Results 1 to 5 of 5

Thread: Viza China

Member

Viza China

Cum obtii ca marinar viza pt China?Ai nevoie se viza pt china?

Re: Viza China

Da ai nevoie, este cam 100 USD, dar este pe termen scurt, stiu aia de la agentia de crewing ce acte ai nevoie.Sa ceara in regim de urgenta(te cheama a doua zi s-o iei) , fiindca altfel dureaza cam o saptamana.

Senior Member mecanicosu's Avatar

Quote Originally Posted by valmar67 View Post
    Da ai nevoie, este cam 100 USD, dar este pe termen scurt, stiu aia de la agentia de crewing ce acte ai nevoie.Sa ceara in regim de urgenta(te cheama a doua zi s-o iei) , fiindca altfel dureaza cam o saptamana.
    De ce nu s-ar putea o viza de China ca si viza de USA pt navigatori? Cum frecventa schimburilor de echipaj in China( doar majoritatea "comertului" este din China , "comertului" trece prin China - containiere , bulkuri) este destul de mare ar trebuii facut ceva in acest sens. Viza de China este doar pe 3 luni asa ca daca sign-on din nou in China la un nou contract iarasi drum la ambasada, iarasi aplicatie, iarasi cheltuieli, plus alta pagina din pasaport "pierduta".Nu toti navigatorii sunt din Constanta sau Bucuresti si chiar daca, tot pierzi timp si bani. Pana acum am luat 4 vize de China plus viza USA, plus viza Egipt ect. Mai am putin si "termin" pasaportul chiar daca el este inca valabil va trebuii sa-l schimb. Nu mai pun drumurile la ambasada si cheltuiala aferenta. Chiar nu se poate solicita o viza gen C1D ca la americani( valabila 5 ani) si la chinezi?
    Last edited by mecanicosu; 16-12-2016 at 09:21 AM.

Senior Member Andy_Fox's Avatar

S-a schimbat procedura de obtinere a vizei de China. Se face exclusiv la Bucuresti, cu o programare online care se face in urma completarii online a unui formular. Formularul poate fi completat aici. Apoi se face programarea si prezentarea la data programata la Centrul de Vize (care nu este acolo unde e Ambasada):

Str.Gheorghe Titeica,Nr.142 Municipiul Bucuresti,Sector 2

Plata se face la ghișeu, există un xerox la locație (0,30 lei copia). Trebuie 2 poze color, nu am văzut Ón zonă vreun fotograf. Au și un calculator conectat la o imprimantă, dacă trebuie printat vreun mail, ceva. Taxa pentru o viză G (tranzit) express (3 zile), este de 671 lei. Se poate plăti cu cardul
    Last edited by Andy_Fox; 03-09-2018 at 03:37 PM.

Bookmarks

Bookmarks