Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Casa maritima inps

Junior Member

Casa maritima inps

Buna ziua ,

intre noi sunt multi care naviga sub flag italian si am urmatoarea dilema . Mai trimit broscarii banii ? Am deschis casa in decembrie 2013 si am inchis in ianuarie la sfarsit . In luna lui mai 2014 au intrat in jur de 1200 eur si normal suma totala ( am deschis si anterior la acelasi salariu ) si am primit in jur de 1800. Acum , astept diferenta insa am multi prieteni care sunt in aceasi problema si nu rezolvam nimic . Are cineva un sfat , o veste ? Cine , cum , ce fel a primit banii de la ei ?

Stima.

Junior Member

Re: Casa maritima inps

Salut,

Din punctul meu de vedere slabe sperante. In Ianuarie 2014,am inchis primul dosar, in sept. 2014 al doilea iar acum ultimul.Din 3 dosare am primit 1000 euro, am trimis multe mesaje In Italia dar nimic.
    Personal voi schimba compania acum pentru ca sincer Casa maritima era singurul motiv sa te intorci la ei,ce este frustrant, italienii,colegii de vapor primesc la cateva saptamani cand teoretic ar trebui sa fie aceeasi situatie. Cunosc situatii cu colegi ce si-au luat avocat,dar personal nu impartasesc aceasta idee.

Salut. Depinde unde este trimis dosarul vostru. La Genova la Napoli sau .. mai stiu prin italia.

Pentru Genova o adresa ajutatoare este mai jos:

Teresa Salvatore
    INAIL - Settore Navigazione
    Ufficio Prestazioni
    Sede Compartimentale di Genova
    Via Serra, 8
    16122 Genova
    Tel.010/5471146 Fax 010/5471121
    mailto: t.salvatore@inail.it

Eu am avut aceasi problema si mi s-a raspuns la e-mail si s-a rezolvat

PS: Nici mie nu imi plac broscarii.

Junior Member

:
    Quote Originally Posted by romario View Post
    Salut,

Din punctul meu de vedere slabe sperante. In Ianuarie 2014,am inchis primul dosar, in sept. 2014 al doilea iar acum ultimul.Din 3 dosare am primit 1000 euro, am trimis multe mesaje In Italia dar nimic.
    Personal voi schimba compania acum pentru ca sincer Casa maritima era singurul motiv sa te intorci la ei,ce este frustrant, italienii,colegii de vapor primesc la cateva saptamani cand teoretic ar trebui sa fie aceeasi situatie. Cunosc situatii cu colegi ce si-au luat avocat,dar personal nu impartasesc aceasta idee.
    salut,
    eu am inchis in ianuarie 2014 iar banii i-am primit (pe toti) la sf lui noiembrie 2014. compania la care sunt, lucreaza cu cei de la napoli. din cate am inteles, s-au urnit mai greu in a face plati datorita faptului ca si-au schimbat sediul. a durat ceva si din cauza ca s-au luat la mana toate dosarele care erau deschise la ei (s-a facut un recensamant). cert/imbucurator este ca mi-am luat toti banii. a fost singura data cand am facut si eu cassa. am inteles de la colegi, ca unii din ei n-au primit nimic sau in cel mai fericit caz, au primit ceva banuti, dar nu toata suma care li s-ar fi cuvenit.
    am uitat sa specific mai sus, eu chiar am ceva probleme si le-am trimis si o copie a cd-ului de la rmn. poate ca acest lucru i-a facut sa-mi dea toti banii.
    numai bine

Junior Member

Revin cu o informatie,ieri au intrat o parte din bani,sa speram ca a fost doar problema din dec. 2013 cand s-a trecut la casa de pensii si a fost acest decalaj,acum mi-a intrat pentru un dosar din sept.2014 deci dupa aprox 6 luni.
    Numai bine.

Junior Member

Salut . Eu am dosarul din dec 2013 , nu a intrat nimic inca , Sper sa intre de maine totusi . Multumesc ,astept confirmare si de la altii.tnks

Junior Member

Quote Originally Posted by yoda View Post
    Salut. Depinde unde este trimis dosarul vostru. La Genova la Napoli sau .. mai stiu prin italia.

Pentru Genova o adresa ajutatoare este mai jos:

Teresa Salvatore
    INAIL - Settore Navigazione
    Ufficio Prestazioni
    Sede Compartimentale di Genova
    Via Serra, 8
    16122 Genova
    Tel.010/5471146 Fax 010/5471121
    mailto: t.salvatore@inail.it

Eu am avut aceasi problema si mi s-a raspuns la e-mail si s-a rezolvat

PS: Nici mie nu imi plac broscarii.
    Mai sunt valabile datele de contact? Stiam ca acum se numesc INPS. Anul trecut am facut prima oara cassa, inchis in octombrie, si dupa fix 2 luni mi-au intrat banii. Nava era inregistrata pe Trieste (parca). Acum am inchis in august si inca nu mi-a intrat nimic. Nava era inregistrata pe Genova si am inteles ca de acolo intra banii mai greu, e adevarat?

Junior Member

La Genoa ia in calcul 6 luni de cand ai inchis!
    In cazul tau Februarie! Dar intra.

Junior Member

Auzisem ceva de la un prieten de 6 luni, dar m-am gandit ca poate a fost un caz izolat. Mersi pentru info!

Junior Member

Se pare ca s-au miscat mai repede decat ma asteptam. Am inchis pe 7 August si au intrat pe 27 Noiembrie.

Are cineva vreun contact de la vreun avocat Italian (sau roman) care se ocupa cu drepturile marinarilor angajati la armatori Italieni? Multumesc.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks