasic de investitie romaneasca sa mimeze civilizatia apoi se transforma in bani pe apa sambetei ? Oricum nu functiona. Stateai ca prostu cu bonu in mana ca numerele la ghisee se schimbau din an in paste iar romanasii cu pile mergeau direct la ghiseu fara jena.

Acum de bine de rau se face coada la ghiseu, sti ca ai 5 oameni in fata + 5-10 care "au achitat" si scapi intr-o juma de ora.

O sugestie de fluidizare: sa se puna POS la fiecare ghiseu si sa se achite direct la depunerea actelor. Caseria sa fie doar pt cei cu monede.
    Last edited by google; 02-08-2019 at 05:54 AM.

Buna ziua,
    Am impresia ca noi suntem putin paranoici si ne taiem singuri craca de sub picioare.Nu visez ca traiesc intr-o lume ideala dar nimeni nu s-a gandit o clipa ca poate totusi doamna in cauza chiar a vrut sa fie de ajutor.Poate a impresionat-o atitudinea sau politetea domnului care a solicitat actele respective.Asa de repede ne "unim" sa aruncam cu nori pe o fapta banala incat uitam ca pe lumea asta mai exista....OMENIA. Deci nu sunt angajat ANR sau alte institutii adiacente ,sunt navigator si sincer mi s-a intamplat si mie o "ilegalitate" din asta. Am rugat-o frumos pe doamna de la ghiseu sa-mi proceseze mai repede actele,doamna a fost amabila si mi le-a procesat in doua ore fara sa platesc mai mult decat un zambet si un multumesc.Ceea ce cred ca este mare lucru in ziua de azi.

Quote Originally Posted by redbull View Post
    Sa va povestesc ce am patit ieri la CACApitania Constanta cand am fost sa imi reinoiesc atestatul, brevetul si carnetul de marinar.
    Ajuns la ghiseu, de pun actele, si intreb "in cate zile sunt gata documentele?". Domana de la ghiseu ma priveste peste ochelari, zambind si zice "Cand aveti nevoie de ele?"
    Eu zic:" In doua saptamani, maxim o luna, ca intr-o luna plec in voiaj". Doamna, vazand ca e rost de o "afacere" imi spune: " Va astept azi dupa 1430 la ghiseu" si imi face cu ochiul.

Ce ma sfatuiti sa fac ?

Eu sincer as merge la politie si as marca 100 RON cu MITA.
    M-am saturat ca in 2019 sa mi se ceara aproape pe fata favoruri dinastea, profitand de pozitia oficiala si conditionarea eliberarii documentelor pe bani sau cadouri, intr-un cuvant MITA. Chiar nu le este frica sa abordeze oamenii asa direct ?

Din cauza ca fenomenul asta de coruptie e asa de raspandit in CACApitanie, muritorul de rand poate astepta si 2-3 saptamani sa ii vina randul pentru ca sar toti cu spaga in fata, abordati fiind de doamnele supervoitoare si dornice sa isi rotunjeasca veniturile!!!
    Eu zic ca ai cucerit-o! Si ce ati facut voi la 14.30 singurei in birou? Vrem continuarea!

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Bookmarks

Bookmarks