Results 1 to 10 of 10

Thread: Declaratii venituri/cheltuieli etc

Senior Member amadeus's Avatar

Declaratii venituri/cheltuieli etc

Ce ziceti de noua initiativa? Este linkul postat mai jos. Cum credeti ca ne va afecta?

http://discutii.mfinante.ro/static/1...imoniu2608.pdf
    Tot cu barca...

Re: Declaratii venituri/cheltuieli etc

De vreme cum nu muncim la vreun angajator din tara si nici nu stam in Romania sub 6 luni, nu cred ca ne va afecta(in sensul de a ne pune sa platim impozit)...

Junior Member

Cat timp suntem pe nava > 6 luni, vax albina crema puca. Muncim pentru alte tari, nu Romanica. Punct.

Senior Member amadeus's Avatar

Sunt si baieti care baga mai putin de 6 luni pe an. Se mai intampla, depinde de rotatia fiecaruia, ca la fiecare 3-4 ani sa fie cate un an in care se sta acasa 5 luni sau 5 luni si un pic. Acestora ce li se aplica? Sunt curios daca cei de la Maersk ne-ar da vreo hartie cum ca suntem angajati in Danemarca si se platesc acolo impozite pentru noi. Spunea cineva, cred ca era mecanicosu, ca se dadea o astfel de hartie din Danemarca. Ma rog, o sa pun mana pe telefon si o sa sun la Maersk Romania.
    Tot cu barca...

...si noile chichițe pentru fiscalizare, printre care anuntarea schimbarii rezidentei fiscale, in alta tara, cu 30 zile inainte. Si daca plec in 2 zile?! http://itva.ro/documents/OMFP1099per2016.pdf
    Last edited by jeanbart; 01-08-2016 at 11:46 AM.

Am vazut in Hotnews acum. Sincer nu cred ca asta o sa fie varianta finala, la fel ca si balbaiala din ultimele zile cu cumparaturile cu cardul. ANAF vad ca arunca chestii nedigerate din ce in ce mai des.

De urmarit reactiile publicului si modificarile ulterioare

http://economie.hotnews.ro/stiri-fin...ta-fiscala.htm

Oricum, pentru cei care sunt pe mare s-a discutat la rubrica "Impozit pe venit".

Junior Member

Cred ca nu se refera la noi. Nu cred ca se poate numi "stabilire" la bordul navei, chiar daca aceasta este de fapt teritorului statului de pavilion. Daca intr-adevar vor face asta, imi pot "stabili" si eu contul in strainatate pentru a nu mai avea acces la bani.

Quote Originally Posted by marian85 View Post
    .. Daca intr-adevar vor face asta, imi pot "stabili" si eu contul in strainatate pentru a nu mai avea acces la bani.
    Dar vezi ca ANAF-ul ceruse (si nu se stie , iar, forma finala) ca la tranzactiile cu cardul sa se furnizaze numarul cardului si contul de unde vin banii (si cu siguranta "dorinta" asta va ramine, altfel ei nu pot urmari traseul malaiului), pe linga celelalte date cerute. Si asa te gaseste cetatean roman cu cont afara...
    Last edited by jeanbart; 02-08-2016 at 06:50 PM.

Junior Member

E clar ca ei pot afla sumele in primul rand de la anr din contracte. Poti scoate din alta tara banii si intra in tara cash, sau am mai auzit de anumite carduri "anonime" sa zic asa, un fel de cartela pre-pay :)) cand scoti de la bancomat sau platesti cu el nu apare numar de cont si nici numele detinatorului. Solutii clar exista, ramane de vazut care este forma finala si cum vor decide sa o aplice.

Cred ca scrie negru pe alb unde ne incadram. Negru pe alb. Nu se refera la noi. Va rog sa cititi rubrica de la Impozit unde suntem mentionati clar . Ultima declaratie cu rezidenta fiscala este doar un Ordin de Ministru si are destule lacune.

Nu cred ca e momentul sa analizam cum putem sa avem salariul platit oriunde alta parte decat Romania. Sunt multe solutii.

Contractele la capitanie se dau cu salariile acoperite cu markerul. Nu zice nimeni nimic, pentru ca nu e treaba lor.
    Last edited by coryton; 03-08-2016 at 11:10 AM.

Bookmarks

Bookmarks