Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 48

Thread: Impozit pe venit

Junior Member

Re: Impozit pe venit

Norme de aplicare Cod Fiscal 2016- Titlul IV Impozitul pe venit:

(19) În aplicarea prevederilor art.76 alin.(4) lit. o) din Codul fiscal, veniturile
    din activităţi dependente desfăşurate în străinătate şi plătite de un angajator nerezident
    nu sunt impozabile şi nu se declară în România potrivit prevederilor Codului fiscal.

Member

http://discutii.mfinante.ro/static/1...pe%20venit.pdf

Aici am gasit ce spui tu mai sus. Chestia e ca e doar un Proiect pentru normele de aplicare ale noului cod fiscal si dateaza din 18.12.2015.

Stii ceva de contribtia la asigurari de sanatate pentru venitul definit la art 76 / 4 / o?

Junior Member

Normele de aplicare a noului Cod Fiscal au fost aprobate pe 30.12.2015

Potrivit Titlului V „Contribuţii sociale obligatorii:

„Persoanele fizice, cetățeni români cu domiciliul în România, care realizează venituri din salarii într-un stat care nu intră sub incidenţa legislaţiei europene aplicabilă în domeniul securității sociale şi a acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, la angajatori din aceste state, care nu au sediu social, sediu permanent sau reprezentanţă în România, nu datorează în România contribuții sociale obligatorii pentru aceste venituri"

Multumim Tomo. Scurt si clar.

Dar cred ca sunt multi colegi care platesc voluntar asigurarea. Valoarea nu e greutate mare si cred ca sunt acoperiti si dependentii copii si eventual nevasta daca nu lucreaza.
    Last edited by coryton; 12-01-2016 at 01:14 PM.

Junior Member

Imi face placere sa dau vesti bune , Coryton.
    Trebuie avut in vedere faptul ca doar salariile nu trebuie declarate si nu sunt impozabile ; fondurile de pensii -retirement funds -sunt considerate investitii si se impoziteaza cu 16% .

Member

Jos palaria Tomo...Ne- ai scutit pe toti de sudori reci la citirea noului Cod Fiscal...Un link cu normele de aplicare ar fi super...

Junior Member

Se pare ca (iar) ne-au ratat. Sincer, ma mir si ma intreb pana cand...

Member

Cea mai " safe" miscare pe care o pot face aceia dintre noi care vor sa navige pe functie inferioara este aceea de a scoate brevet valabil pt functia respectiva( in cazul de fata pt of de cart - niv.operational). Trebuie sa plecati cu el in voiaj - colegul a avut noroc de putine controale.Sunt cdt pe tk uri si ma lovesc mereu de problema asta in state cu coruptie la fel de mare ca la noi, functia din rolul de echipaj trebuie musai sa se reflecte exact in brevet ( capitol, alineat din STCW) Chiar daca bv tau este pe functie superioara se cauta motiv de spaga. La final pagubit e tot cel in cauza , se pleaca de la cateva sute dar se poate ajunge la mii daca amenda se oficializeaza. Aici vb de state gen W Africa , Asia samd, cu reguli interne pe care nu le stii, iar agentul daca vrea te atentioneaza daca nu, nu.Asadar un mic sfat : scoateti bv inferior de la capitanie si mergeti cu el la vapor INAINTE de inceperea contractului.Asta era un sfat de primit de la agentia de crewing, ca veni vorba.

Am deschis un thread pt problemele cu imbarcarile ridicate aici
    http://www.crewforum.ro/forum/showth...5701#post15701

Toate postarile legate de ambarcari au fost mutate.

Va rog sa discutam despre impozit pe venit in acest thread.
    Last edited by Crew; 19-01-2016 at 03:03 PM.

Am cautat pe codul fiscal, Titlul V, dar nu am gasit acest paragraf. Mai precis la ce articol este?
    Stie cineva cum se poate face asigurarea medicala obligatorie in noile conditii ale Codului Fiscal?
    Multumesc.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks