Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 48

Thread: Impozit pe venit

  1. #21
    Senior Member Andy_Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    At sea
    Posts
    390

    Re: Impozit pe venit


  2. #22

    Re: Impozit pe venit

    Ma refeream la faptul ca nu am gasit paragraful postat de TOMO si anume urmatorul:

    „Persoanele fizice, cetățeni români cu domiciliul în România, care realizează venituri din salarii într-un stat care nu intră sub incidenţa legislaţiei europene aplicabilă în domeniul securității sociale şi a acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, la angajatori din aceste state, care nu au sediu social, sediu permanent sau reprezentanţă în România, nu datorează în România contribuții sociale obligatorii pentru aceste venituri"

    Noi, ca si navigatori, ce obligatii am avea fata de ANAF?
    Ce declaratii trebuie depuse?
    Stie cineva?
    Daca mergi la ghiseu si intrebi, sigur nu gasesti informatii pertinente!

  3. #23
    Senior Member Andy_Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    At sea
    Posts
    390

    Re: Impozit pe venit

    (4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
    ...
    o) sumele sau avantajele primite de persoane fizice din activităţi dependente desfăşurate într-un stat străin, indiferent de tratamentul fiscal din statul respectiv, inclusiv din activităţi dependente desfăşurate la bordul navelor în apele internaţionale. Fac excepţie veniturile salariale plătite de către sau în numele unui angajator care este rezident în România ori are sediul permanent în România, care sunt impozabile în România numai în situaţia în care România are drept de impunere...
    nu e clar?

  4. #24
    Senior Member Andy_Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    At sea
    Posts
    390

    Re: Impozit pe venit

    Mai departe, la Normele Metodologice referitoare la paragraful ăsta, se specifică:

    (19) În aplicarea prevederilor art. 76 alin. (4) lit. o) din Codul fiscal, veniturile din activităţi dependente desfăşurate în străinătate şi plătite de un angajator nerezident nu sunt impozabile şi nu se declară în România potrivit prevederilor Codului fiscal.
    Doar dacă primești salariul de la o firmă cu sediul în România plătești impozit. Dacă nu, nu declari și nu plătești.

  5. #25
    Senior Member Andy_Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    At sea
    Posts
    390

    Re: Impozit pe venit

    Quote Originally Posted by constantin p View Post
    Ma refeream la faptul ca nu am gasit paragraful postat de TOMO si anume urmatorul:

    „Persoanele fizice, cetățeni români cu domiciliul în România, care realizează venituri din salarii într-un stat care nu intră sub incidenţa legislaţiei europene aplicabilă în domeniul securității sociale şi a acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, la angajatori din aceste state, care nu au sediu social, sediu permanent sau reprezentanţă în România, nu datorează în România contribuții sociale obligatorii pentru aceste venituri"
    Bucățica asta de text este dintr-un comunicat de presă al MF

  6. #26
    Senior Member Andy_Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    At sea
    Posts
    390

    Re: Impozit pe venit

    Iar pentru asigurări sociale, faceți un contract ndividual cu Casa de Pensii:

    Se pot asigura în sistemul public de pensii, pe bază de contract de asigurare socială, în condiţiile Legii nr. 263/2010, avocaţii, personalul clerical şi cel asimilat din cadrul cultelor recunoscute prin lege, neintegrate în sistemul public, precum şi orice persoană care doreşte să se asigure, respectiv să îşi completeze venitul asigurat.

    Actele necesare:
    1. Contractul de asigurare sociala
    2. copie BI sau CI
    3. dosar de incopciat
    4. declaratie pe propie raspundere (cum ca persoana care doreste sa se asigure nu este persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati independente)

    Baza lunară de calcul a contribuţiei de asigurări sociale pentru asiguraţii cu contract de asigurare o constituie venitul lunar asigurat, înscris în contractul de asigurare socială, dar nu mai puţin decât suma reprezentând 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mult de 5 ori valoarea acestuia.

    Venitul asigurat înscris în contractul de asigurare socială poate fi modificat prin încheierea unui act adiţional la contractul de asigurare socială.

    Având în vedere câştigul salarial mediu brut stabilit pentru anul 2016 prin Legea nr.340/2015, în sumă de 2681 lei, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare socială este de 938 lei iar nivelul maxim fiind în sumă de 13.405 lei.
    Ca idee, la venitul minim se plătesc 227 lei, iar la un venit asigurat lunar de 2000 lei, se plătesc în jur de 500 lei. Cei ce au cartea de muncă ținută de firme, plătesc mai mult, pentru că acoperă și contribuția angajatorului plus ceva comisioane.
    Last edited by Andy_Fox; 11-02-2016 at 01:20 PM.

  7. #27

    Re: Impozit pe venit

    Multumesc mult. Referitor la impozitul pe venit am inteles, este foarte clar Codul Fiscal. Insa acel paragraf care spune-ti ca a aparut intr-un comunicat MFP se referea la contributii sociale obligatorii pentru aceste venituri. In prezent nu am contract individual cu Casa de Pensii si nici asigurare de sanatate.
    Dilema e ca nu stiu cum e mai bine? Contract de munca la o firma sau contract de asigurare sociala la Casa de pensii? Mai ales ca este obligatorie acum si asigurarea la sistemul public de sanatate....
    Multumesc inca o data pentru lamuriri.

  8. #28

    Re: Impozit pe venit

    S-a discutat ca toata lumea sa plateasca asigurare de sanatate recent, dar in urma murmurului general de nemultumire s-a renuntat. Dar, daca nu ai asigurare privata platita de firma (unele firme mai serioase iti ofera o astfel de asigurare in pachetul contractual pentru marinari si pentru perioada cand stai acasa, mai ales daca ai contract permanent), este de recomandat sa te asiguri benevol la casa de asigurari de sanatate, mai ales daca ai nevasta si copii in intretinere. Daca nevasta lucreaza in tara si plateste obligatoriu asigurarea, copilu si tu poti sa devii coasigurat pe asigurarea ei si sa mergeti la spitalul de stat fara sa platiti in plus.

    Daca ai nevoie sa mergi la un spital public trebuie sa platesti asigurarea din urma pe 6 luni, cam 300 roni si sa continui sa platesti 5.5% lunar minim din venitul minim garantat, in jur de 50 roni (acum nu stiu cat mai este). daca ai mai platit inainte asigurare de stat, s-ar putea sa iti ceara sa platesti pe toata perioada in care nu ai mai platit. Copii si nevasta (casnica) pot devenii coasigurati pe asigurarea ta.

    La asigurarea privata e bine sa te interesezi din timp cu ce spitale colaboreaza in Constanta si in tara si sumele minime care ti le deconteaza daca ai platit din buzunar pentru servicii medicale.

    Pentru pavilon si contract Italia, vezi detalii in sectiunea specifica din forum.


    Am gasit informatia de mai jos pe Avocatnet.ro la o postare din 2014.

    Potrivit Legii 95/2006, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate. Daca nu are nici un venit se poate asigura in sistemul de sanatate prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate sau poate deveni coasigurata a sotiei/sotului.

    Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (900 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
    In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 49,5 lei pe luna.

    Actele necesare pentru incheierea contractului de asigurare, cu care trebuie sa va prezentati la CJAS:
    - copie carte identitate/buletin
    - certificat de atestare fiscala pentru a dovedi ca nu obtineti venituri din alte surse

    Art. 259 din Legea 95/2006:
    .......
    (7) Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate, pentru a obtine calitatea de asigurat:
    a) sa achite contributia legala lunara pe ultimele 6 luni, daca nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale, calculata la salariul minim brut pe tara in vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere;
    b) sa achite pe intreaga perioada a termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale contributia legala lunara calculata asupra veniturilor impozabile realizate, precum si obligatiile fiscale accesorii de plata prevazute de Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, daca au realizat venituri impozabile pe toata aceasta perioada;
    c) sa achite atat contributia legala lunara si obligatiile fiscale accesorii prevazute la lit. b) pentru perioada in care au realizat venituri impozabile, cat si contributia legala lunara, precum si majorarile de intarziere prevazute la lit. a) sau, dupa caz, obligatiile fiscale accesorii, pentru perioada in care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioada mai mare de 6 luni. Aceasta prevedere se aplica situatiilor in care in cadrul termenelor de prescriptie fiscala exista atat perioade in care s-au realizat venituri impozabile, cat si perioade in care nu s-au realizat astfel de venituri. In cazul in care perioada in care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mica de 6 luni, se achita contributia legala lunara proportional cu perioada respectiva, inclusiv majorarile de intarziere si obligatiile fiscale accesorii, dupa caz.
    Last edited by coryton; 11-02-2016 at 05:55 PM.

  9. #29

    Re: Impozit pe venit

    Quote Originally Posted by constantin p View Post
    Contract de munca la o firma sau contract de asigurare sociala la Casa de pensii? Mai ales ca este obligatorie acum si asigurarea la sistemul public de sanatate....
    Multumesc inca o data pentru lamuriri.
    legat de pensie, iara unele firme iti platesc bani lunar, intr-un fond privat de pensie sau de investitii. Daca lucrezi la Italieni cu contract de-al lor, ai contributii de sanatate si sociale platite obligatoriu la ei prin Casa maritima, deci o sa ai pensie de la statul italian si banuiesc ca asigurarea medicala este valabila prin EU.

    Daca vrei pensie de la statul roman, trebuie sa contribui benevol cum a descris Fox mai sus.

  10. #30

    Re: Impozit pe venit

    Multumesc pentru raspuns. Sotia lucreaza insa, la obtinerea calitatii de coasigurat, trebuie data o declaratie pe propria raspundere ca nu obtii niciun fel de venituri!
    Am trimis o solicitare pentru lamuriri Casei Nationale de Sanatate. Voi posta raspunsul atunci cand il voi primi.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •