Results 1 to 7 of 7

Thread: Impozit pe gospodărie !

Junior Member minitehnicus's Avatar

Impozit pe gospodărie !

Fraților ați aruncat careva vreun ochi la idioțenia asta cu gospodăria ? Dispare activitați dependente iar romānul nerezidențial este impozitat. Problema este că se aplica la marinari şi la toți muncitorii de pe afară care muncesc cu ziua !
    Draftul "inteligenților" īl gasiti aici :

http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2017-04-19-21721894-0-impozitul-venitul-global-draft-ministerul-finantelor.doc
    Last edited by minitehnicus; 19-04-2017 at 08:19 PM.

Re: Impozit pe gospodărie !

Salut. Am dat o cautare in document si nu am gasit ceva care sa fie motiv de ingrijorare. Am pus in citat mai jos un paragraf care a iesit la cautare. Oricum, chestia asta este facuta pe genunchi , iar asa cum este societatea noastra, complicand lucrurile nu va duce la un grad mare de colectare. Ca orice lucru care presupune un frecus indelungat cu vre-un fuctionar si chestii complicate birocratic si absolut neclare, nu va avea decat o scadere a colectarii si o crestere exponentiala a coruptiei. Aici nu scrie decat MITA, SPAGA si sifonare a pana 3 % din impozitele generate in buzunarul unei categorii de smecherii numiti consultanti fiscali. (trebuie si generatia 2 si 3 de lauze sa manance ceva consistent, nu e suficient ca se fac de tot rahatul pe functii gen consilier judetean, vezi tipa aia de 20 si ceva de ani din Constanta care scria bazaconii pe facebook despre protestele impotriva OG 13).

(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, īn īnţelesul impozitului pe venit:
    a) ajutoarele pentru dispozitive medicale acordate de angajator pentru salariaţii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut īn contractul de muncă.
    Nu sunt incluse īn veniturile salariale şi nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevăzute mai sus, realizate de persoane fizice, dacă aceste venituri sunt primite īn baza unor legi speciale şi finanţate din buget;
    b) drepturile de hrană acordate de angajatori angajaţilor, īn conformitate cu legislaţia īn vigoare;(discuții)
    c) hrană acordată de angajatori angajaţilor, īn cazul īn care potrivit legislaţiei īn materie este interzisă introducerea alimentelor īn incinta unităţii;
    d) cazarea şi contravaloarea chiriei pentru locuinţele puse la dispoziţia persoanelor cu rol de reprezentare a intereselor publice, a angajaţilor consulari şi diplomatici care lucrează īn afara ţării, īn conformitate cu legislaţia īn vigoare;
    e) contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protecţie şi de lucru, a alimentaţiei de protecţie, a medicamentelor şi materialelor igienico-sanitare, a altor drepturi privind sănătatea şi securitatea īn muncă, precum şi a uniformelor obligatorii şi a drepturilor de echipament, ce se acordă potrivit legislaţiei īn vigoare;
    f) sumele sau avantajele primite de persoane fizice din activităţi dependente desfăşurate īntr-un stat străin, indiferent de tratamentul fiscal din statul respectiv, inclusiv din activităţi dependente desfăşurate la bordul navelor īn apele internaţionale. Fac excepţie veniturile salariale plătite de către sau īn numele unui angajator care este rezident īn Romānia ori are sediul permanent īn Romānia, care sunt impozabile īn Romānia numai īn situaţia īn care Romānia are drept de impunere;
    Last edited by coryton; 20-04-2017 at 06:31 AM.

Junior Member minitehnicus's Avatar

Ai dreptate. Se pare ca suntem acoperiti de art. 76 alin. (4)f, am vazut ceva mai tarziu. Insa trebuie sa fim atenti ca e deocamdata un draft ....sper sa nu le vină vreo idee "creață"

Senior Member

Sa privim lucrurile altfel... Stie vreun coleg de forum, vreo tara din vecinatate, unde marinarii nu sunt impozitati? Sau impozitati doar daca stau mai mult de 183 zile in tara respectiva? Eu vreau sa inchiriez / cumpar o cocioaba prin Bulgaria, Ungaria, Serbia, Moldova, Cipru, Malta, etc. (preferabil prima). Sa-mi declar rezidenta fiscala acolo si sa las pe Dragnea & co.sa impoziteze pe prostii pe care ii va mai prinde. As da 10% din venit ca impozit daca banii n-ar fi furati de trepadushii de partid!
    Serios, stie cineva sa raspunda la intrebarea mea (bolduita)?
    Last edited by hamal; 20-04-2017 at 02:13 PM.

Member

1. Legea asta nu o sa iasa in vecii vecilor.
    2. Sumele sau avantajele primite de persoane fizice din activitati dependente desfasurate intr-un stat strain, indiferent de tratamentul fiscal din statul respectiv, inclusiv din activitati dependente desfasurate la bordul navelor in apele internationale nu se impoziteaza.
    3. Pastrati-va actele din care reiese faptul ca angajatorul a platit taxele in statul respectiv.

In general cand se dau servite din astea publicului si mass-mediei se urmareste altceva, distragerea atentiei de la alte lucruri. Daca vroiau securistii sa dea legea o faceau pe blat inainte de craciun/paste/in august intr-o vinere cand toata lumea e cu gandul la vacanta.

Junior Member

(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, īn īnţelesul impozitului pe venit:
    a) ajutoarele pentru dispozitive medicale acordate de angajator pentru salariaţii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut īn contractul de muncă.
    Nu sunt incluse īn veniturile salariale şi nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevăzute mai sus, realizate de persoane fizice, dacă aceste venituri sunt primite īn baza unor legi speciale şi finanţate din buget;
    b) drepturile de hrană acordate de angajatori angajaţilor, īn conformitate cu legislaţia īn vigoare;(discuții)
    c) hrană acordată de angajatori angajaţilor, īn cazul īn care potrivit legislaţiei īn materie este interzisă introducerea alimentelor īn incinta unităţii;
    d) cazarea şi contravaloarea chiriei pentru locuinţele puse la dispoziţia persoanelor cu rol de reprezentare a intereselor publice, a angajaţilor consulari şi diplomatici care lucrează īn afara ţării, īn conformitate cu legislaţia īn vigoare;
    e) contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protecţie şi de lucru, a alimentaţiei de protecţie, a medicamentelor şi materialelor igienico-sanitare, a altor drepturi privind sănătatea şi securitatea īn muncă, precum şi a uniformelor obligatorii şi a drepturilor de echipament, ce se acordă potrivit legislaţiei īn vigoare;
    f) sumele sau avantajele primite de persoane fizice din activităţi dependente desfăşurate īntr-un stat străin, indiferent de tratamentul fiscal din statul respectiv, inclusiv din activităţi dependente desfăşurate la bordul navelor īn apele internaţionale[/U][/I][/B]. Fac excepţie veniturile salariale plătite de către sau īn numele unui angajator care este rezident īn Romānia ori are sediul permanent īn Romānia, care sunt impozabile īn Romānia numai īn situaţia īn care Romānia are drept de impunere;

Ce intelegi din 4 punctul f daca stii sa citesti? Nu dezinformati!

Quote Originally Posted by hamal View Post
    Sa privim lucrurile altfel... Stie vreun coleg de forum, vreo tara din vecinatate, unde marinarii nu sunt impozitati? Sau impozitati doar daca stau mai mult de 183 zile in tara respectiva? Eu vreau sa inchiriez / cumpar o cocioaba prin Bulgaria, Ungaria, Serbia, Moldova, Cipru, Malta, etc. (preferabil prima). Sa-mi declar rezidenta fiscala acolo si sa las pe Dragnea & co.sa impoziteze pe prostii pe care ii va mai prinde. As da 10% din venit ca impozit daca banii n-ar fi furati de trepadushii de partid!
    Serios, stie cineva sa raspunda la intrebarea mea (bolduita)?
    postarea ta poate sa fie legata de thread-ul asta.

http://www.crewforum.ro/forum/showth...rea-sa-locuiti

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks