Results 1 to 3 of 3

Thread: Radu Buburuz marinarul clujean care a navigat 30 de ani pe toate mările lumii

Senior Member Andy_Fox's Avatar

Radu Buburuz marinarul clujean care a navigat 30 de ani pe toate mările lumii

Da, ştiu, e un articol mai vechi, dar eu acum am dat peste el. Omul ăsta a trecut cam prin toate:

Radu Buburuz e un marinar clujean care, la cei 62 de ani de viață, și-a petrecut mai mult de jumate pe mare: a navigat timp de 30 de ani, din care 5 ani curse lungi, n jurul lumii.
    Cei 30 de ani nu sunt lipsiți de peripeții, iar poveștile marinărești ale fostului navigator sunt fascinante: naufragii, vase confiscate de pirați, sau povestiri despre ,,pirații din Ministerul de Externe de pe vremea lui Adrian Năstase, care i-au lăsat pe supraviețuitorii naufragiului din anii '90 dezbrăcați, n afara granițelor țării, refuznd categoric să le deblocheze banii necesari pentru mbrăcăminte.
    Acest portret este imaginea nvolburată a unui destin ce, deși a traversat toate valurile lumii, s-a ntors mereu, invariabil, acasă, la Cluj. Aici este marea lui casă, deși marea a fost, poate, marea sa iubire.
    A terminat mecanică la Politehnică și s-a decis să devină marinar după ce a mers n Constanța la o nuntă
    Radu Buburuz s-a născut la Cluj. A terminat mecanică la Politehnică și a lucrat la fostul Metalul Roșu timp de 5 ani de zile. Printr-un complex de mprejurări, a ajuns la Constanța la o nuntă, și acolo a ntlnit marinari, care i-au povestit despre viața pe mare, ce presupune aceasta, ct de bine e, și, fiindcă l-au convins că e mult mai bine dect pe uscat, Buburuz pe loc s-a și dus la serviciul de personal al Navrom:
    ,,Ăia au zis că au nevoie de oameni, asta se ntmpla n '81, și au zis că trebuie să-mi dau niște examene de diferență, ca să-mi echivaleze studiile, și să trec prin verificările Securității ca să pot să ies afară. Am mers la Mircea cel Bătrn la institut, am cerut bibliografia, m-am dus, mi-am dat examenele la materiile specifice celor care munceau n sala mașinilor, nu erau grele, apoi, după ce am avut toate astea, m-am dus din nou la ei la personal și mi-au trimis Securitatea la verificări. M-au verificat ăștia 4 luni de zile: colegi, vecini, rude, și mi-au dat aviz.

...

sursa

Re: Radu Buburuz marinarul clujean care a navigat 30 de ani pe toate mările lumii

Ei, nu pune botul la toate nuvelele gazetaresti, de genul aventurilor cu crocodili si anaconde prin Brazilia. Sint multi altii care au navigat si mai mult de 3 decenii si pe vremurile fara prea multe electronice de navigatie. Mai ales ca inainte nu era asa groasa cu piratii, ca acum. Mai de curind am avut vreo 6 colegi, printre care un capitan din Muntenegru, saltati de pirati de pe Eleni M si pusi la tratament de tintari prin delta Nigerului vreo 30 de zile, pina a platit firma 200k coco.

Junior Member

Re: Radu Buburuz marinarul clujean care a navigat 30 de ani pe toate mările lumii

Corect! From 1982 and still counting! Inca n-am ajuns in Polinezia in rest peste tot!

Bookmarks

Bookmarks