Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Ex-Sovieticii

Member

Angry Ex-Sovieticii

A inceput sa devina lege, sau sunt eu "mama ranitilor".
    La contractul trecut am avut 2/E rus, venit de la chimicale, fara cea mai mica ideie de steam turbine.
    La contractul prezent la fel.
    Nu inteleg cum pot fi trimisi sovieticii fara experienta si ai nostri cu luni de sea service sa nu gaseasca loc. Problema mare este ca vin pe pozitia de C/E training, aflandu-ma in pozia ingrata de ai promova ca altfel nu primesc schimb la terminarea contractului.
    Mai au si atitudinea de sefi cabinisti profitand din plin de situatie, lasandu-mi toate responsabilitatlie: check list-uri, end of month, etc. In loc sa am un 2/E la bord am doar o umbra ce ma urmareste tot timpul, sperand sa plec cat mai repede sa-mi ia locul, nerealizand ca totul nu se rezuma doar la cabina si salariu.
    Nu am nimic cu cei de la chimicale, si eu am fost pe ele, dar mi-am dat silinta si am ajuns pe VLCC.
    Am trecut pe suezmax-uri si apoi pe VLCC.
    Am avut surpriza cu ex-sovieticii sa nu recunoasca boilerele, nu mai vorbesc de insemnatatea parametrilor pompelor de marfa, o intreaga necunoscuta!
    Nu stiu ce pot face, poate voi aveti ce idei!

Senior Member amadeus's Avatar

Re: Ex-Sovieticii

N-am inteles chestiunea cu silinta data ca sa ajungi pe VLCC-uri. Sa inteleg ca prezinti asta ca o realizare? De ce?
    Tot cu barca...

Member

Te salut Amadeus,

Cred ca mai inteles gresit, nu era vorba de cariera mea, eu imi exprimam o opinie de ceea ce se intampla la bordul navelor cu ex-sovieticii.
    Daca vorbim de mine, pot spune ca mi-am dorit sa am experienta pe cat mai multe tipuri de nave, si nu pt a brava, doar pt a-mi gasi de munca tot timpul, in functie de oferta. Am fost pe passagere, pe containere, pe chimicale si crude oil.
    Ca o gluma si pt ca ma chema cu -escu, am vrut sa fiu mai presus de presedinte, sa nu se mai laude ca a fost pe nave de 150K, EU am fost si sunt pe 320K, deci am sanse la presidentie si ca nume si in privinta tonajului :-)

Bafta!

Seara buna, stimati colegi!!

Intr-adevar, "jobless" are dreptate!! Am trait si eu aceeasi experienta si tot cu ex-sovietic pe post de secund!! Nici cea mai vaga idee despre ce se intampla la descarcare!!! In acelasi timp, am avut cea mai mare surpriza de pana acum cand am descoperit ca un coleg de-al nostru..."romanesc", pe post de ofiter mecanic de cart, cu facultatea terminata la zi, nu stia nici macar...tabla inmultirii, nu mai zic ca nu stia sa scrie corect...romaneste!!! Asa ca...mergem inainte si vedem cum facem sa ne intoarcem sanatosi la familiile noastre!!!

Numai bine va doresc!!!

Momentan in vacanta....

Draga jobless, eu nu am inteles nimic gresit, vorbind despre ex-sovietici ai scris ceva deplasat, ceva de genul ca cei de pe chimicale sunt plafonati si, vezi Doamne, tu te-ai straduit si ai ajuns la VLCC-uri. Eu doar te-am intrebat unde este progresul?? Pentru ca eu nu vad nici un progres aici! Am facut si eu 7 ani la Tanker Pacific pe Suezmax-uri, VLCC-uri iar acum sunt pe product/oil/chemicals. Si care-i diferenta, vorbind per total??? Inainte de a scrie incearca sa gandesti un pic, poate de doua ori...deranjezi...putin mai multa modestie nu ti-ar strica si mai mai putine sfaturi aruncate in stanga si in dreapta...
    Tot cu barca...

Member

Eu am prins Top 4 ex-sovietici aproape tot timpul. Multi au fost buni in meseria lor dar au fost si cateva "uscaturi". Nu cred ca e o regula generala, cel putin eu n-am observat sa fie. Se comporta exact ca romanii la vapor. Au mai fost si cazuri de comandant rus pe OIL/CHEM care fusese doar pe barje CDT si nu avea o treaba cu spalatul tancurilor sau 4/E la primul voiaj pe functie dupa o cariera scurta pe barcute <3000 tdw care nu stia o iota de engleza. Sunt tot felul de cazuri dar n-as crede ca sunt toti o apa si un pamant.

Member

Te salut, Amadeus,

Nu am scris niciunde ca cei lipsiti de experienta pe VLCC ar fi plafonati, dimpotriva cred ca si la oil/chemical ai parte de multe provocari. Extrapoland profesia in privinta “progresului”, eu vad diferenta. Este ca si cum un pilot ar pilota un avion utilitar, pt irigatii, iar alt pilot ar pilota un Boeing de linie. Alta profesie: conducatorul auto.
    Crezi ca nu este nicio diferenta intre taximetrist si cel de pe TIR?
    Totul este ca fiecare sa fie bun pe “patratica” lui.
    Majoritatea avem carnet de conducere, dar uitam ca totusi este o profesie, vedem diferenta zilnic in trafic.
    Daca nu esti “Gigi contra”, putem deschide un nou topic referitor la felul cum ne vedem profesia si ce dorim de la ea. Unii o pot privi ca pe sursa de venit, altii ca pe o cariera, sau si una si alta.
    Crezi ca un medic rezident nu-si doreste sa progreseze de la operatia de apendicita la o operatie de transplant?
    Hai sa nu fim prea patimasi si sa incercam sa ne intelegem, acceptandu-ne reciproc, suntem totusi o mica comunitate profesionala.

Cu respect,
    Jobless

Epateaza mai putin, dai prea mult pe afara, repet, un pic mai multa modestie ti-ar prinde bine...face bine si la suflet ;) Exemplele date de tine mai sus sunt ridicole din punctul meu de vedere, dar nu vreau sa mai insist pe acest subiect. Banuiesc ca faci parte din categoria celor care cred ca sunt vitali la bord si atunci cand se dau ei jos de pe nava, nu va mai merge nimic cum ar trebui! Sau atunci cand se urca pe nava, gasesc totul in neregula si le rezolvi pe toate :) Corect? Daca eram "Gigi contra" ti-as fi replicat pe marginea topicului dechis de tine pentru ca si acolo gresesti, nu caracterizezi o natie intreaga bazandu-te pe experienta avuta cu 2-3 natarai.
    O zi buna...
    Tot cu barca...

Member

Amadeus,

Denaturezi de de la inceput pana la sfarsit.
    N-am fost, nu sunt si nici nu voi fi xenofob.
    Profesionalismul nu are culoare sau religie.
    Nu cred ca am dat vreodata dovada de trufie sau ingamfare, experienta mea profesionala este doar o stare de fapt, la fel cu a multora.
    Faci “Mult zgomot, pt. nimic”-W. Shakespeare.
    Voi renuta la un dialog cu tine: “cel mai destept cedeaza primul”!

Bafta si tot ce-ti doresti,
    Jobless

Quod erat demonstrandum, smart boy ;)
    Tot cu barca...

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks