Results 1 to 6 of 6

Thread: Vizita MEdicala??!!

Senior Member mecanicosu's Avatar

Post Vizita MEdicala??!!

Pun si eu o intrebare asa, poate o aude cineva. Esti obligat mai nou ,daca ai peste 45 de ani, ca vizita medicala sa o faci practic dupa fiecare contract. Deci noua reglementare data de "inteligentii" din guvern spune cam asa. La cei peste 45 de ani vizita medicala este valabila doar un an de zile. Deci : ai vizita valabila , pleci intr-un contract de 4luni ,+/_ o luna si presupunind prin absurd ca te intorci la 4 luni fix( ceea ce nu se intimpla niciodata) ai 2 luni de vacanta si cind te intorci esti cu vizita pe muchie in cel mai bun caz. Nici o companie nu te accepta in contract daca nu ai vizita valabila pe mai mult de 6 luni. Esti din nou obligat in acest caz sa-ti faci o noua vizita medicala ?? Eu cred ca da. Pina la urma nici cele mai drastice companii in ceea ce priveste vizita medicala nu ti-o dau pe un singur an. Eu unul am facut la Regina Maria vizita pt norwegian offshore sau pasagere si ea este data pe 2 ani de zile indiferent de varsta. Vizita la germani valabila 2 ani indiferent de varsta , la francezi mai mult, etc. Uitasem sa mentionez ca si psihologicul este dat doar pe un an de zile . Ca o concluzie : ai peste 45 de ani faci vizita medicala si examenul psihologic dupa fiecare contract. !!! Curat "romanest",. Au gasit solutia sa mai faca rost de niste bani. Nu am posibilitatea dar eu unul as renunta la SBk romanesc cu toata placerea!
    Numai ca la noi e ca la nimenea. Ce sa mai spui de cei ce nu sunt constanteni si care, dupa fiecare contract trebuie sa vina la Constanta. Foamea de bani a acestor guvernanti sa fie chiar asa de mare. Pina la urma banii pe care noi i-am platit atita timp la Policlinica CFR nu se vad in sistem. Policlinica arata la fel ca acum 20 de ani.
    Poate ne aude cineva sau chiar asa nu contam pt sistem decit atunci cind trebuie sa platim si nu putin pt orice ( de la o stampila la ANR , cursuri Ceronav unde nu ai o parcare , nu ai o cazare , la vizita medicala).

Numai bine si voiaje cit mai bune la toti.
    Last edited by mecanicosu; 12-10-2014 at 07:19 PM.

Senior Member

Re: Vizita MEdicala??!!

Ai perfecta dreptate. Din pacate n-avem sindicat sau vreo asociatie profesionala care sa ne reprezinte. As plati cu draga inima cotizatie la o organizatie care sa ne apere din punct de vedere profesional, in special in fata abuzurilor legislatiei Romaniei, gen: vizita medicala, varsta minima de pensionare, cursuri inutile, etc. Noi suntem mereu buni de plata pentru toti escrocii carora le sclipesc ochii in cap cand aud cuvinte gen "vaporean", "navigator", "marinar", etc.

Junior Member

cand se intalnesc sa mai stabileasca noi reguli pentru navigatori intrebarea lor este: cum sa le mai luam astora banii!?

Junior Member

Sint de accord cu cei care au scris mai sus...chiar au dreptate...este clar "furaciune" pe fata ...dar "sistemul" ne "devoreaza" fara sa putem fi aparati...pacat , mare pacat.

Senior Member mecanicosu's Avatar

Astepind “mila” sau “intelegerea” sistemului nu rezolvam nimic , zic eu. Inca o data spun: la vizita medicala obligatorie, o data la 4 sau 5 luni nici nu ai timp sa te imbolnavesti de inima sau plamini sau de ficat sau de mai stiu eu ce. Apoi sa vorbim cinstit , cred ca nici cei ce zboara in cosmos , astronautii nu fac o vizita medicala completa , obligatorie, asa de des cum doresc “domnii” de au dat aceasta lege. Eu unul am scris la sindicatul din care fac parte , Nautilus International, explicindu-le despre aceasta situatie intrebind daca pot sa renunt la SBk_ul romanesc sau cel putin sa fim tratati ca toti ceilalti navigator europeni, care nu sunt o vaca de muls pt guvernantii lor. In rest asta este , tara de "prosti". Adica "prostii" sunt cei care mai muncesc si aduc profit in tara. Ca urmare pe astia trebuie tras ca de asitatii din tara are grija sistemul. O tara , un sistem, mai bine zis, care incurajeaza nemunca, si pune bęte in roate , complicindu-le “viata”, alora de mai trag real cu munca, ar trebuii sa ramana cu cei care o “freaca” sau cel putin sa-mi usureze mie “viata”, mie cel care aduc bani in tara si muncesc platind taxe si impozite. Nu spun sa trecem vizita medicala fara nici o corectitudine , dar nici asa. Protestati fiecare cum poate !
    Numai Bine si Voiaje cit ma bune la toti.

Junior Member

Buna ziua,

M-am interesat pentru dumneavoastra si iata cum stau lucrurile din punct de vedere legal:

Ordinul Ministerului Transporturilor Nr. 1252 din 13 August 2014 reglementeaza prin Articolul 12, Alin.(5) perioada de valabilitate si grupele de varsta a certificatelor medicale pentru personalul navigant maritim astfel:

Citat:
    (5)Certificatele medicale rămân valabile pentru o perioadă de maximum 2 ani, cu excepţia cazului în care candidatul la certificarea medicală este mai tânăr de 18 ani, caz în care perioada maximă de valabilitate este de un an.
    Incheiat citatul.

Problema este ca A.N.R. dintr-un exces de zel sau din necunoasterea aplicarii legii sau amandoua motivele se cramponeaza de un act normativ mai vechi si anume Ordinul comun al Ministerului Transporturilor si Ministerului Sanatatii nr. 1260/1390 din 2013 in care se prevede ca perioada de valabilitate a certificatului medical este de doar un an pentru persoanele cu varsta peste 45 de ani, act normativ la care se face referire in Ordinul Ministerului Transporturilor Nr. 1252 din 13 August 2014 dar doar in ce priveste modul de obtinere a certificatului medical.

Mai precis in Art. 12, al. (1) din Ordinul 1252 /2014 se prevad “procedurile pentru emiterea unui certificat medical” facandu-se intradevar referire la Ordinul comun al Ministerului Transporturilor si Ministerului Sanatatii nr. 1260/1390 din 2013, prin proceduri de emitere a certificatului medical intelegand examinarile medicale pe care un candidat trebuie sa le indeplineasca si nu periodicitatea acestora, atat timp cat in acelasi act normativ (Re: Ordinul 1252 /2014) exista un aliniat special in care se specifica clar termenul de valabilitate si categoriile de varsta: Art 12, al.(5), citat mai sus.
    Cu alte cuvinte in Ordinul MT 1252 din 2014 Art. 12, al.(1) se mentioneaza ce aspecte raman valabile si se aplica ca in actul normativ din 2013 iar in ceea ce priveste perioada de valabilitate aceasta este stabilita la al.(5) din acelasi articol.

De asemenea, conform principiului “Lex posterior derogat legi priori” Ordinul Ministerului Transporturilor 1252 /2014 fiind mai recent decat Ordinul comun al Ministerului Transporturilor si Ministerului Sanatatii nr. 1260/1390 din 2013, prevederile acestuia au prioritate.
    Cu alte cuvinte legea mai noua are prioritate in fata legii mai vechi.

Procedura de urmat? Petitie la A.N.R. apoi la Ministerul Transporturilor si mai departe la Instanta de Contencios Administrativ, Avocatul Poporului, etc. Membri de sindicat ar putea sa ceara asistenta juridica SLN (sau cum se mai cheama) in aceasta privinta.

Succes.

Bookmarks

Bookmarks