Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 13 of 13

Thread: Ex-Sovieticii

Junior Member

Re: Ex-Sovieticii

ideea este ca, daca ,esti la o companie serioasa ,indiferent de natie,religie etc, managementul stie sa-si aleaga oamenii si nu mai poate fi vorba de ''umbre'' sau alte trasnai,fiecare isi face job-ul ptr care este platit..

Quote Originally Posted by mani07 View Post
    ideea este ca, daca ,esti la o companie serioasa ,indiferent de natie,religie etc, managementul stie sa-si aleaga oamenii si nu mai poate fi vorba de ''umbre'' sau alte trasnai,fiecare isi face job-ul ptr care este platit..
    Salutare!!!

Si ce te faci daca esti deja la o companie...imensa nu mare, serioasa si care are multi rusi in office si la care tovarasii sovietici dau spaga ca sa vina la bord si sunt preferati unii care stiu doar 2 cuvinte in engleza si meserie...ioc, in detrimentul altora, care nu dau spaga dar vorbesc si engleza si mai stiu si meserie???

Numai bine iti doresc si voiaje cat mai usoare!!!

Inca in vacanta....

Senior Member mecanicosu's Avatar

Quote Originally Posted by cochise View Post
    Si ce te faci daca...... sunt preferati unii care stiu doar 2 cuvinte in engleza si meserie...ioc, in detrimentul altora, care nu dau spaga dar vorbesc si engleza si mai stiu si meserie???
    .
    Unde s-a ajuns!

Imi povesteste un coleg care a aplicat de curand pt un job pe Management Level la o companie franceza din Marsilia( alta, nu CMA CGM) cu nave port container sub pavilion RIF ( registre international français), limba de lucru la bord engleza.

Trece colegul nostru teste si interviuri ( vorbeste perfect engleza si franceza) in prima faza este acceptat dar dupa o saptamana primeste un email de la Fleet manager_ul francez, ceva de genul :

‘’ Je confirme mon hésitation sur un point important, la communication avec le reste de l’équipe machine, dont la maitrise de l’anglais est s’avérer douteuse, ils parlent seulement Russe. ‘’

Cele scrise mai sus nu au nevoie de traducere.

La bordul navei pe care trebuia sa ambarce colegul nostru majoritari ucrainieni plus cativa filipaci.Echipaj masina full Ucraina exceptand wiperul.

Pana la urma ii este refuzata angajarea, pe motiv de lipsa cunoastere limba rusa.

Printre conditiile navelor sub pavilion RIF ( registru international francez) :

Cel putin 25% echipaj din EU sau EAA iar daca limba de lucru este engleza conform MLC 2006 – comandantul, ofițerii și personalul nebrevetat trebuie sa fie capabili să comunice între ei în limba engleză.

Imi amintesc cand la inceput cu CMA-CGM_ul cand limba de lucru era franceza erau cazuri cand erau trimisi acasa nebrevetati de-ai nostri pentru ca vorbeau in romana pe culoar, nu la munca. Iti arata francezul ca pavilionul la pupa e francez si deci trebuie sa vorbesti franceaza inclusiv in ..... relatiile personale.

In rest fara comentarii !

Bafta si voiaje cat mai bune la toti!
    Last edited by mecanicosu; 24-09-2019 at 09:21 AM.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks