Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 48

Thread: Impozit pe venit

Member

Impozit pe venit

Se pare ca de la 1 ian 2016 navigatorii vor plati impozit pe venit 16%.

cod fiscal:
    https://static.anaf.ro/static/10/Ana...L_227_2015.htm

venituri strainatate:
    https://static.anaf.ro/static/10/Ana..._2015.htm#A130

Re: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri - PROPUNERI DE TOPICURI NOI

Cei care platesc impozit deja in alte state membre UE se pare ca sunt scutiti(de exemplu in Olanda) - Art.131. Dar nu stiu cati navigatori lucreaza cu contracte europene...
    Oricum este de rahat treaba asta cu impozitul pentru navigatori, mai ales ca nu suntem protejati in nici un fel, mai ne si jupoaie si altii , Ceronav, ANR, si nici nu prea stam prin tara. Ar trebui sa ne luam toti rezidenta in strainatate sa vedem cat o sa piarda statul atunci.

Re: IMPOZITE+contracte EU pt marinarii nostri - PROPUNERI DE TOPICURI NOI

Daca ai contract EU si platesti taxe in alta tara trebuie sa aduci la ANAF un extras de la autoritatea fiscala unde platesti taxe pentru a obtine creditul fiscal extern sau scutire de taxe in Romania.
    Majoritatea navigatorilor sunt platiti dintr-un paradis fiscal chiar daca au contract EU.

Sa renunti la rezidenta fiscala in Romania trebuie sa prezinti acte de rezidenta fiscala in alt stat (in perioada dintre renuntare rezidenta fiscala romana si adoptare rezineta fiscala starinatate se platesc taxe in Romania). In EU, cele mai scazute taxe pe venit sunt doar in Bulgaria 10% impozit pe venit si in Romania 16%. In rest se plateste un impozit progresiv care poate ajunge pana undeva la 52% in tarile nordice.

Conform noului cod fiscal, pana la 25 mai 2017 tb depusa declaratia 201 cu veniturile obtinute incepand cu 1 ian 2016.

Nu am reusit sa inteleg daca asigurarea medicala de stat si pensia se platesc conform venitului. Multi navigatori au asigurare medicala si pensie platite in strainatate de angajator.

Junior Member

Re: Impozit pe venit

Noul Cod Fiscal 2016

Art.7

(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, īn īnțelesul impozitului pe venit:

o) sumele sau avantajele primite de persoane fizice din activități dependente desfășurate īntr-un stat străin, indiferent de tratamentul fiscal din statul respectiv, inclusiv din activități dependente desfășurate la bordul navelor īn apele internaționale. Fac excepție veniturile salariale plătite de către sau īn numele unui angajator care este rezident īn Romānia ori are sediul permanent īn Romānia, care sunt impozabile īn Romānia numai īn situația īn care Romānia are drept de impunere;
    Last edited by tomo; 10-01-2016 at 08:13 PM.

Member

Intr-adevar, la art.76 alineatul (4) litera o scrie exact ce ai spus tu mai sus. Singura condiție E să ai un contract de muncă pe o navă īn ape internaționale. Dovadă cred ca poate fi un extras din foaia matricolă.

https://static.anaf.ro/static/10/Ana...7_2015.htm#A76

Interesant si util. Multumesc Tomo.

Foaia matricola nu reflecta toate imbarcarile. De exemplu, daca ai licenta de Chief Mate si te imbarci ofiter doi, Capitania nu-ti inregistreaza imbarcarea pe un rang inferior licentei.

Oricum si obtinerea Foaiei Matricole e un proces care dureaza cateva zile si costa. Nu ti-o dau pe loc, cred ca 3 sau 5 zile si cred ca e cateva sute de lei ;)

Contractul cu carnetul de marinar sau seaservice-ul cred ca ajung .

Member

Foaia matricolă costa 35 ron și se eliberează pe loc. Īmbarcările se īnregistrează și pe funcții inferioare brevetului, o spun din experienta personala.

Super. Recunosc am luat-o de cel putin 3 ani.

Member

In ceea ce priveste venitul navigatorilor, ramane o intrebare in picioare: se declara la ANAF prin formularul 201, char daca este scutit de impozit conform art 76, alineatul 4 litera o ?

In Croatia era o situatie similara, in care navigatorii declarau veniturile apoi cu o faie matricola de la capitanie mergeau la fisc si daca dovedeau ca au peste 183 zile pe mare nu plateau impozit pe venit.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks