Results 1 to 8 of 8

Thread: Întrebare .

Junior Member

Întrebare .

Daca vi s-ar oferii inca o șansa sa luați viata de la capăt , ati alege aceeași meserie sau alta ?

Re: Întrebare .

Pentru un Constantean sau cineva legat de zona marii, marinaria este cea mai tare. Este un domeniu foarte larg care iti ofera multe sanse pe parcursul vietii. Nici nu este altceva aici, au avut grija coruptia mazarista sa dea in cap la fabrici si uzine :)

Junior Member

da, cu siguranță! cu timpul ai să înveți să îți placă!

Member

As alege ceva in IT. In CJ (cu facultate neterminata - anul II ) cineva care schimba cartuse de imprimanta/instaleaza windowsuri si chestii care nu necesitata sa stii a scrie coduri si a programa, castiga undeva la 5000-6000 lei. La 30-35 ani se castiga de la 5000 E in sus.
    Am un coleg care a mirosit asta, nu ii prea place marea si s-a inscris la o facultate de IT. Anul asta cred ca o termina.. Bravo lui!

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Hai măi, 5000 E ca să schimbi cartușe e un pic cam mult

Member

Nuu m-am exprimat gresit. La 30-35 nu mai schimbi cartuse, esti in alta liga (scris in Xcode, phyton... aplicatii) dar salariile oricat de WOW par in Romania LA USCAT sunt f reale.

Member

O situatie reala.
    Fiul meu a terminat facultatea in Galati.
    Dupa anul I a lucrat 3 ani pe timpul facultatii in Galati.
    Apoi s-a mutat in Cluj la o firma romano-americana.
    Lucreaza ca Web Developer de 2 ani.
    Salariul in mana 9000 Ron/luna.
    Plus bonuri de masa, asigurare medicala platita de firma la o clinica privata.
    Alte avantaje: "Joia tineretului", o seara cu colegii intr-un bar in contul companiei; sala de sport si piscina; o iesire pe luna in Ungaria; Austria sau Elvetia.
    In privinta costurilor e de luat in seama locuinta, de la 150E/luna o garsoniera de boschetar la 450E/luna un apartament modern mobilat cu parcare subterana.
    Bonusurile variaza in functie de proiectul la care lucreaza.
    Asta este realitatea pe care eu o cunosc.

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Quote Originally Posted by ambivalent View Post
    Nuu m-am exprimat gresit. La 30-35 nu mai schimbi cartuse, esti in alta liga (scris in Xcode, phyton... aplicatii) dar salariile oricat de WOW par in Romania LA USCAT sunt f reale.
    Da, salariile in IT. Și câștigurile celor cu pfa din domeniul IT. Și câte ceva prin bănci și corporații. Dar asta presupune să cunoști limbajele, să te specializezi, etc. Pentru cei care încep acum e ok. Dar pentru cei care au ani pe mare, e mai greu. Foarte mulți dintre colegii, prietenii mei care s-au lăsat de navigat ori au găsit nișa unde să supraviețuiască ca și ”patroni” ori s-au întors pe mare. Și în general, cei ce s-au lăsat au făcut asta în primii ani, după 1, 2, 3 voiaje.

Dacă stăm să ne gândim, și politica e o opțiune nu? Ce salarii au ăia!

Bookmarks

Bookmarks