Results 1 to 4 of 4

Thread: Sugestie de postare rubrica vanzari-cumparari,auto,imobile ,etc

Junior Member

Thumbs up Sugestie de postare rubrica vanzari-cumparari,auto,imobile ,etc

Salutare moderatori!Acum cateva zile discutam cu un coleg despre cum ne pacalesc bisnitarii de masini second hand,si la vanzare si la cumparare.Si cred ca suntem foarte multi navigatori care ne dorim ,cand ajungem cu cascavalul acasa dupa cateva luni de lupte cu stresul si celelalte ..care le stim cu totii,sa ne cumparam o masina sau o casa, si trebuie sa apelam la necunoscuti , care daca aud ca suntem navigatorii deja fac calcule cum sa ne tepuiasca mai bine stiind ca nu prea suntem buni negociatori.Asa ca daca sugestia mea vi se pare ok rog moderatorii sa si dea cu parerea daca se merita sau nu aceasta Rubrica.Oricum macar daca luam o teapa de la un marinar macar avem o scuza ca este de al nostru si ne spunem ,,Iarta l ca nu stie ce face!''
    Bafta si ape cat mai linistite!

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Re: Sugestie de postare rubrica vanzari-cumparari,auto,imobile ,etc

Ideea e ok. Dar o postare aici nu garantează că sub nick-name-ul unui coleg nu va fi de fapt tot o firmă care vrea să profite.

Quote Originally Posted by bibu View Post
    Salutare moderatori!Acum cateva zile discutam cu un coleg despre cum ne pacalesc bisnitarii de masini second hand,si la vanzare si la cumparare.Si cred ca suntem foarte multi navigatori care ne dorim ,cand ajungem cu cascavalul acasa dupa cateva luni de lupte cu stresul si celelalte ..care le stim cu totii,sa ne cumparam o masina sau o casa, si trebuie sa apelam la necunoscuti , care daca aud ca suntem navigatorii deja fac calcule cum sa ne tepuiasca mai bine stiind ca nu prea suntem buni negociatori.Asa ca daca sugestia mea vi se pare ok rog moderatorii sa si dea cu parerea daca se merita sau nu aceasta Rubrica.Oricum macar daca luam o teapa de la un marinar macar avem o scuza ca este de al nostru si ne spunem ,,Iarta l ca nu stie ce face!''
    Bafta si ape cat mai linistite!
    Cea mai mare prostie este sa spui cuiva ca esti navigator. In plus daca nu esti bun negociator, o sa negociezi prost pana o sa te saturi sau o sa inveti. Totusi daca mergi la un showroom sau la o banca in zona noastra (adica acolo unde oamenii stiu ce suntem) se schimba tonul si alta cafea se serveste. Suntem clienti premium.

Poti sa ascunzi ca esti ce esti, ia o haina mai spalacita, lasa un pic de barba :)))) si negociaza :))))

In viata increderea intre doi oameni se castiga in timp, daca exista un oarecare istoric intre persoane. Si marinarii pot sa te pacaleasca :))) meseria nu este o garantie de onestitate.

Senior Member

Daca s-ar face o rubrica de vanzari, ar fi bine ca drepturile dea posta sa fie dupa un nr minim de postari, gen 30-40 . Asa s-ar tria oarecum bisnitarii , pentru ca nu cred ca ar sta nea Gigi Samsaru' sa faca postari pe un forum de navigatori.

Tot cel mai bine ramane sa ai prieteni pe acasa care sa te poata ajuta intr-un fel la o asemenea achizitie.
    Dar ma refer la cunostinte mai vechi, nu cei de ocazie.
    La fel si al apartamente. Acolo cel mai bine e sa te documentezi tu, pentru ca nici agentul nu va fi de partea ta si nici altcineva.

Bookmarks

Bookmarks