Results 1 to 10 of 10

Thread: Cum e sa navigi cu englezii?

Junior Member

Cum e sa navigi cu englezii?

Salutare fratilor as vrea sa stiu si eu cum e sa navigi cu englezii pt ca eu am fost doar cu rusi si bulgari.E adevarat ca nu prea sunt incantati sa lucreze cu romanii? :roll:

Cum e sa navigi cu englezii?

Nimeni nu e incantat sa navige cu alte natii, mai ales daca au fost acolo de cand lumea. Asa e si cu englezii...nu fac nici o exceptie de la regula. E adevarat ca majoritatea sunt baieti buni, adica iti arata ca nu te inghit mai pe ocolite. Am intalnit un sef mecanic (cred ca e o exceptie) care mi-a zis ca e foarte placut impresionat de noi (era la primul voiaj cu romani), iar omul avea experienta cam cu toate natiile care naviga in lume. Daca ar fi sa-i caracterizez in cateva cuvinte ar suna cam asa: pretentiosi, corecti, muncitori, alcoolisti...

Junior Member

Am inteles ideea...

Mersi Crew pt raspuns,sper sa ma inteleg bine cu ei,daca am facut fata la ucraineni...

Junior Member

Englezoii

Corecta aprecierea ta, Crew, cu privire la englezoi, insa as schimba putin ordinea si nuanta aprecierilor: in loc de "pretentiosi, corecti, muncitori, alcoolisti..." as spune...alcoolisti, prietenosi, corecti atit cit sa le fie lor bine, destul de muncitori - puntistii & niste cotizori ordinari - mecanicii. Am avut o experienta de 5 luni foarte interesanta cu ei pe un asa numit "Euroflex Tanker" de la Maersk, si am vazut destule figuri. Eu ca puntist nu ar trebui sa dau calificative unui mecanic insa ce am vazut acolo era evident + k alte natii de ofiteri de la masina (in speta un danez si si un irlandez) se plingeau de ei. Atentie: irlandezii nu trebuie bagati in aceeasi oala cu englezii, eu nu am vazut decit 2 dar pot sa le dau un singur calificativ: "outstanding"!

Junior Member

Re: Cum e sa navigi cu englezii?

dupa parerea mea cred ca cel mai rau e sa lucrezi cu romani - Cred ca toata lumea stie astA!!! si asta nu din cauza ofiterilor cat mai ales din cauza nebrevetatilor. Eu am un singur contract de 9 luni (primul meu vapor) ca OF 3, cu echipaj romanesc si mi-a ajuns. E adevarat ca nu aveam idee de vapoare dar nu am simtit ca mi-sa intins vreo mana... ba din contra se incerca sa iti arate ca nu sti nimic...Sper sa nu mai am ocazia sa mai ajung pe un vapor ca acela..... dar asta e alta poveste!
    Eu navig de cativa ani cu englezi si am numai cuvinte de lauda despre ei, oricum nu vei gasi acele mancatori specifice echipajelor romanesti. Nu am avut probleme mari cu ei si chiar mi-au aratat foarte multe lucruri folositoare trecand peste faptul ca la inceput engleza mea era dezastroasa.  Acum sant singurul roman aici pe vaporul asta si e foarte bine! Totul e sa sti unde iti este locul (fara mistouri etc) si sa nu accepti sa te injoseasca, sa faci tot ceea ce ti se spune atat timp cat este treaba ta si sa refuzi sa faci ceeace nu e treaba ta. Ei vor incerca sa te trateze ca pe Filipinezi (caci asta e perceptia lor despre noi) dar trebuie sa te ti tare pe pozitie. Asa mi sa intamplat mie (acum 2 ani cand am venit in firma asta) cand au inceput sa imi bata apropouri sa ma duc sa martagonesc, vopsit etc. Normal ca am refuzat si le-am explicat ca eu sant ofiter nu AB. Daca ai facut marea gresala accepti o data esti pierdut...
    Probleme am avut cu un canadian si cu un polonez.
    Sant sigur ca si englezi au uscaturile lor dar eu cred ca nu o sa ai probleme.

Junior Member

Ii consider pe departe cea mai buna alegere pe mare.

Va doresc tuturor sa aveti parte de un asemenea echipaj, in care "cultura muncii" si a onestitatii profesionale primeaza.
    Eu m-am inteles perfect cu ei, am invatat sa navig "englezeste"- solutia optima in timpul cel mai scurt, fara batai de cap. Sunt oameni minunati atata timp cat ii respecti, iau in considerare criticile si sunt prietenosi.

Lucrand cu ei, inveti sa ai mai multa incredere in tine, pentru ca mediul este unul care te provoaca sa "dai ce-i mai bun". Si asa inveti.

Nota zece pentru ce inseamna civilizatia englezeasca, umorul fin si, inca o data cultura muncii.

Cred ca suntem prea obsedati cu ideea asta "sa aratam bine in ochii lor". Parca face parte in substanta noastra genetica. Navigand cu englezii inveti ca nu trebuie sa demonstrezi nimic, pentru ca faptele tale pe durata contractului reflecta cel mai bine caracterul tau. Vorbele nu inseamna nimic.

Intr-un cuvant: sunt o natiune la care spiritul de echipa conteaza enorm. Si cand esti la pamant, sunt gata sa-ti dea o mana de ajutor.

Inca un lucru: se spune ca romanii sunt jigodii pe mare. Nimic mai fals. ATATA timp cat MEDIUL in care lucrezi este unul care incurajeaza criticile si munca facuta pana la capat, totul e ok.
    Problema este ca noua nu ne place sa muncim. Incepand cu propria mea persoana.

Nu stim sa ne respectam intre noi.

Ne valorizam pe noi prea mult si ii subevaluam pe ceilalti. In loc sa-i ajutam sa se ridice si ei mai sus, catalogam, dispunem, ne detasam.

Prea multi dintre voi spun "filipino monkey". Prea multi. Ganditi-va cum reactionati cand vi se spune ca romanii sunt: lenesi, nepriceputi, invidiosi, etc. Va place? Nu prea.

Cati dintre voi v-ati gandit macar O SINGURA data in viata ca nu sunteti perfecti? Ca fiecare om are lipsuri si calitati. Ca in loc sa-l lasi pe "filipino" sa se uite pe fereastra noaptea in cart, mai bine l-ai invata cateva lucruri.

Orice lucru are frumusetea lui.

Insa asa cum bine spune proverbul englezesc (ca sa reintram in discutie):
    "Beauty lies in the eye of the beholder"

O zi minunata!
    Dan.

ptr Nelu X
    Tu ai luat brevetul in ideea sa fii ajutat de" nebrevetati"? Eu sunt nebrevetat si am vazut destui tinerei la primul lor voiaj care aveau pretentia ca stiu tot dar de fapt nu stiau nimic dar aveau deja aere de ofiteri.Starea de fapt pe care o descrii se datoreaza tot voua incepatorilor ptr. ca atunci cand va urcati pe vapor nu trebuie sa aratati brevetul prima data ci trebuie sa invatati ce este si cum este sa lucrezi intr-un colectiv.Poate tu nu faci parte din categoria descrisa mai sus dar nu uita ca un brevet inseamna un salariu mai mare ,mai multa responsabilitate si........atat.Bafta

ptr Nelu X
    Tu ai luat brevetul in ideea sa fii ajutat de" nebrevetati"? Eu sunt nebrevetat si am vazut destui tinerei la primul lor voiaj care aveau pretentia ca stiu tot dar de fapt nu stiau nimic dar aveau deja aere de ofiteri.Starea de fapt pe care o descrii se datoreaza tot voua incepatorilor ptr. ca atunci cand va urcati pe vapor nu trebuie sa aratati brevetul prima data ci trebuie sa invatati ce este si cum este sa lucrezi intr-un colectiv.Poate tu nu faci parte din categoria descrisa mai sus dar nu uita ca un brevet inseamna un salariu mai mare ,mai multa responsabilitate si........atat.Bafta

Junior Member

Pt Navigatorul:
    Eu nu ti-as dori sa navigi (tie sau fiului tau) pe prima mea nava!!! Nu m-am considerat bun si nici macar nu am avut pretentia ca as sti foarte multe, nu am intrat in academie pe pile si nici nu am terminat-o pe pile.... E adevarat ca nu am vrut sa plec cadet si nu am plecat cadet - am plecat direct treiar pe o nava cu romani pe un salariu de nimic. Nu am avut pretentia ca sa fiu invatat sau ajutat de nebrevetati si vreau sa ma intelegi foarte clar ca nu am nimic impotriva nebrevetatilor. Pe nava aceea majoritatea echipajului era peste 40 ani si toti aveau acele apucaturi de pe navele navromului pe care nu vreau sa ti-le descriu.... Incepand de la bucatar care se credea zeu si terminand cu C/O (nici acum nu stiu daca avea brevet de C/O su nu - lucrase la Samara) care era baiat bun dar foarte usor inflentabil si foarte slab in meserie. Au fost foarte multi treiari care nu au rezistat in conditiile alea!!! Eu nu sant genul pupincurist si cateodata am avut de pierdut dar consider ca m-am respectat pe mine. Am pretentia sa fiu repectat si la randul meu respect. Crezi ca eu nu eram constient ca atunci nu stiam mare lucru despre vapoare? Eram foarte constient de asta si incercam sa invat cat de mult se paote dar asa cum ti-am spus nu numai ca nu ma ajutau dar imi puneau bete in roate. Era acea invidie ca eu luam cu 50$/luna mai mult ca ei si nu trebuia sa muncesc pe coverta. Comparatia o fac acum cand navig cu echipaje multinationale (sant singurul roman la bord in momentul asta) si vad diferenta.... comandantul e comandant, AB e AB, bucatarul e bucatar iar ofiterul e ofiter, nu se amesteca treburile ca in echipajele cu romani.....
    Am avut si aici un nostrom roman care a avut un comportament exceptional si m-am inteles foarte bine cu el, a facut 2 contracte dupa care si-a gasit de munca in armata in tara. In locul lui a venit tot un roman (lucrase la ARPINAV) care a facut un contract pe nava asta iar la al doilea nu la mai primit comandantul. Ca sa iti dau un exemplu: manevra la prova, ii spun sa verfice daca vinciul e cuplat si imi spune: "lasa-ma-n p... mea sa imi fac manevra!!". Era manevra lui, intelegi? Precizez ca sant al doilea ca vechime (2 ani) pe nava asta dupa comandant si o stiu cu ochi inchisi. Nu mai vorbesc de alte chesti pe care le facea..... Ca o concluzie: sant slabe sanse ca urmatorul nostrom sa fie roman.... Nu crezi ca de pierdut avem noi ceilanti (eu, tu si alti care ne vedem lungul nasului), care vrem sa muncim si care ne vedem de treaba in "domeniul" nostru! Acum avem nostrom sudafrican care isi vede de treaba si nu imi spune "lasa-ma-n...." De ce se intampla toate astea? Pentru ca inca nu am scapat de apucaturile de marinari crescuti in curtea navromului.... Ca nostromul asta era 80% din echipajul de pe prima mea nava. Acum sper sa ma intelegi de ce gandesc asa!
    Bafta maxima

Si eu plec acum cu englezii. Din spusele vostre reiese o impresie buna chiar daca pe ici pe colo mai sunt si nemultumiri.
    A mai navigat cineva de curand cu englezii? Au aparut ceva reguli noi? Ceva care sa merite anuntat?

Bookmarks

Bookmarks