Results 1 to 5 of 5

Thread: Cadet electrician [batran]

Junior Member

Question Cadet electrician [batran]

Buna ziua,

Doresc sa imi schimb oarecum mediul de lucru si o sa fac tot posibilul pt asta. Am 27 ani, am lucrat ca si automatist 3 ani cu produse cu aprobare DNV care sunt folosite in prezent pe nave si am fost admis la UMC in anul 3 la electromecanica navala specializarea electrotehnica (la zi, cu taxa) [Ofiter electrician]. Am terminat Facultatatea de Energetica licenta + master (pe electrotehnica) [high voltages] Poli Bucuresti. Urmeaza sa ma pregatesc pentru a lua toate diferentele rezultate in urma echivalarii si pe urma sa fac cursurile IMO, astfel la sfarsit de an 3 sa nu am nimic de facut decat sa caut agentii pentru a pleca in voiaj ca si cadet. Apar urmatoarele intrebari:
    - in general este varsta o problema? [sunt agentii gen Maersk la care este impusa o limita de varsta, 24-25 ani maxim pt a pleca precum cadet]
    - sunt apreciate la agentii, cursurile facute pe uscat gen ANRE [autorizare electricieni] sau cursuri IT gen CCNA1, de limbi straine [germana] sau trainingurile in afara tarii care nu au legatura cu navigatia?
    - cum se face departajarea intre concurenti/cadeti la firmele de crewing? [experienta pe mare nu am] ce constituie avantaj in afara de experienta, media din facultate sau spaga?
    - sunt sanse sa plec mai repede ca si cadet pentru ca am Politehnica terminata si oarecare experienta ca si electrician?

Sunt constient ca va trebui sa depun mult efort pentru a deveni ofiter electrician pana la 30 ani dar varsta nu este un impediment atunci cand stim pentru ce ne zbatem.

Va multumesc pentru raspuns!

Senior Member

Re: Cadet electrician [batran]

Am vazut si cadeti de 34 de ani... Majoritatea companiilor pun limita de varsta 30 de ani, pentru cadeti. Problema e ca nu prea se mai iau cadeti electricieni. Imprieteneste-te cu electricieni de bord, electrical engineers, ETOs, etc., ia documentatii, invata sa citesti schemele asiatice (coreene, japoneze, chinezesti - toate acelasi drac...), incerca sa intelegi ca nu trebuie sa fii geniu in electronica / automatica, dar trebuie sa rezolvi problemele electrice, automatizari, IT, chiar, cat mai rapid si ca esti singur impotriva tuturor la vapor. Apoi cand n-ai probleme, trebuie sa-ti arati maiestria de fitter reparand proiectoare, lampi, cabluri + conectori, riglete topite si alte chestii cazute. Cand esti gata din punct de vedere mental si daca inspiri incredere angajatorului si sefilor de la birouri, aratandu-te cat mai confident sau inconstient (dupa caz), du-te ca electrician, direct.
    Cunosc baieti care au lucrat la uscat si au plecat direct ca electricieni, unii la arabi sau turci, altii direct la italieni, s-au descurcat sau au avut noroc si pe urma au progresat in cariera, la companii mai bune si pe bani adevarati.
    Vremurile cand invatai meserie de la tata electrician, s-au dus... Acum este "on-job training". Bafta!

P.S. Nu-s electrician, dar ii respect pe majoritatea electricienilor de bord.

La cate experienta ai Bonbon si cunoscand ce este pe vapoare cred ca o sa fii electrician din primul voiaj.

Junior Member

Merci mult pentru sfaturi!

Intreaba la Star Crewing pt MOL si NLNG prin Azalea si AB Crewing pt NYK pentru Inginer automatizari sau Electrician. Sa te instruiasca pentru automatizari navale. Ai nostrii sunt perspicace in lucruri de genul asta si cu o clasa peste alte natii care vin pe nave. Nu iti recomand sa te zbati sa mergi pentru arabi etc, cu incredere in sine tot inainte, fara complexe. Am vazut destui electricieni pe vapoare

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks