Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Thread: Plecare in voiaj dupa o pauza mai lunga

Junior Member

Plecare in voiaj dupa o pauza mai lunga

Salut!
    Am nevoie de niste sfaturi de la colegii navigatori care au trecut printr-o situatie asemanatoare cu a mea: sunt ofiter electrician si am terminat IMC-ul in 1994, am navigat din 1994 pana in 1998 la CNM PETROMIN SA pe mineraliere(B/C), 1998-2001 pe un tanc petrolier si pe trei nave port container printr-o agentie de crewing. Din 2002, din motive personale, am stopat activitatea iar acum doresc sa o reiau.
    Mentionez ca am toate actele in regula(cursuri IMO, reactualizare brevet, CM, etc.)
    Am aplicat CV_uri la agentiile de crewing mai serioase(am studiat opiniile de pe forum).
    S-a mai " reactivat " cineva care a fost in aceeasi situatie ca a mea, si prin ce agentie a plecat?
    Care sunt etapele, conditiile...........
    Multumesc.

Junior Member

Re: Plecare in voiaj dupa o pauza mai lunga

Niciun comentariu, nimic de postat??????

Junior Member

Incearca la companiile cu care ai colaborat.....macar au un istoric despre activitatea ta...ceea ce cred ca iti ridica sansele de reluare a activitatii...

Junior Member

Multumesc, "clint_eastwood", pentru raspuns. Am incercat si acolo. Probabil ca trebuie sa mai am putina rabdare pana se va concretiza ceva
    Abia din ianuarie 2015 am inceput sa depun aplicatiile.
    Bafta la simulator!

Member

N-ar strica sa aplici si pe net la companii din afara. Poate sare vreun iepure de acolo.. daca vbesti engleza bine ai toate sansele sa prinzi o oferta buna. Nu am fost in situatia ta sa stau "in pauza" peste 10 ani dar am stat ceva dupa terminarea scolii si sansa mi-a fost acordata de o firma din afara (dupa un interviu). Salariile si conditiile incomparabile cu smecherii-patroni de plasare forta de munca din Constanta. Succes !

Junior Member

Multumesc, pentru raspuns. Am vizualizat si am aplicat deja la niste companii din afara.
    Sper sa iasa ceva.
    Succes in cariera!

Incearca si la Phoenix. E un tip de treaba pe acolo, dl Grigorenco. Eu am plecat prin ei, fara spaga, la 4200euro, pe bulk la o companie greceasca, echipaj integral filipino (electricieni numai romani sau ucrainieni), rareori capitan sau sef mec greci. Nu am avut nici pe departe experienta ta pe vapoare, eu venind de pe dragi si macarale plutitoare autopropulsate si totusi in 2-3 sapt aveam bilet. Succes.

Junior Member

Multumesc "jeanbart" pentru propunere. O sa-i contactez. La Phoenix ti-ai primit drepturile salariale fara probleme?
    Conditiile de la bord, nava si echipajul in regula?
    Voiaje bune!

Salariul la timp, livrat direct de companie, program de 44 de ore, mincare acceptabila (buc. filipac se straduia cu ceva retete europene, dar nu prea-i iesea), intretinere dupa programarea din soft (NS5), spare parts mai slabut, eu am prins vapoare cu cranice, deci mai rar cu iesitul la mal, ofiterii mai slabuti atit masina cit si punte, rar cite unul mai fisnet (sa nu te cheme la orice fleac de setare prin comanda, probleme la reteaua de calculatoare sau de ce boilerul da rateuri sub 80 grade pe greu...), vapoare japoneze de dupa 2000 (Eastmed) deci aparataj model mai vechi, se cam amina schimbul din lipsa de oameni (si economie la bilete), comision ptr Phoenix 250 euro lunar.

Junior Member

Multumesc, pentru promptitudine si detaliere" jeanbart".
    Voiaje bune!

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks