Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 34

Thread: Agentia de crewing Cardiff

Junior Member

Re: Agentia de crewing Cardiff

Recent m-am intors dintr-un voiaj plecat prin aceasta agentie la TMS-Tankers. Se pare ca nu este nicio diferenta fata de TMS- Bulkers ca si mentalitate din pacate. La cerintele ridicate ma asteptam totusi sa fie altceva insa nimic mai mult decat diferenta de salariu care este ceva mai mare, tipul de nava si ceva alimente in plus. Am avut nesansa alaturi de alti colegi sa nu fim repatriati conform cu perioada contractului. Asa ca in loc de 4 luni stateai cel putin 6,7 si chiar 8. Si nu ma refer la filipinezi ci doar la romani si greci. Au o politica ciudata cand vine vorba de a face economie sau in recrutarea de personal. In rest tipic - nu stii cand te imbarci sau cand te debarci. As putea spune din prisma oamenilor de la vapor sau headoffice cu care am interactionat la TMS-Bulkers ca ar fi un pic mai bine comparativ cu cei de la TMS-Tankers. O sa detaliez intr-o zi si cele intamplate exact.
    Voiaj usor si vant din pupa tuturor colegilor !

Junior Member

Quote Originally Posted by mecanicosu View Post
    Timeo Danaos et dona ferentes ( Laocoon , preot a lui Apollo)

Feritiva de greci si cand……. Va trimit in voiaje!
    E jale din toate punctele de vedere inclusiv comparativ cu alte companiii!
    Mare dreptate ai colegu !!! Din pacate astia cam predomina pe piata romaneasca.

Senior Member

Piata de munca a navigatorilor romani este din ce in ce mai slaba. Din pacate Cardiff - TMS e una din companiile bune: provizii, apa potabila la liber, piese si materiale de intretinere, banii la timp. Va dati seama ce jos sunt celelalte, daca asta, unde grecii ne urasc la maxim si ne folosesc de sclavi, e companie buna.
    Poate ar trebui s vedem si unde gresim noi, romanii, daca accesul nostru la companii bune este limitat.
    Noi suntem buni, dar arbitrul e de vina! Altii au ceva cu noi...
    Adevarul e ca ne vindem prost, ne lucram si barfim unii pe altii, ne dam pe goarna, etc. Meserie cunoastem mai mult ca altii, dar suntem caractere proaste, ne vaicarim din orice si nua avem coloana vertebrala. Nu va simtiti ofensati, doar uitati-va cum comandanti si sefi mecanici romani isi bat joc de conationali si ii pupa-n coor pe filipinezi. Bafta!

Senior Member mecanicosu's Avatar

Quote Originally Posted by hamal View Post
    Piata de munca a navigatorilor romani este din ce in ce mai slaba. Din pacate Cardiff - TMS e una din companiile bune: provizii, apa potabila la liber, piese si materiale de intretinere, banii la timp. Va dati seama ce jos sunt celelalte, daca asta, unde grecii ne urasc la maxim si ne folosesc de sclavi, e companie buna.
    Poate ar trebui s vedem si unde gresim noi, romanii, daca accesul nostru la companii bune este limitat.
    La greci e bine!????

Provizii - foame la greu ( mancare, provizii cat sa nu mori de foame), nimic la office din galley sau doar.... margarina ca sa nu fie frigiderul gol.

Piese materiale - facute in "garaje" ca schimbi sau nu schimbi un mechanical seal sau un o-ring tot aia e. Si cele "noi" "crapa" de parca ar fi vechi. Grecii trimit numai ce vor si cind vor. Nu prea conteaza ce comanzi tu de la bord.

Banii la timp!!???- mai nou imi spun colegii ce sunt inca la ei ca ai comision la transfer bancar ( nu apare in contract!) 25- 30 USD in fiecare luna.

Conditii la bord !!?? - sapun mai rar, dero mai bine ti-l cumperi singur, servetele la masa - foloseam hartie igienica cat era si ea, cearceafuri , perne, prosoape ar fi bine sa vii cu ele de acasa.
    Restrictie la apa aproape non stop.

Contracte ft. lungi ( 6 luni in contract) dar stai mai mult ca sigur 7 si cu scandal pleci la 8.

Pe majoritatea navelor la DRY cart de mare. Cu toate ca nu ai stipulat in contract majoritatea sefilor romani, vor inca doua ore pe zi in plus pt asa-zisul overtime obligatoriu. Ai nu ai treaba cobori in plus pe linga cart inca doua ore. Daca nu seful iti face raport la companie.

Nu exista slop chest - vrei o pasta de dinti, o aluna, o maslina o cumperi din port.

Navele cica sunt dry- fara bautura. Se bea la greu troasca cumparata de prin porturi de te trezesti cu ei chiauni dimineata in masina putind a doaga. Nu faci parte din gasca care il pupa la greu in dos pe sef esti dubios si ai parte de sicane.

Calitatea factorului uman sub orice critica- Sunt niste specimene de sefi mecanici romani si nu numai sefi , total "analfabeti" din toate punctele de vedere!

MLC_ul facultativ din toate punctele de vedere ! Ai probleme reale acasa iti platesti drumul. Resting, working hours dupa ureche. Nebrevetatii singuri cart in porturi sau la ancora( inclusiv noatea). Cadetul de la masina pe post de oiler si face si el cart.
    Eu am prins nava atunci fara electrian si fitter la masina. Ai un sudor trimis doar sa repare hidraulica pe punte. Cu mari insistente si rugaminti a mai sudat una lata la masina. Cat despre strung - piesa de muzeu / ..... e drept ca era si stricat.

Comunicare cu cei de acasa!?? Doar un simulacru de telefon cu o cartela pe care o platesti care functioneaza cand vrea el.

Nu am vazut sau nu am auzit de polonezi , croati la companie. Exceptie fac ceva comandanti rusii sau ucrainieni de cea mai joasa speta.

Cam atita imi amintesc din contractul facut acuma ceva timp la ei.

Pe scurt asa este la greci. Pleci la ei daca nu ai de ales si ai nevoie de bani!
    Last edited by mecanicosu; 21-09-2017 at 11:06 AM.

Senior Member

Exact asta ziceam si eu:
    -Piata muncii slabā, mai slabā ca acum 10 ani. Noi, românii, suntem responsabili pentru astea: bârfe, denigrāri, sāpāturi, agentii proaste de crewing ce-si fac concurentā proastā licitând salarii tot mai mici, înselāciuni cu boli fictive la CASSA MARITTIMA
    - TMS - printre cele mai bune companii grecesti. Banii sosesc in cont înainte de 25 ale lunii. Si da existā comision.
    - Si vorbeam de TMS Tankers
    Last edited by hamal; 21-09-2017 at 08:50 PM.

Junior Member

In mare parte cele relatate de catre mecanicosu reflecta cu adevarat situatia la companiile grecest, in general.
    Intr-adevar comparativ si cu altii TMS-Tankers/Dry/Bulkers sa zic asa ofera ceva in plus sau este relativ mai buna dupa cum spune si hamal.
    Este adevarat ca si noi marinarii purtam o vina dupa cum spuneati si voi de diferite cazuri intalnite si de mine de altfel si nu doar de catre cmd si sefi mecanici romani.... sa-i vedeti si pe greci cum se comporta si cat de pregatiti sunt. Insa vina cea mai mare o au armatorii cu al lor management si mentalitate... las ca merge si asa atata timp cat pe hartie totul este in regula.

Junior Member

Se pare ca la aceasta companie TMS-Tankers contractele de 4 luni sunt doar pentru a prinde oameni acolo unde ei au mare nevoie. Dupa discutia avuta cu capt. John de la officeul din Constanta in imaginea companiei nu se poate sa fii platit pt 4 luni cu 20.000 si sa se plateasca taxe de repatriere de 15.000 cand vrea muschiul meu ! Continuitate in companie se pare ca doar un mic nr ar avea parte si probabil cei care accepta sa plece la cheremul lor ( urgente de multe ori ) si sa se debarce cand cei de la headoffice doresc. In concluzie nu voi mai fi angajat de catre aceasta firma sau probabil doar la urgente dupa cum mi-au spus, idiferent de aptitudinile mele si de criza de personal si personal pregatit pe functia mea. Asta inseamna sa te bati pt dreptul tau si sa te repatriezi cu ITF-ul. Multi colegi d-ainostri nu au curajul sa o faca si accepta din diverse motive: posibila promovare, nepierderea locului de munca sau evitarea blacklistului cum se poarta la greci pt ca se duce vorba repede la ei.

Senior Member mecanicosu's Avatar

Quote Originally Posted by schoppa View Post
    . Asta inseamna sa te bati pt dreptul tau si sa te repatriezi cu ITF-ul. Multi colegi d-ainostri nu au curajul sa o faca si accepta din diverse motive: posibila promovare, nepierderea locului de munca sau evitarea blacklistului cum se poarta la greci pt ca se duce vorba repede la ei.
    Nu trebuie sa-ti para rau, sa fi dezamagit. Asta este compania, asta este crewingul romanesc, astea sunt sindicatele reala lipsa, asta este atitudinea noastra ca natie, cat despre greci numai...." de bine!"
    Sunt o gramada de companii si nu ma refer doar la cele grecesti unde se cere sa fi doar"prost" gramada'', ''ascultator'' si obedient. De mult nu mai conteaza cat de bun esti pe meserie! Un numar la bord si atat care sa nu le "puna" nici un fel de probleme. Inteligenta in Romania a ajuns aproape un handicap. Mai bine esti prost gramada si atunci nu ai cum sa emiti "pretentii" ... culmea care sunt scrise in contract.

Numai la noi: " capul plecat sabia nu-l taie", "fa-te frate cu dracu ... puntea", "interesu poarta fesu", " frate frate dar branza-i pe bani", " cine poate oase roade", etc etc, si exemplele pot curge.

Culmea ca romanul a luat doar ce i-a convenit si din "capul plecat sabia nu-l taie......" continuarea a uitat-o ca este mai convenabil pt toata lumea ... "dar nici soarele nu vede"!
    Bafta si voiaje cat mai bune la toti!
    Last edited by mecanicosu; 23-09-2017 at 08:17 PM.

Junior Member

Multumesc mecanicosu pentru incurajari ! Acum ce sa spun probabil ca sunt dezamagit ... de mine , de compania de la care aveam mult mai multe asteptari, nu stiu. Personal nu-mi place sa ma plimb si vreau sa fiu stabil lucru de care multe companii se plang ca oamenii migreaza, ei invocand salariul care este cu 100-200 mai mare in alte parti, insa nu este chiar atat de adevarat. Personal pe mine m-au facut sa devin intr-adevar un mercenar si chiar nu ma mai intereseaza cei 100-200 in plus, ci strict sa -mi ofere ceea ce eu doresc de la o companie atata timp cat si eu corespund cerintelor impuse de catre acestia. In orice caz, ceea ce fac ei este ilegal si cu siguranta imi pot recupera locul de munca cu sprijinul SLN/ITF insa pe deoparte nici eu nu mai doresc sa reiau relatia cu ei.
    Una din probleme trecutului erau plata salariilor cu intarziere, si a conditiilor de viata de la bord. De voie de nevoie pentru a nu mai avea probleme cu retinerea/intarzierea navelor prin porturi aceste lucruri s-au ameliorat. Unii armatori chiar platind salariile anticipat cum sunt si cei de la Tms- Tankers/Bulkers. Insa se pare ca aceasta noua baataie de joc a armatoriilor de nu te repatria conform contractului si la cererea marinarilor a luat amploare. Voi efectua mai multe demersuri in zilele ce urmeaza impreuna cu SLN/ITF pentru a se gasi o solutie in viitor. Sunt convins ca lucrurile nu se vor schimba atat de repede dar cu siguranta trebuie facut ceva !!!

Junior Member

Quote Originally Posted by toader_alex1 View Post
    Nu-ti pot spune prea multe. Mi-au facut o oferta pentru 4/E, 3000 usd si 6 luni contract. Revin cu detalii.
    Tepari....nave de ultimul drum..

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks