Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 34

Thread: Agentia de crewing Cardiff

Junior Member

Re: Agentia de crewing Cardiff

Au pus anunt pe ainostri pt offshore.. la fel au facut si anul trecut, au chemat multi la interviuri (punte, masina).. din cate am inteles nu a trimis pe nimeni , m-am intalnit cu alti colegi chemati la interviu in acea perioada , asta confirmau si fetele de la office ca trebuiau sa vina reprezentanti din grecia pt interviu dar nu au mai venit. (?)
    Care e treaba la offshore fost cineva prin ei, ce flota au la offshore?
    La interviu promit marea cu sarea dar dupaia nu mai dau nici un semn.

Junior Member

Buna seara.Am fost plecat cu ei acum 5 luni.Este o companie bazata pe nepotisme si promovari usoare la oameni care habar NU au.Mancare proasta,se fac bisericute la nava cu romani care mai de care mai smecheri, trimisi cu pile de catre domnu beznea.
    Feriti-va de Mihalcea Robert (ofiter mec 2) si de domnul sef mecanic Zaman Iustinian.Aici daca esti corect nu merge!

Junior Member

Salutare colegilor! Am si eu o intrebare pentru cei ce au plecat cu Cardiff pana acum, si anume, daca au cumva au serviciul de internet ( mail ) pe vaporarele celor de la TMS Bulkers . O zi buna sa aveti !

Senior Member

Nu prea... Putine vapoare au si internetul e foarte slab. Ei se lauda ca in curand vor avea toate vapoarele lor (2016, 2017, cam asa ceva!), dar viteza internetului e de kakao.

Junior Member

Se pare ca sunt niste personalitati pe la office cu functie mare care nu prea doresc introducerea emailului si pentru echipaj cu user separat pentru fiecare, cu toate ca sistemul este instalat la toate navele cred, si se poate da drumul oricand. Din informatiile date de catre oameni tot de-ai lor, greci, aceste personalitati prefera ca echipajul sa foloseasca cartelele de telefon de unde isi trag comisioane foarte mari. O cartela de tel. cu 30min +/-1 min costa 19-21 USD. Insa tot cei din conducere incurajeaza transmiterea de emailuri de catre echipaj in formula aceasta asa cum este specificat si in IBF. Insa cine ar sta sa transmita povesti de dragoste sau sa primeasca stiind ca acestea trec pe la comandant. O alta problema ar fi si unii comandanti dobitoci care nu doresc sa iti trimita emailul insa am intalnit si comandant roman care era dispus sa trimita emailuri din partea echipajului - oricate si cu mentiunea ca nu le citeste. Intr-adevar viteza nu este una excelenta. Toate acestea cred ca sunt valabile atat pentru TMS BULKERS cat si pentru TMS DRY.

Senior Member

Quote Originally Posted by GOOD View Post
    Au pus anunt pe ainostri pt offshore.. la fel au facut si anul trecut, au chemat multi la interviuri (punte, masina).. din cate am inteles nu a trimis pe nimeni , m-am intalnit cu alti colegi chemati la interviu in acea perioada , asta confirmau si fetele de la office ca trebuiau sa vina reprezentanti din grecia pt interviu dar nu au mai venit. (?)
    Care e treaba la offshore fost cineva prin ei, ce flota au la offshore?
    La interviu promit marea cu sarea dar dupaia nu mai dau nici un semn.

Cardiff la offshore recruteaza pentru OceanRig( o firma foarte mare unde daca am reusi sa penetram ar fi exceptional)
    Vorba vine ca recruteaza...ca nu am auzit de nimeni care sa fi fost cu adevarat trimis pe un drillship. Cred ca incearca ei ceva ceva...sa schimbe treaba si acolo pe stilul binecunoscut: salarii mai mici si sa aduca echipaje mai ieftine, dar se pare ca nu prea le merge momentan.
    Intr-un fel e pacat, ca ar fi fost o sansa rarisima pentru noi.

Quote Originally Posted by el-dan View Post
    Cardiff la offshore recruteaza pentru OceanRig( o firma foarte mare unde daca am reusi sa penetram ar fi exceptional)
    Vorba vine ca recruteaza...ca nu am auzit de nimeni care sa fi fost cu adevarat trimis pe un drillship. Cred ca incearca ei ceva ceva...sa schimbe treaba si acolo pe stilul binecunoscut: salarii mai mici si sa aduca echipaje mai ieftine, dar se pare ca nu prea le merge momentan.
    Salut
    Am niste amici care au plecat la offshore prin Cardiff.Stiu doar de nebrevetati deocamdata .Salarii bunicele ,de exemplu AB 2300 euro.daca mai aflu amanunte va informez. Bafta

Junior Member

Se pare ca a picat offshoreul la Cardiff datorita pretului foarte scazut al petrolului. Multe contracte finalizate inainte de termenul scadentei pt cateva OSRV / PSV cu cei de la Petrobras. O nava noua drill ship a fost si ea refuzata pt un contract agreat cu cei de la Total parca. Fiind in litigiu cu acestia. Aveau contracte in derulare cu santiere din Coreea pentru livrari de drill ships pt anii 2016, 2017 si 2018 insa au fost toate anulate si probabil ca si aici au pierdut ceva bani. Cardiff a pierdut sute de milioane de dolari poate si miliardul datorita acestui lucru. In trecut au trimis ceva oameni, nu foarte multi, insa este pacat ceea ce s-a intamplat. Era o sansa enorma pt noi.

Junior Member

Quote Originally Posted by el-dan View Post
    Au fost pe drill ship , am fost si eu, dar au pierdut contractele din cauza pretului barilului si a venit la birou un scotian care a dat romanii pe capete afara.

Senior Member mecanicosu's Avatar

Timeo Danaos et dona ferentes ( Laocoon , preot a lui Apollo)

Feritiva de greci si cand……. Va trimit in voiaje!
    E jale din toate punctele de vedere inclusiv comparativ cu alte companiii!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks